Izdelajmo pustni kostum
Pustni kostum lahko izdelate tudi doma. Tako dobite unikat in obilico zabave ob ustvarjanju.
Pust je pred vrati, zato smo z Zdravko Rihtaršič, likovno pedagoginjo in vodjo ustvarjalnih delavnic v kranjski trgovinici z izdelki za ustvarjanje, pripravili nekaj nasvetov, kako izdelati preprost in izviren pustni kostum ali dodatek.
Zajček
Za glavo potrebujemo: karton, žabice ali debelejše najlonke v barvi, ki ste jo izbrali za zajčkova uhlja (najbolje v konfekcijski številki bodoče maškare), barve, s katerimi boste lahko barvali tkanino (v poštev pridejo tudi akrilne barve), vato in lepilo, barve za obraz oziroma za poslikavo telesa in čopič za nanašanje.
Iz kartona izrežemo dve osnovi za uhlje v dolžini približno treh četrtin roke maškare, po želji tudi daljše. Najlažje si je predstavljati povečan list podolgovatega trpotca in na tej osnovi izrezati obliko posameznega uhlja. »Ko smo izrezali karton, ga previdno vstavimo v žabice. En ‘uhelj' v desno luknjo za nogo, drugega v levo. Nato na sredino dobljenih uhljev, na zunanji strani žabic, pobarvamo del, ki predstavlja del ušesa brez dlake,« pojasnjuje Rihtaršičeva. Ker je kostum pripravljala za deklico, je bele žabice obarvala z roza barvo. Preden se je barva posušila, je na obarvan del posula še bleščice, ki so se nato sprijele z barvo. Če imate temnejše žabice, lahko namesto barve uhlje poudarite tako, da nalepite vato.
Ko se barva ali lepilo posuši, žabice oblečemo na glavo, kot bi si poveznili kapo. Če je elastika v pasu žabic preširoka in ne stoji na glavi, jo dodatno zožajte. To lahko naredite preprosto tako, da na notranji strani žabic, kjer je všita elastika, naredite majhno luknjico, potegnete ven predolg del elastike in naredite vozel. S tem se izognete šivanju, pa tudi elastiko boste lahko za prihodnji pust podaljšali.
Zajček naj obleče še puli ali majčko, ki barvno sovpada z ušeski. Nogice in repek pa preprosto dobite, če mu na noge oblečete še ene žabice (če boste pustovali zunaj, kupite večje, da jih bo lahko oblekel nad ostalo obleko) in jim na zadnji strani vstavite okroglo peno, ali pa kakšen drug material, ki ga tako obvežete ali obšijete, da dobite bunkico za repek. Ostane le še poslikava obraza in zajček je nared.
Čarodej
Potrebujemo: trši karton (teže vsaj 350 g in velikosti vsaj 100x70 cm), lepilno pištolo (dobite jo v vseh bolje založenih tehničnih ali ustvarjalnih trgovinah; namesto pištole lahko uporabite tudi zelo kvaliteten obojestranski selotejp), blago, v katerega bomo oblekli klobuk, ali barvo, s katerim ga bomo pobarvali, po želji tudi lepilo v bleščicah za risanje motivov na tkanino.
Karton prerežemo na polovico in iz enega dela izrežemo obod oziroma kolobar, ki bo predsatvljal klobukov krajec. Velikost notranjega kroga kolobarja naj se sklada z obsegom glave. »Sama za vsak primer izrežem malo manjši notranji krog oboda, saj ga povečevati ni problem, ožati pa se ga ne da,« pove Zdravka Rihtaršič. Drugi del kartona zvijemo v stožec. Preden ga zlepimo, čez vrh stožca spustimo kolobar. Karton pridržimo pri vrhu stožca in pustimo, da se kolobar »usede«. Nato stožec zalepimo od vrha proti dnu. Tisti del kartona, ki ostane pod kolobarjem, pa do kolobarja navpično zarežemo približno na vsak centimeter, da dobimo zavihke, ki jih enega za drugim prilepimo na spodnji konec krajca. Tako smo stožec pritrdili na kolobar. Če so trakovi predolgi in segajo čez krajec klobuka, jih pred lepljenjem skrajšamo.
Klobuk nato pobarvamo ali pa oblečemo v blago. Slednjega na klobuk najlažje prilepimo z lepilno pištolo. Blago lahko okrasimo tudi z različnimi vzorci, narisanimi z barvami za blago, ali pa z lepilom v bleščicah, ki še posebej lepo poudari klobuk.
Čarodej za popoln videz potrebuje še čarobno palico, ki jo lahko naredimo tako, da navadno palico obarvamo na srebrno barvo in nanjo prilepimo iz kartona izrezano, srebrno pobarvano zvezdo.
Za ogrinjalo potrebujemo večji pravokotni kos blaga (odvisno od velikosti otroka), ki ga na zgornjem koncu zarobimo tako, da lahko skozenj napeljemo trak, s katerim ga bomo privezali maškari okrog vratu.
Poslikava obraza
Potrebujemo: barve za obraz, čopič in bleščice.
Poslikavo obraza lahko uporabimo za popestritev vsake pustne šeme. Izbiramo lahko različne vzorce, motive in barve, ki se skladajo s celotno podobo. S čopičem, pomočenim v vodo in barvo, jih rišemo na obraz. »Predvsem se ne smemo obremenjevati s tem, da bi poskušali delati zrcalno, ker to skoraj nikoli ne uspe. Je pa dobro, če delamo dekorativne detajle – razne pikice, vijugice, bleščice ... Več poudarka je okoli oči in nosu. Pomembno je tudi, da si izberemo en del obraza, ki ga bomo bolj poudarili, da ni kar vse močno poudarjeno,« svetuje likovna pedagoginja. Bleščice dajemo na obraz, ko je barva še mokra.