Slavnostna govornica Dora Osterman je pozvala k spravi in sožitju vseh generacij. / Foto: Primož Pičulin

Spomin na žrtve ne sme zamreti

Ob spomeniku v Šenčurju je potekala slovesnost ob 71. obletnici poboja štiridesetih talcev, z njo pa so obeležili tudi 70. obletnico konca druge svetovne vojne in osvoboditve izpod nacifašističnega jarma.

Šenčur – Ob spomeniku so se zbrali praporščaki borčevskih organizacij, pa tudi krajani, nekateri svojci ustreljenih talcev, prisoten je bil župan Občine Šenčur Ciril Kozjek, prvoborec in eden od prvih partizanov Kokrške čete Franc Štefe - Miško, predsednik Območnega združenja borcev za vrednote NOB Kranj Marjan Gorza, častni predsednik kranjskega združenja Andrej Babič, predsednik visoške borčevske organizacije Emil Sekne, nekaj občinskih svetnikov in drugi. Najprej je delegacija položila žalni venec k spomeniku 40 talcem, ki na tem mestu stoji že od leta 1946, z minuto molka pa so se spominu ustreljenim poklonili tudi praporščaki.

Prisotni so se, kot je dejal v nagovoru predsednik šenčurske borčevske organizacije Franc Kržan, poklonili žrtvam okupatorja in njihovih pomagačev. Poboj štiridesetih talcev in grožnja, da bodo postrelili tudi štirideset domačinov, ki se sicer ni uresničila, je bil največji okupatorjev zločin na območju šenčurske občine. »To je bil nemški maščevalni ukrep, izveden 24. januarja 1944. Štiri dni pred tem so partizani napadli med Visokim in Šenčurjem žandarmerijsko patruljo, padli so trije žandarji. Poboj domačinov je preprečil takratni nemški občinski komisar, ki je bil na čelu občine Šenčur. Zato so pripeljali iz begunskih zaporov fante in može, aretirane pred tem s strani domobranske policije in izročene nemškemu okupatorju, ter jih na Sitarjevi njivi, kjer stoji sedaj spomenik, zločinsko postrelili. Domačini so jih morali nalagati na kamion in odpeljali so jih nazaj v Begunje, kjer so pokopani,« je potek zločinskih dogodkov povzel Kržan.

Član šenčurske borčevske organizacije Ljubo Pegan je nato prebral odlomek iz Zbornika Šenčursko območje med nemško okupacijo in narodnoosvobodilnim bojem, ki ga je napisala domačinka iz Srednje vasi Francka Vranič Kadunc, ki je bila očividka tega streljanja. Temu je sledil slavnostni govor Dore Osterman, predsednice Pokrajinskega sveta Zveze borcev za vrednote NOB za Gorenjsko, ki je pozvala k sklenitvi sprave med sprtima stranema v vojnem času in na pripravljenost na mirno sožitje, v dobrobit vseh, še posebej pa mladih generacij. V kulturnem programu so nastopili pevka Vida Šušteršič s pesmijo Tam na vrtni gredi, učenke in učenci OŠ Šenčur z recitacijami in petjem šolskega pevskega zbora pod vodstvom zborovodkinje prof. Mojce Gabrijel. Velik delež pri pripravi kulturnega programa je imel tudi pomočnik ravnateljice Osnovne šole Šenčur Zdravko Potočnik. S pesmijo Tam ob tabornem ognju je šolski zbor sklenil tradicionalno spominsko slovesnost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 17. maj 2007 / 07:00

V finalu gorenjskega pokala drugoligaša

Kranj - V sredo so nogometaši v Prvi ligi Telekom odigrali 34. kolo. Domžalčani so z zmago 3 : 0 proti Nafti še enkrat potrdili naslov prvakov. V soboto gostuje...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 29. oktober 2016 / 22:22

Večina za avtobusno postajo

Zeleno luč zanjo so na sredini seji prižgali kranjski mestni svetniki, ki so v drugi obravnavi sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Avtobusni terminal.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 22:21

Po nova znanja v Slovenijo

Pet dijakinj in en dijak Zvezne gimnazije za Slovence iz Celovca se je pretekli teden od srede do petka pridružilo dijakinjam in dijakom Srednje šole in gimnazije Biotehniškega šolskega centra v Na...

Gospodarstvo / sobota, 29. oktober 2016 / 20:45

Šest kmetic, šest zgodb

Zveza kmetic Slovenije je na prireditvi v Zagorju med šestimi kandidatkami za kmetico leta razglasila Jelko Krivec iz Društva podeželskih žena Mirna Peč, za laskavi naziv pa so se potegovale tudi tri...

Kultura / sobota, 29. oktober 2016 / 20:42

Bohinjske podobe za ves svet

Muzej Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je bogatejši za stalno razstavo Izbrane podobe Bohinja. Ne, Bohinj ni kar tako, ampak je še kako zanimiv del naše domovine.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 20:39

Ure za eno uro nazaj

V nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.