Od včeraj nove vinjete
Ljubljana – Od nedelje naprej bo vožnja po slovenskih cestah za motorna vozila dovoljena le še ob uporabi vinjete za leto 2015, ki je rdeče barve in velja od 31. januarja 2016. V Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) napovedujejo, da bo njihova služba za cestninski nadzor že prvi dan veljave novih vinjet začela s poostrenim nadzorom v okolici vseh večjih mest.
Vodja oddelka za prodajo in marketing pri Darsu Emilija Erent je na četrtkovi novinarski konferenci v Ljubljani poudarila, da so cene letnih vinjet ostale enake kot lani. Za motorna kolesa je treba odšteti 55 evrov, za osebna vozila, ki so nad prvo osjo visoka do 1,30 metra, in za bivalna vozila je cena vinjete 110 evrov, za cestninski razred 2B, kamor sodijo dvosledna motorna vozila z višino vozila nad prvo osjo 1,30 metra ali več, pa 220 evrov. Znižale pa so se cene kratkoročnih vinjet za cestninski razred 2B, in sicer tedenske vinjete s 40 na 30 evrov, mesečne pa z 80 na 60 evrov. V Darsu vse uporabnike avtocest pozivajo, naj vinjete kupijo na 1600 uradnih prodajnih mestih in se s tem izognejo nevarnosti, da bi kupili ponarejeno vinjeto.
Podatki Darsa kažejo, da se je decembra lani prodaja vinjet v letni primerjavi povečala za 13 odstotkov, a za končno oceno vseh prodanih vinjet bo treba še počakati, saj se polovica vinjet po njihovih izkušnjah proda v januarju, nekaj več kot 20 odstotkov pa v februarju. Lani so sicer skupaj prodali 5,8 milijona vinjet, kar je za tri odstotke več kot leto prej. Manj so prodali le letnih vinjet, podobno naj bi se zgodilo tudi letos.
Vodja službe za cestninski nadzor pri Darsu Dean Polc pa je pojasnil, da se je število storilcev prekrškov v zvezi z neuporabo vinjet v letu 2014 v primerjavi s prejšnjimi leti povečalo. Največ kršiteljev je tujcev, medtem je opazen tudi porast števila slovenskih kršiteljev. Lani so tako izdali več kot 49.600 plačilnih nalogov. Predpisana globa za neuporabo vinjete znaša od 300 do 800 evrov, voznik pa mora za nadaljevanje vožnje tudi kupiti vinjeto.