Udeleženci okrogle mize so se zavzeli za razbremenitev stroškov dela, spremembo dohodninske lestvice in ohlapnejšo zakonodajo. / Foto: Gorazd Kavčič

Zmanjšati stroške dela

V Sloveniji so stroški dela v povprečju držav Evropske unije, a le ko se primerjamo s povprečno plačo, težava pa nastane, ko se primerjamo pri dvakratniku ali trikratniku povprečne plače, so poudarili na okrogli mizi o delovnopravni zakonodaji, ki je potekala v Kranju.

Kranj – Ob 25-letnici kranjskega tehnološkega podjetja Četrta pot je prejšnji teden v Mestni knjižnici Kranj potekal poslovno-gospodarski forum, ki sta ga v sodelovanju s Četrto potjo soorganizirala Mestna občina Kranj in Društvo poslovnih žensk FAM, na njem pa je sodelovalo približno 150 direktorjev in menedžerjev. Na osred­njem dogodku, okrogli mizi o delovnopravni zakonodaji, so bili sodelujoči enotni, da gospodarstvo potrebuje predvsem razbremenitev stroškov dela in ohlapnejšo zakonodajo.

»Svet se je v zadnjih desetletjih izjemno spremenil, zakonodaja pa je še vedno takšna kot pred tridesetimi leti. Podjetja imajo premalo manevrskega prostora za stimuliranje dobrih delavcev,« je bil do obstoječe delovnopravne zakonodaje kritičen gostitelj, generalni direktor Četrte poti Boris Šola. Kot eno od možnosti za večjo svobodo delodajalca pri stimuliranju zaposlenih je navedel spremembo dohodninske lestvice.

O neprimernosti dohodninske lestvice je spregovoril tudi Samo Roš, član uprave Leka. Za primerjavo je povedal, da delavec, ki delodajalca stane 50.000 evrov bruto, v Sloveniji prejme 27.000 evrov neto, v Nemčiji pa 34.000 evrov. »Tako kot ima nogometni selektor pravico postaviti si svojo ekipo, bi to možnost morali imeti tudi v podjetjih, za kar pa potrebujemo ohlapnejšo delovnopravno zakonodajo. Države, ki jo imajo, imajo tudi nižjo stopnjo brezposelnosti od držav z bolj striktno zakonodajo,« je razmišljal.

Predsednik upravnega odbora družbe Halcom Matjaž Čadež je ocenil, da je v trenutni delovni zakonodaji največji problem prenormiranost: »Na Švedskem imajo pogodbo o delovni zaposlitvi na eni strani, pri nas pa zaradi zakonov obsega deset, enajst strani. V Sloveniji moramo zato bistveno večji korak narediti v zmanjšanju zakonodaje in pravil ter povečanju odgovornosti tistih, ki na osnovi teh zakonov usmerjajo.« Poudaril je še, da nenehno menjavanje vlade pomeni nestabilnost, zato si želi, da bi sedanja vlada končala svoj mandat in tako zagotovila stabilnost, ki jo gospodarstvo nujno potrebuje.

»Če hočemo ambiciozne in podjetne ljudi, jih je treba plačati, zato je zelo pomembno, da postanemo fleksibilni vsaj pri nagradah, dohodninski lestvici, olajšavah za izobraževanje ... Imamo dober kader, dobre znamke, manjka pa nam le še pomoč države. Podjetje naj bo torej črka i, država pa naj pomaga pri piki na vrhu, kar pomeni, da nas, gospodarstvenike, posluša,« je povedala Tanja Skaza, direktorica podjetja Plastika Skaza, ter dodala, da bi se morala tudi država obnašati kot podjetje, si postaviti vizijo, kje se vidi čez pet let, na njeni podlagi pa narediti tudi strategijo, kako do tega cilja priti.

Generalni direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu za delo Peter Pogačar se je z večino povedanega strinjal. Poudaril pa je, da so po mednarodnih primerjavah stroški dela v Sloveniji v povprečju držav Evropske unije. »A le, ko se primerjamo s povprečno plačo, težava nastane, ko se primerjamo pri dvakratniku ali trikratniku povprečne plače,« je dodal. Poudaril je še, da je bilo v okviru pogajanj za socialni sporazum dogovorjeno, da se efektivna davčna obremenitev za gospodarstvo ne sme povečevati, lahko pa pride do njenega prestrukturiranja: »Primerjalno gledano imamo namreč nizko obdavčeno premoženje in dobiček ter visoko obdavčeno delo.« Kot je še dejal, bi bila morda rešitev tudi v tem, da bi zakonodaja določala le minimalne standarde, vse drugo pa prepustila dogovorom znotraj posameznih panog in podjetij.

Podobnega mnenja je bil tudi direktor in glavni urednik časnika Finance Peter Frankl. »Dohodnino je treba nekoliko razrahljati, kar je tudi obljuba te in že prejšnjih vlad. A smo sploh socialna država, če najbolj obdavčujemo svojo največjo vrednoto – delo? Nekoliko bolj je treba obdavčiti premoženje in dobiček,« je dejal.

Vizija je potrebna tudi pri vodenju občine, je prepričan kranjski župan Boštjan Trilar, ki je ob robu okrogle mize pojasnil, da so na občini začeli kopirati dobre prakse iz gospodarstva. Tako bodo med drugim vzpostavili urad za zadovoljstvo občanov in pripravili projekcijo proračuna do leta 2020.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 8. julij 2011 / 07:00

Skakalci začeli na vrhu

Za slovenskimi smučarskimi skakalci je uspešen uvod v poletno sezono. Prihodnji konec tedna bo že prva tekma poletne velike nagrade.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 26. april 2013 / 07:00

Pomoč mladim prevzemnikom kmetij

Kranj - Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je danes objavilo javni razpis za ukrep Pomoč mladim prevzemnikom kmetij za leto 2013, s katerim želi spodbuditi prenos kmetij s stare...

Gorenjska / petek, 26. april 2013 / 07:00

Anketa: Izkoristili bodo praznike

Z današnjim dnem se za marsikoga začenjajo devetdnevne počitnice, saj bosta sredi drugega tedna dva praznična dneva. Pred poletjem bodo to zadnje počitnice za šolarje, v nekaterih podjetjih pa so se z...

Prosti čas / petek, 26. april 2013 / 07:00

Smeh in energija z Mihom

Batičem iz Šempasa. Mladim vinarjem, ki nadaljuje zgodbo svojega očeta, čeprav je ta še ni zaključil. Miha je tokrat obiskal vinergiste, Damir Salkič pa je bil ta večer večkrat Damjan.

Zanimivosti / petek, 26. april 2013 / 07:00

Mlade poskušali navdušiti za šah

V sklopu projekta Šah v slovenske šole so v blejski osnovni šoli otroci igrali šah z mednarodnim mojstrom Vojkom Mencingerjem.

Gospodarstvo / petek, 26. april 2013 / 07:00

Telemach povezan v United

United Group od 1. maja napoveduje brezplačne telefonske pogovore med Slovenijo, Srbijo ter Bosno in Hercegovino.