Zlati z Naše pesmi navdušili še Ločane
V ponedeljek sta se v Kristalni dvorani v Škofji Loki na celovečernem koncertu predstavila dva zbora, Grudnove Šmikle iz Železnikov in KPZ Megaron iz Ljubljane, ter vokalna skupina Ecce iz Kamnika, ki so na zadnji Naši pesmi v Mariboru prejeli zlate plakete.
Če je že več let vodilo slovenskega državnega zborovskega tekmovanja Naša pesem »musica noster amor«, bi lahko ponedeljkovemu koncertu, ki so ga v Kristalni dvorani Sokolskega doma v Škofji Loki pripravila dekleta iz Ženskega pevskega zbora Grudnove Šmikle, rekli »naj zlato zasije še doma«. Predstavili so se namreč trije gorenjski pevski sestavi, ki so v Mariboru dosegli zlate plakete: Vokalna skupina Ecce iz Kamnika pod vodstvom Andreje Martinjak (92 točk), Grudnove Šmikle iz Železnikov pod vodstvom Marjete Naglič (91,7) in Komorni pevski zbor Megaron (91,3), ki sicer prihaja iz Ljubljane, je pa zato njihov zborovodja že od vsega začetka Damijan Močnik iz Cerkelj.
Nastopajoči so v prvi vrsti predstavili svoj tekmovalni repertoar z Naše pesmi, za popestritev pa so dodali tudi nekaj pesmi iz njihove »zaloge«. Prva so na oder stopila dekleta iz domačega zbora Grudnove Šmikle, ki so v zadnjih letih pod vodstvom Marjete Naglič nedvomno naredile enega največjih kvalitetnih preskokov na gorenjski pa tudi slovenski zborovski sceni. Uvodoma smo slišali priredbe ljudskih pesmi s Finskega, Kanade in Češke, pri katerih se je na odru pridružil klavirski trio: Tilen Bajec (klavir), Karin Garb (flavta) in Jaka Trilar (violončelo), sledili sta skladbi Palestrine in Schumanna, trojni aplavz pa je zbor požel s skladbo sodobnega slovenskega skladatelja Lojzeta Lebiča Zima. Sledil je še »ljudski« program (Tu albo to Pujutranjo) v priredbi Ambroža Čopija, s katerim so se predstavile tudi v Mariboru. Sredica večera je pripadla še enkrat večjemu Komornemu pevskem zboru Megaron, ki je pod vodstvom Damijana Močnika suvereno upravičil svoj uspeh v Mariboru. V vselej navdušujoči Močnikovi skladbi Regina Caeli, odlični polnokrvni izvedbi spiritualov v priredbi Mosesa Hogana in Harryja T. Burleigha, so pevke in pevci v »ljudskem« zaključku piko na i pristavili z Močnikovo priredbo koroške ljudske Koroška ljubezen. Zadnji je na oder stopil najmanjši sestav, deset pevcev Vokalne skupine Ecce iz Kamnika, ki jih vodi Andreja Martinjak. Ob izjemni izvedbi koralne skladbe J. M. Bacha Sei, lieber tag, Willkommen so bile skladbe Thomasa Tallisa, Ambroža Čopija in variacije na ljudsko pesem Moj očka so mi rekli Danila Švare samo še pričakovano nadaljevanje.
Razveseljujeta tako pobuda za koncert kot njegova izvedba, kar je potrdil tudi dober obisk, saj je bila dvorana, kljub hitro pripravljenemu dogodku, do treh četrtin polna. Bogat pevski večer so zaokrožile tri zelo različne pevske postave od desetčlanske vokalne skupine, preko enkrat večjega ženskega zbora do štiridesetčlanskega pevskega zbora, ki jih tokrat združuje ena skupna točka, zlata plaketa v Mariboru. Pravzaprav so si postave edine še v nečem: v visoki kvaliteti, ki ni od včeraj, ampak je sad temeljitega in kvalitetnega dela zadnjih let.