Karierna pot je lahko zelo ovinkasta
Otroci naj temeljito premislijo glede prihodnjega poklica, ni pa se jim treba preveč obremenjevati, saj se na poti do poklica vedno odpirajo tudi nove možnosti, poudarja psiholog Dimitrij Banda iz svetovalne službe Osnovne šole Naklo.
Na podlagi česa se otroci odločajo za vpis v določeno srednjo šolo?
"Vedno jim povem, naj se odločajo na podlagi svojih interesov, sposobnosti, močnih področij in osebnostnih lastnosti. Tako jim bo bolj jasno, kam naj se usmerijo oziroma kaj naj raziskujejo."
Ali otroci znajo že tako zgodaj prepoznati svoja močna področja?
"Izbira srednje šole oziroma poklica je za učence precej zahtevna naloga. Učenci namreč ne raziskujejo kaj dosti niti poklicev niti svojih interesov. Poznajo pa šolske predmete, zato začnemo s tem, kateri so jih všeč, saj iz tega že lahko izhajamo. Težava pa je, ker šolski predmeti zajemajo ožje področje, kot je področje vseh poklicev in dela. Nekateri pa so zelo ozko usmerjeni na poklice, ki jih poznajo."
Kateri poklici so med otroki najbolj priljubljeni?
"Med najbolj pogostimi odgovori je forenzik, ki ga poznajo iz serij, ali pa recimo preizkuševalec računalniških iger. Vse to izhaja iz tega, da učenci dejansko poklicev ne poznajo dobro, zato je še bolj pomembno, da raziskujejo svoje interese."
Kdaj z usmerjanjem in raziskovanjem lastnih interesov začnete v šoli?
"Načeloma poklicna orientacija poteka ves čas, že od prvega razreda spoznavajo različna poklicna področja. Bolj ozko karierno usmerjanje se začne v zadnjem triletju, še bolj intenzivno pa v 8. in 9. razredu."
Ali imajo učenci že v devetem razredu pred očmi tudi svoj prihodnji poklic ali mogoče z izbiro gimnazije želijo odložiti to odločitev še vsaj za štiri leta?
"Uspešnejši učenci lahko to odločitev res nekoliko preložijo, če se vpišejo na gimnazijo, saj lahko potem še štiri leta razmišljajo o poklicu. Težje pa je za učence, ki se odločijo za srednje poklicne ali tehniške šole, saj se morajo že usmeriti v poklicno področje. Ti zagotovo več razmišljajo o poklicih, saj jih v to prisilijo razmere."
Kaj najbolj vpliva na njihovo končno odločitev, je to recimo tudi poklic staršev?
"Pomembno je, da raziskujejo različne poklice. Pri tem imajo pomembno vlogo starši, da jim omogočijo, da čim več izvejo o poklicih. Dobro je, da raziščejo tudi poklic svojih staršev, saj o njem lahko dobijo informacije iz prve roke in spoznajo tako njegove prednosti kot slabosti. Poklice pa spoznavajo tudi prek spleta. Na spletni strani Centra za poklicno izobraževanje mojaizbira.si ali spletnih straneh zavoda za zaposlovanje lahko dobijo informacije o vseh poklicih. Srednje šole pripravljajo tudi dneve odprtih vrat, vse gorenjske srednje šole pa se lahko predstavijo še v okviru našega tehniškega dneva. Lastne interese jim pomagamo raziskati tudi prek različnih testov."
Koliko učencev se osebno obrne na vas?
"V vsaki populaciji je nekaj takih, ki so že trdno odločeni in sploh niso v dilemi glede poklica, potem so tisti, ki se odločajo za gimnazije in lahko še nekaj časa razmišljajo o prihodnjem poklicu, nekaj pa je tudi takih, ki imajo res težave tako z izbiro srednje šole kot poklica. Ti se potem največkrat oglasijo pri meni. V vsaki generaciji jih je približno desetina takih."
Kaj bi torej svetovali mladim, ki so znašli pred tako pomembno izbiro v svojem življenju?
"Naj raziščejo čim več stvari v zvezi s tem, kar jih zanima, pa tudi, kaj določen poklic ali srednja šola ponuja. Vse te stvari naj skušajo upoštevati pri svoji odločitvi. In čeprav naj temeljito premislijo, pa se jim ni treba preveč obremenjevati. Karierna pot je namreč lahko zelo ovinkasta, vedno so odprte še različne možnosti."