Avstrijski partner za lesni center v Bohinju?
LIP Bled se o investiciji v lesnopredelovalni center v Bohinjski Bistrici dogovarja z avstrijskim partnerjem. Lani sta tako LIP Bled kot LIP Bohinj poslovala pozitivno.
Na Bledu ima LIP zaposlenih 256 delavcev, v Bohinju pa 203, pri čemer direktor napoveduje, da bodo vsaj v Bohinju še zaposlovali.
Bled – »V teku so razgovori z avstrijskim partnerjem Hasslacher Holding G.m.b.H, ki je že 35-odstotni lastnik podjetja LIP Bohinj, d. o. o. Verjamemo, da bomo do tega polletja uspeli doseči dogovor,« na vprašanje, kako daleč je iskanje investitorja za gradnjo lesnopredelovalnega centra v Bohinjski Bistrici, odgovarja predsednik uprave podjetja LIP Bled Alojz Burja. Pred letom dni so namreč v podjetju predstavili projekt, vreden 38 milijonov evrov, s katerim bi podvojili obseg predelave iglavcev in dodano vrednost ter ustvarili sto novih delovnih mest. Kot ob tem poudarja Burja, so danes zahodnoevropska lesnopredelovalna podjetja zelo previdna pri investicijah, zlasti v tujini. »Situacija v avstrijski in nemški lesnopredelovalni panogi je težka zaradi nizkega povpraševanja gradbene industrije v Evropi, še posebej v Španiji in Italiji, ki sta bili pred krizo velika kupca. Zaradi visokih odkupnih cen hlodovine iglavcev v srednji Evropi so postala nemška in avstrijska lesnopredelovalna podjetja iz primarne predelave nekonkurenčna v primerjavi s skandinavskimi in kanadskimi podjetji na drugih svetovnih tržiščih, zaradi česar so danes razvita zahodnoevropska lesnopredelovalna podjetja zelo previdna pri investicijah, še posebej v tujini. Slovenija pa tudi ne sodi med države, ki so prijazne do tujih investitorjev,« razloge za zahtevno iskanje tujega investitorja opisuje Burja, ki pa kljub temu ostaja optimist in verjame, da se bodo v prihodnjih mesecih uspeli dogovoriti s sedanjim avstrijskim partnerjem.
Pozitivno tako na Bledu kot v Bohinju
Obe podjetji, tako LIP Bohinj kot LIP Bled, sta sicer lani poslovali dobro. »LIP Bohinj, d. o. o., je posloval z minimalnim dobičkom, kar smatramo za uspeh, če vemo, da smo še leto poprej 'pridelali' en milijon evrov izgube. Razlog je bil v tem, ker na domačem trgu nismo mogli kupiti dovolj hlodovine za našo proizvodnjo. Ponudba hlodovine se je lani izboljšala zaradi žledu in manjšega povpraševanja avstrijskih žag. Prodajo smo povečali za 14 odstotkov, proizvodnjo pa kar za 26 odstotkov, ker smo imeli dovolj hlodovine, da smo v celoti zapolnili svoje proizvodne kapacitete, hkrati pa smo lahko zmanjšali uvoz dragih polizdelkov. Zato smo lahko dodatno zaposlili šestdeset delavcev,« je povedal Burja. K dobremu poslovanju je zagotovo prispevala tudi dobra oskrba s hlodovino. »Oskrba s hlodovino je sedaj normalna, še posebej zato, ker se povečuje odkup direktno od gozdnih posestnikov. Hlodovino kupujemo samo v Sloveniji, manjši del količin polizdelkov pa še uvažamo iz Češke,« je povedal Alojz Burja.
Tudi LIP Bled, d. o. o., je posloval pozitivno. »Prodaja je bila v primerjavi z letom prej sicer samo za tri odstotke večja, toda močno smo utrdili položaj zlasti v nemško govorečih državah, kot so Avstrija, Nemčija in Švica.«
Notranja vrata in opažne plošče
V podjetju so se sicer v zadnjem času osredotočili na dva ključna izdelka, to so notranja vrata, ki jih izdelujejo na Bledu, in opažne plošče, ki jih proizvajajo v Bohinju. »S tema izdelkoma smo lahko konkurenčni na evropskem trgu na dolgi rok. Proizvodnjo masivnega pohištva in vhodnih vrat pa smo prepustili podjetjema LIP Pohištvo Bohinj, d. o. o., in Doors, d. o. o. V naši maloprodaji še vedno prodajamo tako masivno pohištvo kot vhodna vrata, poleg talnih oblog, oken in senčil, vse s ciljem, da kupec lahko na enem mestu kupi vso potrebno opremo za ambient,« je pojasnil sogovornik. Nove izdelke pa so pred kratkim predstavili na največjem evropskem sejmu gradbeništva BAU v Münchnu. »Obiskalo nas je veliko obstoječih in novih kupcev iz cele Evrope, ki so po vrsti pohvalili naš nastop. Hkrati so nam sedanji kupci iz Nemčije, Avstrije in Švice napovedali za letos večji nakup, kot je bil doslej. Zato z optimizmom zremo v leto, ki je pred nami,« je povedal direktor.