Nesreči v gorah ob močnem vetru
Pod Triglavom in Vršičem sta se v soboto hudo ponesrečila gornik in turni smučar.
Triglav – V soboto sta se v gorah zgodili dve hudi nesreči. Opoldne je z grebena med Malim Triglavom in vrhom padel 27-letni Celjan, malo kasneje pa je med turno smuko z Vršiča proti Mojstrovki snežni plaz odnesel 50-letnega Avstrijca. Oba sta se v nesrečah hudo poškodovala in so ju z vojaškim helikopterjem prepeljali v jeseniško bolnišnico.
»Celjan je hodil sam, zato je na prvo pomoč po nesreči v zelo zahtevnih zimskih razmerah čakal slabo uro. Avstrijec pa je imel srečo, da je hodil v družbi še z drugimi turnimi smučarji, ki so mu takoj pomagali. Plaz se mu je sprožil tik pod vrhom, drsel je okoli 200 metrov, iz snega pa sta mu pomagali turni smučarki, ki sta bili z njim. V obeh nesrečah je bil prisoten močan veter, ki je na Triglavu presegel tudi hitrost 100 km/h,« je okoliščine gorskih nesreč predstavil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.
Policisti opozarjajo, da je pri gibanju v gorah treba upoštevati nekatere zakonitosti in da so razmere višje v gorah resne, ponekod tudi zelo nevarne. »V soboto je npr. na Kredarici pihal veter s hitrostjo okoli 60 km/h, višje proti Triglavu je celo presegel hitrost 100 km/h. Poti v visokogorju so tudi večinoma zasnežene, snežna odeja pa je prekrita s skorjo, ki se predira pod človeško težo. Pod snegom in predvsem na vetru izpostavljenih mestih ter v krajih, kjer je snega res malo, je lahko ledeno, kar razmere se poslabšuje,« opozarja Kos in poudarja, da se plaz lahko sproži zlasti na strmejših pobočjih in na mestih z napihanim snegom ob večji dodatni obremenitvi. »Na pot se je zato treba tudi ustrezno pripraviti, jo načrtovati, preveriti razmere, se opremiti, upoštevati nevarnosti in jih poskusiti predvideti, predvsem pa ne tvegati. Cilj naj ne bo vrh, ampak varna vrnitev domov,« je Kos ponovil že večkrat slišani nasvet.