Joga smeha za zdravje in dobro voljo
"Kadar vodim jogo smeha, sem polna pozitivne energije. Vsak dan najdem kaj pozitivnega, se nasmehnem in mi je lažje. Manj imam tudi bolečin," pove vaditeljica joge Ines Mikloša.
Šenčur – Ines Mikloša iz Srednje vasi pri Šenčurju je jogo smeha odkrila povsem po naključju, ko je iskala gradivo za sprostitvene igre za otroke. Naslov jo je pritegnil in ji v trenutku narisal nasmeh na ustnice. Nekoč je opravljala poklic vzgojiteljice v vrtčevskem oddelku v Ljubljani, a po hudi prometni nesreči na oddelku ne more več delati, zato je v okviru istega vrtca postala pripovedovalka pravljic. V svoje pravljične urice vključuje jogo smeha, poleg tega je tudi vaditeljica za odrasle.
Kakšni so pozitivni učinki te vadbe na zdravje?
"Bistvo joge smeha je v izzvanem smehu, ki pa ima na zdravje in počutje enak učinek kot pravi smeh. Smeh pa uravnava krvni tlak, krepi telesne mišice, izboljšuje prekrvitev, zavira bolečino, krepi imunski sistem, blaži bolezni dihal, predvsem astmo. Zaradi povečanega pretoka krvi deluje kot masaža notranjih organov, krepi trebušne in druge mišice. Odpravlja stres, izboljša spanec, daje obrazu sijaj in ga pomladi. Je tudi aerobna vaja. Na Stratfordski univerzi so ugotovili, da je minuta smeha enaka desetim minutam na veslaški napravi. Raziskava, ki so jo opravili na Univerzi v Gradcu v Avstriji, je pokazala, da terapija s smehom pomaga pri zmanjševanju krvnega tlaka bolnikom, ki se zdravijo po srčnem infarktu. Raziskovalci Univerze Maryland v Baltimoru so odkrili, da smeh povzroči razširjanje in ožanje endotelija, tkiva, ki oblaga notranjost žil in na ta način povečuje pretok krvi."
Kako vam pomaga joga smeha?
"Nekoč sem se na primer, po celodnevnem delu na vrtu, brez volje po družbi, kaj šele smehu, udeležila srečanja vaditeljev joge smeha, čeprav sem bila fizično utrujena. Če ne bi bila obljubila, da pridem, ne bi šla. Po uri smeha in sproščanja sem se domov vrnila brez bolečin in polna energije."
Ali ta poteka le v skupini ali se jo lahko izvaja tudi samostojno?
"Joga smeha poteka v skupini, saj je smeh nalezljiv, in tudi "resni" se začnejo nezavedno smehljati, kar je njen namen. V smehu postanemo eno. Pri skupinskih vajah se naučimo tudi dihanja in sproščanja. Smejimo pa se lahko tudi sami, kadarkoli."
Koliko časa potrebuje posameznik, da osvoji tehnike smejalne joge?
"Sama sem jo osvojila na seminarju, ki ga je vodila Mojca Morya Malek. Čeprav sem znanje osvojila, pa se vaj in tehnik učim vedno znova, ko imam smejalno urico. Včasih si vaje sproti izmišljujem sama, pogosto pa mi otroci sami dajo namige."
Kako lahko pride do tega, da se skupina začne smejati – je potreben kakšen vic, morda kdo pove kakšno smešno anekdoto?
"Skupina se začne smejati spontano med igrami, gledanjem ali gibanjem."
Za koga je primeren ta način joge?
"Ni omejitev. Primeren je za vse, ki se želijo družiti in seveda nasmejati."