Denacionalizacija vendarle skorajda končana
Na območju radovljiške upravne enote nerešenih le še slabega pol odstotka vseh zadev, med njimi predvsem zemljišča v okviru Triglavskega narodnega parka, ki so predmet vračila Ljubljanski nadškofiji.
Upravna enota med drugim še ni zaključila postopka ugotavljanja dejanskega stanja za nekatere nepremičnine na območju občine Bohinj – med drugim za obalna in priobalna zemljišča Bohinjskega jezera, območje Sedmerih jezer ter območje slapa Savica. Na območju občine Bled še ni zaključen postopek za vodna zemljišča in na območju občine Gorje za Pokljuško barje in nekaj nepremičnin na Pokljuki.
Radovljica – Upravna enota Radovljica je po dvajsetih letih denacionalizacijskih postopkov rešila veliko večino vseh zadev. »Od 581 prejetih zahtevkov za denacionalizacijo je večina rešenih, v vsaki od nerešenih zadev je potrebno določiti le še o delu zahtevka,« pojasnjuje Maja Antonič, načelnica UE Radovljica.
»V reševanju so nam tako ostali zgolj še postopki, ki jih zaradi ugotavljanja dejanskega stanja ali pritožb še ni bilo mogoče zaključiti. Na prvi stopnji so tako nerešene ostale tri zadeve, dve od njih sta v zaključni fazi.« Eden izmed nerešenih zahtevkov se nanaša na zemljišče okoli Blejskega jezera, ki spada v obrežni pas in kjer je treba narediti parcelacijo, o drugem zahtevku pa upravna enota še ne more odločati, ker je treba predhodno odločiti o državljanstvu.
Tretji nerešeni zahtevek se nanaša na zahtevek Nadškofije Ljubljana za vrnitev 21 tisoč hektarjev podržavljenih nepremičnin, katerih glavnina, približno 15 tisoč hektarjev, leži na območju Triglavskega narodnega parka. Kot pojasnjuje Antoničeva, se zahtevek nadškofije rešuje z delnimi odločbami – v tej zadevi jih je bilo izdanih že 60, od tega je 59 pravnomočnih.
»Upravna enota med drugim še ni zaključila s postopkom ugotavljanja dejanskega stanja za nekatere nepremičnine na območju občine Bohinj: obalna in priobalna zemljišča Bohinjskega jezera, območje Sedmerih jezer ter območje slapa Savica, pa tudi o zemljiščih, kjer se nahaja nogometno igrišče v Bohinjski Bistrici. Na območju občine Bled še ni zaključen postopek za vodna zemljišča in na območju občine Gorje za Pokljuško barje in nekaj nepremičnin na Pokljuki,« pojasnjuje Antoničeva. O območju kampa Zlatorog v Bohinju, nekaterih zemljiščih na obrežju Bohinjskega jezera in o okrepčevalnici Savica so že odločili, saj je bila zanje med nadškofijo in občino sklenjena poravnava. »Skoraj vse delne odločbe so bile v prid nadškofiji, ki ji je bilo v naravi vrnjenih 5300 hektarjev zemljišč zunaj TNP in 9800 hektarjev znotraj parka.« Nepremičnin, ki so vpisane v register naravnih znamenitosti, obrežnega pasu in naravnih voda ter nepremičnin, ki so javno dobro, na primer ceste, naj sicer ne bi vračali v naravi.
Antoničeva računa, da bodo preostale denacionalizacijske postopke – ostalo jih je le še za dobrega pol odstotka vseh začetih – rešili še letos, saj so jim v reševanju ostali le še tisti, ki jih zaradi ugotavljanja dejanskega stanja ali pritožb še ni bilo mogoče zaključiti, od teh sta dve nerešeni zadevi v zaključni fazi. »Menim, da smo na področju denacionalizacije naredili velik napredek v smislu zaključevanja več desetletij trajajočih postopkov, saj smo pri vseh postopkih naredili vse, kar je bilo glede na ugotovljeno dejansko in pravno stanje ter spreminjajočo pravno prakso sploh mogoče.«