Ivanka Godnov

Šest kmetic, šest zgodb

Zveza kmetic Slovenije je na prireditvi v Zagorju med šestimi kandidatkami za kmetico leta razglasila Jelko Krivec iz Društva podeželskih žena Mirna Peč, za laskavi naziv pa so se potegovale tudi tri gorenjske kmetice: Ivanka Godnov s Potarij, Erika Studen iz Tenetiš in Stanislava Trebušak iz Bele pri Motniku.

Izbora kmetice leta se je udeležil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, ki je v nagovoru poudaril, da so kmetice steber podeželskega okolja in v mnogih gospodinjstvih tudi zagotovilo za prehransko varnost.

V Zvezi kmetic Slovenije poudarjajo, da pri izboru za kmetico leta ni pomemben materialni položaj kmetije, ampak predvsem to, kako si kandidatke prizadevajo za podeželje in za kmečki stan, še posebej za kmetice.

Kranj – Zveza kmetic Slovenije je ob svetovnem dnevu kmetic pripravila prejšnji četrtek v Zagorju ob Savi prireditev, na kateri je razglasila kmetico leta. Ta naziv si je po odločitvi zveze prislužila Jelka Krivec, za katero so v Društvu podeželskih žena Mirna Peč zapisali, da je »multipraktični človek z velikim srcem in mehko dušo«. Izhaja z manjše, nižinske kmetije (šest hektarjev kmetijskih zemljišč in štiri hektarje gozda), na kateri se ukvarjajo predvsem z rejo pitancev. Vajena je vseh kmetijskih del: kosi in obrača travo, žaga z motorno žago ... Z možem sta posvojila enajst dni staro Barbaro in nato še enaindvajset dni starega Tomaža. V svojem okolju je znana po okusnih flancatih, aktivna je v govedorejskem in vinogradniškem društvu ter društvu podeželskih žena.

S širšega gorenjskega območja so se za naziv kmetice leta potegovale tri kandidatke: Ivanka Godnov s Potarij, članica Društva podeželskih žena Svit Tržič, Erika Studen iz Tenetiš, članica Društva kmečkih žena Kranj, in Stanislava Trebušak iz Bele pri Motniku, sicer članica Društva podeželskih žena Tuhinjske doline.

Ivanka Godnov se je izučila za šiviljo in se z manjše kmetije omožila na visokogorsko kmetijo, ki obsega šest hektarjev strmih travnikov in 26 hektarjev gozda. Na kmetiji se ukvarjajo z ovčerejo, uredili so tudi delavnico za predelavo lesa, ki je kasneje prerasla v družinsko podjetje, v katerem je zaposlenih štirinajst ljudi. Ivanka je mati štirih otrok. Po tretjem otroku je pustila službo in se kot odlična kuharica ukvarjala tudi s kmečkim turizmom, kasneje so to dejavnost opustili in se posvetili predelavi lesa. Aktivna je v društvu Svit, rada pa poje tudi v domačem mešanem pevskem zboru, ki ga tudi vodi kot predsednica.

Na nižinski kmetiji, na kateri gospodarita Miro in Erika Studen iz Tenetiš, obdelujejo deset hektarjev lastnih in petnajst hektarjev najetih kmetijskih zemljišč, gospodarijo pa še z desetimi hektarji gozda. Kmetija je živinorejska, usmerjena v predelavo mleka. Dnevno namolzejo od sedemsto do osemsto litrov mleka, ki ga preko Kmetijske zadruge Naklo in Mlekopa večinoma prodajo v Italijo. Pred dvema letoma so zgradili nov montažni lesen hlev, v katerem je okrog 35 krav molznic in še toliko mlade živine. Erika je mati dveh otrok, aktivna je v Društvu kmečkih žena Kranj oz. v odboru Naklo, uživa pri vzgoji rož, rada nabira borovnice, hodi v hribe in na izlete.

Zanimiva je življenjska zgodba Stanislave Trebušak iz Bele pri Motniku. Rodila se je na hribovski kmetiji kot zadnji izmed sedemnajstih otrok. Pri sedmih letih je ostala brez očeta, po končani osnovni šoli se je preselila k starejšemu bratu v Kamniku. Omožila se je na trideset hektarjev veliko hribovsko kmetijo, na kateri sta z možem zgradila nov hlev in posodobila strojni park. Najprej sta redila bike, potlej sta se usmerila v prirejo mleka. Stanislava je mati treh hčera, ima pa že tudi tri vnukinje in dva vnuka. Aktivna je v društvu podeželskih žena in v društvu upokojencev, v širši okolici je znana po peki kruha v krušni peči, tovrstno znanje pa prenaša tudi na mlajši rod.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / torek, 2. januar 2018 / 15:32

Fotografski natečaj ob obletnici pristopa na Triglav

Bled – Javni zavod Triglavski narodni park vabi k sodelovanju na fotografskem natečaju na temo 240. obletnice prvega pristopa na Triglav. Kot pravijo, je tema zelo široka in zajema vse žanre: kraji...

Objavljeno na isti dan


Kronika / nedelja, 25. junij 2017 / 19:56

Obdolžena dopolnila zagovora

Na ponovnem sojenju nekdanjemu predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu in odvetniku Kristijanu Gnilšaku bodo morali še enkrat zaslišati Toneta Bobnarja, direktorja Zveze Kranj.

Kronika / nedelja, 25. junij 2017 / 19:55

Kadilo se je iz televizorja

Vodice – V Polju pri Vodicah se je v torek zvečer v stanovanjski hiši začel širiti dim in vonj po zažganem. Gasilci društev Polje, Vodice, Šinkov Turn in Repnje - Dobruša so ob prihodu na intervenc...

GG Plus / nedelja, 25. junij 2017 / 19:54

Jeza kranjskega župana

»Nedela je bela, / pondelk pa je plav, / v tork se ne dela, / v sredo mi je žav, / v četrtek se začne, / se v petek konča, / v soboto pa je colnga, / k se pije in kozla, / kozlati, kozlati, ko zlat...

Zanimivosti / nedelja, 25. junij 2017 / 19:51

Kranj nekoč in danes

V letu 1897 je bila zgrajena Majdičeva hiša. Investitor je bil veletrgovec Ivan Majdič. Stala je ob poslopju gimnazije, ločena od njega z dvoriščem. Bila je dvonadstropna poslovno-stanovanjska hiša...

GG Plus / nedelja, 25. junij 2017 / 19:49

Skriti biseri Slovenije

»Biser, ki ga bomo obiskali, je posebna znamenitost; brez pretiravanja ji lahko rečemo naravni čudež. Ali pa je morda le naše omejeno časovno dojemanje tisto, ki ovije posledico potrpežljivega delo...