
Piknik in Trebušnik
Gledališka skupina KD Kruh Križe je minuli konec tedna na domačem odru premierno uprizorila komedijo Fernanda Arrabala Piknik na bojišču, na Breznici pa igralci Gledališča Julke Dolžan Breznica veseloigro Kako je Trebušnik hodil na Triglav.
Gre za igro slovenskega književnika, duhovnika in gornika Janka Mlakarja (1874–1953), ki je napisal več humorističnih pripovedk o Trebušniku. Ko je Mlakar hodil na Breznico na počitnice, je spoznal tudi žirovniškega gostilničarja in župana Antona Kržišnika, ki je bil po zunanjem izgledu in po značaju zelo podoben junaku njegovih zgodb. Anton Kržišnik je tako postal oživeli literarni junak Mlakarjevih zgodb, ki so spodbujale narodno zavest, predvsem pa ljubezen do domače zemlje, planin in morja. Veseloigra Kako je Trebušnik hodil na Triglav odrske predstavitve še ni doživela. Za režijo predstave je poskrbel Jože Resman. Zgodba se začne v vaški krčmi, kjer gospod Trebušnik stavi z mladimi fanti, da se bo kljub svoji bolj močni postavi povzpel na Triglav. Iz zagate ga reši nečakinja Ivanka, ki za pomoč poprosi izkušenega gornika Mlakarja. Osrednji del zgodbe se odvija po poti na Triglav, ko se druščini pridruži še Tone, ki je zadolžen, da nosi Trebušnikov nahrbtnik. Zapletov, ki občinstvo nasmejejo, na poti ter tudi na samem vrhu ne manjka …
Gledališka skupina KD Kruh Križe pa je minuli vikend na domačem odru premierno uprizorila komedijo Fernanda Arrabala Piknik na bojišču. »Izbira predstave se časovno umešča v lansko stoto obletnico začetka prve svetovne vojne in letošnjo sedemdeseto obletnico konca druge svetovne vojne. Besedilo zahteva majhno število vlog, kar je še posebej dobrodošlo za majhna amaterska gledališča, kot smo mi. Napisano je sicer za mladinske gledališke skupine, a je primerno tudi za odrasle skupine,« je povedal režiser predstave David Ahačič. Piknik na bojišču je od nastanka leta 1952 eden kronskih draguljev povojne dramatike, ki razglaša absurdnost krvave morije sicer že v letih španske državljanske vojne. Zapo in Zepo, vojaka na frontni črti, ne razumeta konflikta, v katerem sta se znašla. Pojma nimata o razlogih, zaradi katerih sta postala sovražnika, zato jima gospa Tepan predlaga skupno preživljanje prostega časa. V ponedeljek so gostovali v Lomu pod Storžičem, v petek, 20. februarja, ob 19. uri bodo gostovali v novi dvorani Gasilskega doma v Kovorju, v soboto, 21. februarja, ob 19. uri v Kulturnem centru Tržič in v soboto, 28. februarja, ob 19. uri v Domu krajanov Brezje pri Tržiču.