Država naj ne varčuje pri občinah
Občine so generator razvoja, iz enega evra naredijo dva ali tri, zato naj država ne varčuje pri občinah, meni župan občine Gorenja vas Poljane Milan Čadež. Še vedno je namreč aktualen predlog finančnega ministrstva o znižanju sredstev države občinam, ki jih te dobijo na podlagi izračunane povprečnine.
Predstavniki občin nasprotujejo nižanju povprečnine občinam za mašenje proračunske luknje države. Ob enostranskem sprejetju tega ukrepa napovedujejo tudi ustavno presojo.
Kranj – V začetku januarja je država občinam izplačala nižjo akontacijo dohodnine od pričakovane za pokrivanje primerne porabe, ki je izračunana na podlagi veljavne povprečnine. Ali je to že napoved, da bo obveljala nižja povprečnina, ki jo predlaga ministrstvo za finance, da bi v letu 2015 država privarčevala denar v državnem proračunu? Veljavna povprečnina je trenutno 525 evrov, ministrstvo za finance pa predlaga 494 evrov. Ne, ministrstvo zagotavlja, da bodo občine do konca meseca ta denar dobile poračunan, kar nam je potrdil tudi župan občine Preddvor Miran Zadnikar. Ob tem pa še vedno ostajajo aktualna pogajanja med državo na eni in reprezentativnimi združenji občin na drugi strani o predlogu, da bi država z znižanjem povprečnine za osem odstotkov in z manjšim sofinanciranjem občinskih investicij v proračunu prihranila 93 milijonov evrov. Občine ob morebitnem zmanjšanju teh zneskov pričakujejo, da se bodo znižale tudi obveznosti in stroški občin.
Župane to še vedno razburja, češ da bo zmanjšanje ogrozilo njihove projekte. Miran Zadnikar iz občine Preddvor napoveduje, da bodo ob znižani povprečnini izgubili 150 tisoč evrov, ob zmanjšanju denarja za investicije po 21. in 23. členu zakona o lokalni samoupravi pa 160 tisoč. »V tem primeru bi bili ogroženi nujni projekti, kot sta denimo ureditev športnega igrišča ali ceste k šoli, nujne zaradi prometne varnosti. Ves denar bi morala občina usmeriti v projekt urejanja infrastrukture, ki je sofinanciran iz evropskih virov,« pojasni Zadnikar, ki je decembra združenju občin in gorenjskim županom poslal pismo s komentarjem o spremembah pri financiranju občin, češ da bo zmanjšanje denarja prizadelo zlasti manjše občine, kar je voda na mlin tistim političnim interesom, ki skušajo dokazati, da malih občin sploh ne potrebujemo, saj same niso sposobne preživeti.
Tudi Milanu Čadežu, županu občine Gorenja vas Poljane, ni prav, da država varčuje pri občinah. »Jama brez dna je denimo dokapitalizacija bank, ne pa občine, ki znamo gospodarno obrniti vsak evro, iz enega naredimo dva ali celo tri in smo še eden redkih generatorjev razvoja v državi,« pravi Čadež, ki ocenjuje, da bi občina s predlaganim zmanjšanjem izgubila okoli sto tisočakov prihodka. Ob tem sta kraje v občini v preteklem letu zadeli še dve veliki naravni nesreči, žled in poplave. Slednje, pravi, so napravile ogromno škodo na občinski infrastrukturi tudi zaradi nemarnosti države, ki slabo gospodari z vodotoki, vlada pa v okviru akcijskega načrta interventnih aktivnosti zaradi poplav ni zagotovila sredstev za sanacijo občinske javne infrastrukture. Država naj ne varčuje pri občinah, poudarja in tako kot mnogi župani vztraja, da povprečnina ostane na ravni lanske.