Uspešna družinska podjetja
Izšla je osma knjiga Družinsko podjetništvo Slovenije, ki predstavlja deset uspešnih podjetniških zgodb, med njimi štiri z območja Gorenjske.
Med desetimi predstavljenimi družinsko vodenimi podjetji v osmi izdaji publikacije Družinsko podjetništvo Slovenije so štiri gorenjska: Kuzma iz Kranja, Roltek iz Doba, Scan iz Preddvora in Tinex iz Šenčurja.
Ljubljana – S serijo vsakoletnih predstavitev desetih družinskih zgodb v EY Slovenija že od leta 2014 predstavljajo uspešna slovenska družinska podjetja. Kot ugotavljajo, se ta v zadnjih letih veliko ukvarjajo z vprašanjem profesionalizacije svojih organizacij.
Kot je povedala Mojca Emeršič, vodja družinskega podjetništva EY Slovenija, ki je vodila tudi letošnjo izdajo knjige slovenskega družinskega podjetništva, po raziskavi ameriškega inštituta Family Firm Institute nabor kompetenc vodstvenega kadra in lastnikov presegajo področja poslovanja in se ozirajo k družinski dinamiki, osebnemu razvoju posameznika ter razumevanju časa in prostora, v katerem živimo. »Te kompetence lahko predstavljajo naslednji korak pri razmisleku o tem, kako lahko tudi slovenska družinska podjetja napredujejo v smeri razvoja družine in organizacije,« pravi Mojca Emeršič.
Kot je dodal Janez Uranič, direktor EY Slovenija, se družinska podjetja v Sloveniji srečujejo z izzivi, a je vsem skupna vztrajnost. »Veseli nas, da v našo bero dodajamo deset novih odličnih družinskih poslovnih praks, ki nas vedno znova navdušijo in pustijo poseben pečat,« je ob izidu nove knjige povedal Janez Uranič.
Med desetimi zgodbami, ki so dostopne na spletni strani EY Slovenija, so tudi štiri gorenjske. Kranjsko podjetje Kuzma že štirideset let orje ledino na področju izdelave vrhunskih gramofonov in gramofonskih ročic in so si prislužili sloves enega najboljših podjetij na svetu na področju vrhunskih avdio izdelkov.
Družina Kosec je ustvarila podjetje Roltek, ki velja za vodilnega proizvajalca senčil z lastno proizvodnjo v Sloveniji. Nastopajo tako na domačem kot na tujih trgih. V lanskem letu so dosegli 10,8 milijona evrov prometa in tako za dvajset odstotkov izboljšali rezultate prejšnjega leta.
Podjetje Scan iz Preddvora se že več kot tri desetletja ukvarja s prodajo in servisiranjem elektronskih mikroskopov in druge laboratorijske opreme v državah nekdanje Jugoslavije. Družinsko podjetje, ki trenutno šteje devet zaposlenih, ima letno nekaj več kot 1,7 milijona evrov prihodkov. Scan je leta 1990 ustanovil Slavko Žižek, zdaj pa je v podjetju aktivna že druga generacija.
Šenčurski Tinex je v tridesetih letih zrasel v uspešno srednje veliko podjetje za prodajo, ki svoje poslovanje dopolnjuje tudi s proizvodno dejavnostjo, za kar ima največ zaslug pokojni ustanovitelj Štefan Čebašek. Danes podjetje zaposluje sedemdeset ljudi. Kot zanimivost pa pri EY poudarjajo, da ima funkcijo poslovodenja tako ločeno od lastništva, da na vodilnih položajih ni prav nobenega družinskega člana ali sorodnika.
Med preostalimi podjetniškimi zgodbami v publikaciji so avtorji predstavili še Frigotransport Pišek & HSF, družbo Jagros, poznano kot Trgovine Jager, Perger 1757, Skupino Podkrižnik, Uniforest in Zelinko.