![](/images/20150210/150219994-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Ne vrednost, ampak vrednote
Na proslavi slovenskega kulturnega praznika v Vrbi se je zbralo okoli tisoč petsto obiskovalcev.
Vrba – »To je prava žirovniška izkušnja, saj pravijo, da je pod Stolom veter doma,« je dejala starejša pohodnica, ko je po začetku kulturnega programa po toplem dopoldnevu v Vrbi zapihal ledeno mrzel veter. Zjutraj, ko so se pred rojstno hišo Prešernovega prijatelja Matije Čopa zbirali pohodniki, jih je več kot tristo na pot kulturne dediščine zvabilo sončno jutro, pohodnike pa so sončni žarki spremljali tudi skozi Zabreznico do Janševega čebelnjaka, do Finžgarjeve domačije v Doslovčah, Jalnove rojstne hiše na Rodinah pa vse do Vrbe. Pohodniki, med katerimi so bili tudi člani in članice literarnega krožka Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Gorenjske, so z zanimanjem poslušali zgodbe o življenjih literatov iz vasi pod Stolom. Najdlje so se zadržali pri Jalnovi hiši v Rodinah, kjer jih je z duhovitimi zgodbami in anekdotami iz Jalnovega življenja navduševal pisateljev nečak Janez Mulej.
Na slovesnosti pri Prešernovi rojstni hiši v Vrbi so kljub močnim sunkom vetra vztrajali tako obiskovalci kot nastopajoči na čelu z glavnim govornikom, predsednikom državnega sveta Mitjo Bervarjem in glasbenim gostom Aleksandrom Mežkom. Predsednik državnega sveta Mitja Bervar je v nagovoru poudaril veliko vlogo umetnosti in kulture pri preživetju Slovencev. »Brez slovenske pesmi in besede ne bi bilo slovenske države. V Prešernovem času sta se štela slovenska kultura in jezik za manjvrednega. Če bi šlo Prešernu le za denar ali slavo, bi se zlahka odločil za pisanje samo v nemščini, a se je iz globokega spoštovanja do lastnega naroda skupaj s prijateljem Matijo Čopom v abecedni vojni boril za visoko književnost v slovenskem jeziku,« je dejal Bervar in dodal: »Pozabili smo na čas, ko nam je kultura pomenila nekaj presežnega, ko je bilo ustvarjalnost čutiti na vsakem koraku in se je ni merilo z vatli proračunskega porabnika. Vse pogosteje tudi v javni besedi slišimo, da je kultura strošek in da naj svojo vrednost dokaže na trgu. Vrednote zmotno zamenjujemo z vrednostjo, materialne dobrine s smislom.«
Zbrane v Vrbi je nagovoril tudi žirovniški župan Leopold Pogačar, v Prešernovi hiši pa je stereotipe o največjem slovenskem pesniku duhovito 'razbijal' Janez Dolžan.