Na smučiščih več nadzora
Med zimskimi šolskimi počitnicami bo potekal poostren nadzor nad varnostjo na smučiščih. Dosledno bodo kaznovali tudi voznike motornih sani, ki bodo kršili uredbo o prepovedi vožnje v naravnem okolju.
Kranj – Ta in prihodnji teden bodo zaradi zimskih šolskih počitnic slovenska smučišča veliko bolje obiskana kot običajno, zato so policisti, nadzorniki in pristojni inšpektorji napovedali, da bodo v tem času poostrili nadzor. V zadnji sezoni se je sicer na slovenskih smučiščih zgodilo 1314 nezgod, v letošnji pa do zdaj okoli 460.
Policisti so že med 23. januarjem in 8. februarjem izvajali poostren nadzor nad varnostjo na smučiščih, pa tudi nad upoštevanjem uredbe o prepovedi vožnje v naravnem okolju (pri tem si pomagajo tudi s helikopterjem). V štirinajstih dneh so ugotovili 57 kršitev, zaradi katerih so 33 kršiteljem izrekli globo. Za vožnjo z motornimi sanmi oziroma drugimi vozili v naravnem okolju oziroma zunaj za to predvidenih površin je zagrožena globa od dvesto do šeststo evrov, za vožnjo ali smučanje pod vplivom alkohola pa lahko nadzornik kršitelju odvzame tudi dnevno vozovnico.
Višji policijski inšpektor Robert Kralj s Policijske uprave Kranj napoveduje, da bodo policisti med šolskimi počitnicami še pogosteje na smučiščih. A še tako pogosta prisotnost policistov ne more preprečiti vseh smučarskih nezgod, zato Kralj opozarja, da so smučarji sami odgovorni za lastno varnost in tudi varnost drugih smučarjev. Prometni inšpektor bo med počitnicami opravljal poostren nadzor žičniške naprave, še pod vtisom januarske tragične nesreče na Starem Vrhu pa glavni inšpektor z ministrstva za promet Jurij Kos izpostavlja tudi podroben nadzor nad uporabo teptalnikov.
Na konferenci je spregovoril Janez Kastelic z ministrstva za okolje in prostor in opozoril, da vožnja s snežnimi sanmi ni nevarna samo za ljudi, temveč škoduje tudi ekosistemu in uničuje biološko raznovrstnost. In tako je ministrstvo že prejelo več pobud nevladnih organizacij, društev in posameznikov, da sedanjo prepoved vožnje v naravnem okolju še poostrijo, prejemajo pa tudi pobude o omilitvi predpisov. Po Kasteličevih besedah so že ustanovili delovno skupino, ki bo preverila, ali je sedanja ureditev, ki je po njegovem podobna zakonodajam v sosednjih državah, ustrezna.