»Nimamo proste izbire«
V občini Tržič pokojnika lahko prevzame le pogrebna služba Komunale Tržič in v tem delu svojci nimajo možnosti izbire izvajalca. Svetnik Andraž Žitnik je opozoril, da gre za monopolni način odločanja, direktor Komunale Sebastijan Zupanc pa je med drugim poudaril, da prevoze pokojnikov, ki so bili občani občine Tržič in so pokopani v domači občini, izvajajo brezplačno.
Področje pogrebne in pokopališke dejavnosti še vedno ureja star zakon še iz časa SFRJ, zato po občinah vlada na tem področju velika zmeda. Občine področje urejajo na različne načine, razlike so tudi v cenah storitev.
Tržič – Na zadnji seji občinskega sveta Občine Tržič je svetnik Andraž Žitnik dal pobudo za začetek postopka spremembe občinskega Odloka o pokopališkem redu in pogrebnih svečanosti v občini Tržič iz leta 1997 (v nadaljevanju Odlok). Po njegovem mnenju naj bi bil Odlok zrel za spremembe. V občini Tržič pogrebno in pokopališko dejavnost Komunala Tržič opravlja od leta 1959, ko je bilo ustanovljeno takratno prvo komunalno podjetje, lansko leto pa je Komunali Tržič občinski svet tudi podelil izključno koncesijo za izvajanje te gospodarske javne službe. Žitnik meni, da gre v tem primeru za monopolni način odločanja v prid komunalnega podjetja in da svojci pokojnikov nimajo več proste izbire glede izvajalca te storitve, pa bi jo po njegovem prepričanju morali imeti. Konkretno je omenil zasebno tržiško pogrebno službo Mežnar, ki lahko opravlja pogrebno dejavnost v celoti v več občinah, v domači pa ima pristojnosti zelo omejene. Marko Mežnar iz podjetja Mežnar ni želel komentirati situacije, se je pa odzval direktor Komunale Tržič Sebastijan Zupanc in pojasnil: »V okviru izvajanja te gospodarske javne službe, ki je po zakonu opredeljena kot komunalna dejavnost posebnega družbenega pomena, pri Komunali Tržič izvajamo prevzem pokojnikov na kraju smrti, ureditev in prevoz pokojnikov, začasno čuvanje pokojnikov pred nadaljnjimi postopki, vsa opravila na pokopališčih, ki so v upravljanju našega podjetja, izvajanje pogrebnih obredov in ureditev dokumentacije. Seveda pa izvajamo tudi vse druge storitve, ki so proste na trgu in ki jih lahko izvajajo tudi druge pogrebne službe. Svojci se torej tudi z zasebnikom lahko dogovorijo o vseh preostalih nadstandardnih aktivnostih, vezanih na smrt posameznika, kot so organizacija pevcev, igranje žalostink, priprava cvetnih aranžmajev, pogostitev ….« Zupanc je še poudaril, da vse prevoze pokojnikov, ki so bili občani občine Tržič in so pokopani v domači občini, izvajajo brezplačno, kar svojcem prinese tudi preko 200 evrov nižji račun za pogrebne storitve. »Kolikor mi je znano, nobeno drugo pogrebno podjetje v Sloveniji ne nudi takih ugodnosti za svoje občane,« je še dodal. Komunala Tržič je imela v letu 2014 iz naslova pogrebnih storitev dobrih 112 tisoč evrov prihodkov.
Po mnenju Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo pa lahko koncesionar ob soglasju lokalne skupnosti sklene z drugim usposobljenim izvajalcem storitev gospodarske javne službe pogodbo o začasnem izvajanju del, v okviru katere lahko podizvajalec opravlja posamezne storitve na območju lokalne skupnosti. Do takega soglasja v občini Tržič ni prišlo, kar je s sklepom ugotovil tudi tržni inšpektorat. »Podjetje Mežnar si je s prijavo na inšpektorat samo sebi nakopalo težave, saj smo ga do odločbe inšpektorata, ki je bilo za podjetje Mežnar neugodno, še lahko tolerirali. Problem na splošno pa ni v občinskem Odloku, ampak je dejanski problem v zastarelem zakonu, ki je nad tem Odlokom,« je menil župan Borut Sajovic.