Družabne igrice na družbenih omrežjih
Ko otroci začnejo prihajati v puberteto in najstništvo, jih je zelo pametno podučiti o nevarnosti družbenih omrežij. Na njih na primer ni dobro izražati mnenj o učiteljicah in učiteljih, pa celo o prijateljih ne, če jih hočejo še obdržati. V večini primerov ta poduk deluje. Ampak tega, kar je hitro jasno otrokom, nekako ni doumel Andrej Baraga, sodnik Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki si je dajal duška na socialnem omrežju Twitter. Na njem je med drugim objavil tudi ta zapis: »Korl bi bil ravno pravšnji za komisarja, kar naj tam dela škodo, mi pa se odpočijmo od njega in AB, ki je k sreči že prešibka za še kaj.« O ministru Dušanu Mramorju je pisal, da »bluzi, da nismo več v komunizmu«, in o Miru Cerarju, da njegovi govori učinkujejo, kot bi deklamiral uspavanke. Če k temu dodamo še njegovo mnenje, da so kriminalisti NPU leni in bleferski, potem je bolj ali manj jasno, da je sodnik dobro prestopil črto, ki določa mejo zasebnosti in javnosti.
Andrej Baraga je sicer že napovedal odhod iz sodniških vrst, ampak pred tem je poskrbel za še eno medijsko pozornost. Kot dežurni preiskovalni sodnik se je podpisal pod sodno odredbo, na podlagi katere so pred dnevi pri Alenki Bratušek, v prostorih njene stranke in poslanske skupine ter na vladi opravili hišno preiskavo. Alenka Bratušek ima za svojega zagovornika slavnega Aleksandra Čeferina, ki je že napovedal, da bo sodnikove zapiske na Twitterju uporabil kot argument za spodbijanje zakonitosti postopka. Glede na to, da so Čeferini dobra odvetniška družba, vsaj jaz menim, da mu bo to tudi uspelo. Redko se namreč zgodi, da bi ti sami sodniki na pladnju nosili tako dobre argumente.
Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča in Kranjčan Marjan Pogačnik je seveda Barago takoj poklical k sebi, a ni imel težke naloge, saj je sodnik že ob prihodu povedal, da se bo umaknil. Že leta 2011 je na Twitterju objavil, da bo sodniški poklic zamenjal za odvetniškega. Zdaj naj bi se to torej tudi res zgodilo. Toda problem sodnikov in njihove etike bo ostal še naprej in ker je Baraga v tem trenutku še vedno sodnik, je Marjan Pogačnik zoper njega zahteval disciplinski postopek in izredno izdelavo ocene sodniške službe oziroma nadzor njegovega preteklega dela. Sodniško društvo pa je pozval, naj pripravi načelno mnenje glede takšnih sodniških prostočasnih dejavnosti.
Pred dnevi so na Okrajnem sodišču v Ljubljani fotografa Janija Božiča na pogojno kazen zapora petih mesecev s preizkusno dobo dveh let obsodili zaradi kaznivega dejanja kršitve tajnosti občil. Alenka Bratušek ga je namreč kazensko ovadila, ker je v državnem zboru slikal njen mobilni telefon, na katerem se je videla čestitka Petra Kraljiča, ki ji jo je poslal še pred njeno izvolitvijo za premierko. Tviteraštvo Andreja Barage je v tej luči zato posebna farsa. Sodnik, ki bi prvi moral biti zgled pravice, se je otroško poigraval s sodobnimi družbenimi omrežji. Kot da ne bi končal osnovne šole, čeprav se v resnici ponaša z diplomo pravne fakultete.