Računalnik in jaz: Igra, učenje in računalnik

Včasih smo se otroci igrali skupaj na dvorišču, šli malo naokrog, šli zvečer s prijatelji ven. Pogovarjali smo se, se zabavali, kakšno ušpičili in se nasploh imeli prav fino. Dnevi so minevali in naše otroštvo, naša mladost je kar zdrvela mimo. Nekateri smo imeli računalnike, a več ali manj le za igro. Redko za kaj resnega. To so bili računalniki tipa Commodore 64 ali ZX Spectrum. Običajno smo se pri kom tako dobili in se šli računalniške igrice. Košarko, olimpijske igre, arkadne pustolovščine so bile najbolj pogosto na sporedu. Bolj kot za igro samo je šlo za druženje, za zabavo, za veselo preživljanje prostega časa.

Kako pa je danes? Otroške igre zunaj je vse manj, druženje je le v šoli, zabava dobiva povsem drug pomen. Otroci se že zelo zgodaj srečajo z računalnikom in preko igre spoznavajo njegovo delovanje, se učijo in si pomagajo. V tem ni nič slabega, zna biti celo koristno. A le do takrat, ko vsa zadeva ne preraste v manijo.

Ko svojega otroka vidite nenehno zaprtega v sobi, ko prihaja ven vedno bolj bled in nerazpoložen, ko slabo je, potem je prišel čas, da ukrepate. Odgrnite zavese, odprite okna v njegovi sobi in najbolj pomembno, izključite računalnik. Igranje igric sprošča negativno energijo, a jo tudi kopiči. Posledica je razdražljivost, slaba volja in šibko zdravje. Igranje igric na računalniku je sicer zabavno, a nikakor s tem ne gre pretiravati oziroma je potrebno ohraniti mirno kri, da vas to početje preveč živčno ne uniči. Ko gledate svojega otroka, kako besni pred računalnikom, kako je napet, potem si lahko le predstavljate, kam to vodi. Mar to ni slaba popotnica za prihajajoče življenjske izkušnje, ki bodo kaj več od igric. Tudi igra izoblikuje človeški značaj, zato naj otrok ne podleže njihovemu vplivu.

Računalnik je lahko zelo koristen pripomoček pri učenju. Lahko ga uporabljate za učenje tujega jezika, lahko se z njim učite matematike, lahko pa se priučite tudi povsem vsakdanjih spretnosti. Za učenje tujega jezika v računalnik le vstavite zgoščenko z ustreznim programom. Pred vami so že lekcije za učenje jezika. Lahko izbirate pravilne odgovore, lahko vstavljate prave besede. Lahko govorite in poslušate. Učenje gre na ta način kar zlahka od rok oziroma znanje hitro v glavo. Do matematike lahko dostopate preko interneta. Tu rešujete naloge, sistem pa vam pomaga, če ga prosite za pomoč. Lahko pa se učenja lotite na daljavo.

Učenje na daljavo nosi tudi ime e-izobraževanje. Gre za celovit sistem, kjer sodelujejo tako učitelji kot tudi učenci. Učitelji posnamejo svoja predavanja, jih podkrepijo s prosojnicami in praktičnimi primeri. Ko imate čas in voljo, le dostopate do teh vsebin in pred vami se odvrti celotno predavanje, ki ga lahko kadarkoli ustavite in ponovite. Za razliko od klasičnega predavanja, vam je tu na voljo govor, slika, praktični primeri, razlage z besedilom. Znanje zajemate z veliko žlico, saj le-to potuje do vas po več poteh. Zadeva je zelo učinkovita in praktična, saj se učite in poslušate predavanje pač takrat, ko vam to ustreza. Na voljo je tudi pomoč mentorja, ki mu lahko po elektronski poti zastavite vprašanje in hitro dobite odgovor, lahko probleme rešujete na forumu, v družbi več ljudi, lahko rešujete teste in sproti preverjate vaše znanje. Možnosti so praktično vse odprte. Kako kakovosten je sistem, pa je odvisno od učiteljev, ki tja odlagajo svoje učne vsebine in zlasti od njihove zagnanosti.

Eden izmed takih portalov za e-izobraževanje je Slovenščina na daljavo, ki omogoča učenje slovenskega jezika preko interneta. Sistem je namenjen tujcem, ki prihajajo v Slovenijo in se želijo naučiti našega jezika. Slovenščina na daljavo je dostopna na spletnem naslovu http://www.e-slovenscina.si/.

Učenje, delo z računalnikom in igra so lahko zelo tesno povezani. Potrebno jih je le izkoristiti na pravi način ter pravilno usmeriti našo energijo in energijo naših otrok. Seveda pa pristnega osebnega stika ne more nadomestiti prav nič. Topel pogled, poln zaupanja je vreden tega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sobota, 22. januar 2022 / 17:57

Raka materničnega vratu lahko preprečimo

Ljubljana – Od 17. do 23. januarja poteka Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov pri svojem izbranem osebn...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / nedelja, 6. marec 2022 / 18:16

Prva pošiljka Slovenske karitas s pomočjo prispela v Ukrajino

Ljubljana – Slovenska karitas je v sodelovanju s Caritas Ukrajine odposlala prvo neposredno pošiljko humanitarne materialne pomoči, ki je včeraj zjutraj prispela v Ukrajino. Materialna pom...

Slovenija / nedelja, 6. marec 2022 / 16:39

Odprte hiše vabijo k sodelovanju

Festival, ki bo znova odprl vrata dobri arhitekturi, bo tokrat na sporedu konec maja.

Slovenija / nedelja, 6. marec 2022 / 16:38

Raka ni manj, le odkrit ni

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana opozarjajo, da se je zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih zmanjšalo število odkritih primerov raka. A to ne pomeni, da je raka manj, le število napotite...

Zanimivosti / nedelja, 6. marec 2022 / 16:37

Chef tradicije je Uroš Gorjanc

Gastronomski vodnik Gault & Millau Slovenija je pred nekaj dnevi razglasil najboljše ocenjene restavracije in prejemnike posebnih nagrad Gault & Millau Slovenija za leto 2022.

Kranjska Gora / nedelja, 6. marec 2022 / 16:36

Podpora Pokalu Vitranc

Občinski svet je prireditvi, ki se je jeseni zaradi odpovedi ene od pogodb znašla v nepričakovanih finančnih težavah, namenil sto tisoč evrov podpore. Organizatorji bodo v zameno poskrbeli za dodatno...