Porast virusnih obolenj pri otrocih
Poleg respiratornega sincicijskega virusa (RSV) med najmlajšo populacijo krožijo še drugi virusi. Znaki pri večini virusov so enaki. Ko otrok zboli, naj ostane doma in naj ne hodi v vrtec, starše poziva vodja otroškega dispanzerja v Zdravstvenem domu Kranj Alenka Paternoster Zadravec.
Protokol v pediatričnih ambulantah je sedaj tak, da morajo starši pred pregledom obvezno poklicati izbranega pediatra, ki otroka potem za pregled naroči v infektivno ambulanto.
Lansko jesensko-zimsko sezono so ukrepi za preprečevanje covida-19 uspešno preprečevali tudi širjenje drugih virusnih okužb med otroki. Strokovni direktor Pediatrične klinike v Ljubljani doc. dr. Marko Pokorn, dr. med., je konec letošnjega septembra povedal, da je sedanja situacija že podobna kot sredi zime, to pa »predvsem na račun tega, da sta se nam nabrali dve generaciji otrok, ki se z respiratornim virusom sploh še nista srečali.« Med otroki so tudi okužbe s koronavirusom.
Letos je že od septembra neobičajna situacija glede kroženja virusov pri otrocih. »Že v septembru se je pojavil RSV, respiratorni sincicijski virus, ki povzroča hude poteke bronhiolitisov in bronhitisov, ki velikokrat vodijo v dihalne stiske, pljučnice, kar pomeni, da se stanje slabša, otroci potrebujejo dodatek kisika, zato so napoteni v bolnišnico. Stanje lahko pripelje do tega, da je otroka treba priključiti na respirator. Ta virus najhuje prizadene novorojenčke in dojenčke, zato pediatri tako zelo prosimo mamice, ki so na porodniškem dopustu in imajo večjega otroka v vrtcu, da ga začasno vzamejo iz vrtca. Dejstvo je, da se skoraj vsi okužijo v vrtcu, dojenčki pa od starejših otrok, ki hodijo v vrtec. Žalosti nas, da nas večina mamic ne posluša, dokler se dojenček ne okuži,« je povedala vodja otroškega dispanzerja v Zdravstvenem domu Kranj Alenka Paternoster Zadravec, dr. med., specialistka pediatrije.
Kot je še povedala, so poleg RSV prisotni tudi drugi virusi, kot so adenovirus, rinovirus, virus, ki povzroča bolezen rok, nog in ust, rotavirus, virus noric in drugi. »Ta velika obremenitev z virusi pri nekaterih otrocih pomeni, da so ves čas bolni. Znaki pri večini virusov so enaki. Pojavijo se povišana telesna temperatura, izcedek iz nosu, kašelj, težko dihanje pri respiratornih virusih in bruhanje, driska pri trebušnih virozah. Poleg tega je vse več otrok pozitivnih na koronavirus, ki poteka z enakimi simptomi. Dokler nimamo PCR-brisa na koronavirus, ne moremo ločiti, ali gre za koronavirus.«
V prihodnjih tednih pričakujejo še pojav gripe, za katero zelo priporočajo, da se cepijo tudi otroci, saj do njihovega drugega leta starosti pričakujejo hujši potek z dolgo trajajočo visoko vročino, kašljem, neješčnostjo. »Cepivo imamo na zalogi in za cepljenje starši pokličejo izbranega pediatra in se z njim dogovorijo za termin,« svetuje pediatrinja in dodaja: »Ko otrok zboli z zgoraj naštetimi simptomi, naj ostane doma in naj ne hodi v vrtec. Tudi otroci se ob prebolevanju viroz zelo slabo počutijo in imajo pravico, da ostanejo doma. Poleg tega pa ne okužijo drugih otrok v vrtcu.«