
Spomin na žrtve ne sme zamreti
Ob spomeniku v Šenčurju je potekala slovesnost ob 71. obletnici poboja štiridesetih talcev, z njo pa so obeležili tudi 70. obletnico konca druge svetovne vojne in osvoboditve izpod nacifašističnega jarma.
Šenčur – Ob spomeniku so se zbrali praporščaki borčevskih organizacij, pa tudi krajani, nekateri svojci ustreljenih talcev, prisoten je bil župan Občine Šenčur Ciril Kozjek, prvoborec in eden od prvih partizanov Kokrške čete Franc Štefe - Miško, predsednik Območnega združenja borcev za vrednote NOB Kranj Marjan Gorza, častni predsednik kranjskega združenja Andrej Babič, predsednik visoške borčevske organizacije Emil Sekne, nekaj občinskih svetnikov in drugi. Najprej je delegacija položila žalni venec k spomeniku 40 talcem, ki na tem mestu stoji že od leta 1946, z minuto molka pa so se spominu ustreljenim poklonili tudi praporščaki.
Prisotni so se, kot je dejal v nagovoru predsednik šenčurske borčevske organizacije Franc Kržan, poklonili žrtvam okupatorja in njihovih pomagačev. Poboj štiridesetih talcev in grožnja, da bodo postrelili tudi štirideset domačinov, ki se sicer ni uresničila, je bil največji okupatorjev zločin na območju šenčurske občine. »To je bil nemški maščevalni ukrep, izveden 24. januarja 1944. Štiri dni pred tem so partizani napadli med Visokim in Šenčurjem žandarmerijsko patruljo, padli so trije žandarji. Poboj domačinov je preprečil takratni nemški občinski komisar, ki je bil na čelu občine Šenčur. Zato so pripeljali iz begunskih zaporov fante in može, aretirane pred tem s strani domobranske policije in izročene nemškemu okupatorju, ter jih na Sitarjevi njivi, kjer stoji sedaj spomenik, zločinsko postrelili. Domačini so jih morali nalagati na kamion in odpeljali so jih nazaj v Begunje, kjer so pokopani,« je potek zločinskih dogodkov povzel Kržan.
Član šenčurske borčevske organizacije Ljubo Pegan je nato prebral odlomek iz Zbornika Šenčursko območje med nemško okupacijo in narodnoosvobodilnim bojem, ki ga je napisala domačinka iz Srednje vasi Francka Vranič Kadunc, ki je bila očividka tega streljanja. Temu je sledil slavnostni govor Dore Osterman, predsednice Pokrajinskega sveta Zveze borcev za vrednote NOB za Gorenjsko, ki je pozvala k sklenitvi sprave med sprtima stranema v vojnem času in na pripravljenost na mirno sožitje, v dobrobit vseh, še posebej pa mladih generacij. V kulturnem programu so nastopili pevka Vida Šušteršič s pesmijo Tam na vrtni gredi, učenke in učenci OŠ Šenčur z recitacijami in petjem šolskega pevskega zbora pod vodstvom zborovodkinje prof. Mojce Gabrijel. Velik delež pri pripravi kulturnega programa je imel tudi pomočnik ravnateljice Osnovne šole Šenčur Zdravko Potočnik. S pesmijo Tam ob tabornem ognju je šolski zbor sklenil tradicionalno spominsko slovesnost.