Tovarne delavcem!?

»Oblast sovjetom! Zemljo kmetom! Mir ljudem!« Tako je Lenin aprila 1917 kratko in jedrnato povzel svoj politični program, pridobil množice in ga z njihovo podporo kmalu tudi udejanjil. V poznejši Sovjetski zvezi se je sicer vse sprevrglo: oblast je prevzela najožja partijska klika, kmete so nagnali v kolhoze, prvi je kmalu sledila druga svetovna vojna, v kateri so sovjetski narodi plačali najvišji krvni davek. Po Leninovem programu smo se po letu 1945 zgledovali tudi pri nas in njegovim parolam v začetku petdesetih dodali še našo: Tovarne delavcem! Te so bile nato res nekako naše, od vseh in od nikogar, sredi devetdesetih pa se je začelo njihovo »lastninjenje«. To se prav zdaj končuje, končno so na vrsti še največja državna podjetja. Zato postaja tudi debata vse bolj vroča, eni so proti, drugi za privatizacijo. Komu pritrditi?

Najprej se je treba zavedati, da to ni strokovno, ampak izrazito politično vprašanje. Prav ima slej ko prej tisti, ki je močnejši, ki ima oblast in denar. Lahko pa prisluhnemo raznim argumentom. Enega ponuja zdrava kmečka pamet. Naši kmetje že ves čas vedo, da njiva, ki jo prodaš, ni več tvoja. Naša levičarska srenja to staro resnico stopnjuje v tezo, da v primeru, če bomo vse glavno državno premoženje prodali, tudi država ne bo več naša, ne bo suverena, čeprav v ustavi že na začetku piše, da je njen suveren ljudstvo. Na drugi strani imajo prav desničarski glasniki, ki trdijo, da so se na velike državne sisteme tipa Telekom Slovenije prisesala cela omrežja parazitov, ta pa so v glavnem leve provenience. Gre zlasti za razne »zunanje sodelavce« in »svetovalce«, ne le posameznike, tu so oglaševalske agencije, odvetniške pisarne … In kar je glavno: po vsakih volitvah nova vladna garnitura nastavi na ključna mesta v takih sistemih svoje ljudi in po njih nadzira tudi delitev plena.

Kdo ima bolj prav? Moj prijatelj je pred leti, ko je država prodajala svoje lastniške deleže v manjših in srednje velikih družbah, obžaloval, da ni pri nas več bogatih ljudi. Takih, ki bi plačali z gotovino in ne s sumljivimi krediti. Tako pa so podjetja kupovali razni »drzni znanilci sprememb«, s krediti brez pravega pokritja, le s politično zaslombo. Primerov je veliko. Tipičen je primer žirovske Alpine. Uradno se še zdaj ne ve, katere fizične osebe (bile naj bi štiri) se skrivajo za imenom delniške družbe Alpina Holding, ki je formalno še vedno lastnik Alpine in je šla ta mesec v stečaj. A zdaj že vrabci čivkajo, da je (bil) glavni akter te tajkunske naveze Branko Podpečan. Temu pa je nakup Alpine omogočil njegov oče Milan Podpečan, ki je bil takrat predsednik upravnega odbora Soda; na ta položaj je bil imenovan leta 2005 po linji N.Si, direktor Soda pa je bil Marko Pogačnik, zdaj poslanec SDS. Zlom Alpine, ki je zdaj v postopku prisilne poravnave, je torej zakrivila tajkunska naveza s politično podporo takratne vlade … Mimogrede: Branko Podpečan »ima po podatkih iz avstrijskega registra stalno prebivališče v Dubaju na naslovu vile v luksuzni soseski Emirates Hills«. Daleč je odteklo premoženje, ki so ga ustvarjale generacije žirovskih čevljarjev!

K sreči poznamo tudi drugačne zgodbe, v katerih so lastniki podjetij postali zaposleni. Od večjih je najbolj znan primer Domela v Železnikih, od manjših družb Etiketa Tiskarna, M Sora v Žireh in ne nazadnje Gorenjski glas v Kranju, ki izdaja istoimenski časopis. V primerih tako velikih firm, kot sta Telekom Slovenije in NKBM, tak način seveda ni mogoč. Sledi prodaja tujcu?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Zlati z Naše pesmi navdušili še Ločane

V ponedeljek sta se v Kristalni dvorani v Škofji Loki na celovečernem koncertu predstavila dva zbora, Grudnove Šmikle iz Železnikov in KPZ Megaron iz Ljubljane, ter vokalna skupina Ecce iz Kamnika, ki...

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Teja Gregorin svetovna podprvakinja

Biatlonka Teja Gregorin je na svetovnem prvenstvu na 15-kilometrski preizkušnji zaostala le za Nemko Kati Wilhelm in se veselila prve slovenske članske medalje z velikih tekmovanj.

Kronika / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Na smučiščih več nadzora

Med zimskimi šolskimi počitnicami bo potekal poostren nadzor nad varnostjo na smučiščih. Dosledno bodo kaznovali tudi voznike motornih sani, ki bodo kršili uredbo o prepovedi vožnje v naravnem okolju.

Zanimivosti / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Pustna sprevoda že pripravljena

Šenčurski Godlarji bodo v nedeljo pripravili že devetnajsti pustni sprevod, dan prej pa bo skozi šest občin potoval pustni sprevod, ki ga pripravljajo Voklanci s prijatelji.

Kranj / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Selitev razveselila stranke

V Upravni enoti Kranj so te dni pripravili zaključno poročilo o delu v minulem letu.

Zanimivosti / sreda, 18. februar 2009 / 07:00

Rakava obolenja tudi zaradi debelosti

Po podatkih Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj je rak na Gorenjskem tako kot v Sloveniji za boleznimi obtočil drugi vodilni vzrok smrti.