Kvartet znanih slovenskih citrarjev je obogatil program ponedeljkove svečanosti v baziliki na Brezjah.

Brezjanska pričevanja tudi v knjigi

S slovesno mašo in knjigo o najbolj znanem slovenskem romarskem središču so na Brezjah sklenili letošnje jubilejno leto.

Brezje – V baziliki Marije Pomagaj na Brezjah so v ponedeljek počastili 60. obletnico posvetitve obnovljenega oltarja v kapeli Marije Pomagaj in izdali skoraj 400 strani obsegajočo knjigo pričevanj o Mariji Pomagaj z Brezij z naslovom Po Mariji podarjene milosti. S tem so sklenili jubilejno leto, ki je doseglo vrhunec s počastitvijo 200. obletnice nastanka Layerjeve slike Marije Pomagaj. Obnovljeni oltar v kapeli Marije Pomagaj je na praznik Marijinega brezmadežnega spočetja 8. decembra leta 1954 posvetil tedanji ljubljanski škof Anton Vovk, ki je kot otrok in dijak pogosto prihajal na Brezje in je tudi v letih škofovanja ostal goreč častilec Marije. To dokazujejo tudi besede, ki jih je dal zapisati na obnovljen oltar: Premili Kraljici krasni oltar posvetil Anton Ljubljanski Ribič.

Ponedeljkova svečanost se je začela z mašo, ki jo je daroval ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik. V pridigi se je zahvalil frančiškanom in vsem, ki skrbijo za romarsko središče na Brezjah. Dejal je, da le oltar ve, koliko zahval, molitev in prošenj so izrekli ljudje pred sliko Marije Pomagaj na Brezjah. Slovesnost se je nadaljevala z akademijo, na kateri je nastopil Slovenski kvartet citrarjev, v katerem igrajo Peter Napret, Janja Brlec, Anita Veršec in Tomaž Plahutnik, Andreja Eržen in Jure Šešek pa sta brala odlomke iz knjige Po Mariji podarjene milosti. V knjigi so objav­ljena pričevanja o čudežnih ozdravitvah na Brezjah. Prvo znano ozdravljenje se je zgodilo 22. septembra leta 1863 17-letni Mici Tavčar iz Begunj. Opisana je zgodovina romarskega središča in bazilike, obiski pomembnih ljudi, tudi papeža Janeza Pavla II 17. maja leta 1996, ter kraji po svetu, ki jih krasi podoba Marije z Brezij. Svoje misli o Brezjah in Mariji so za to priložnost napisali najpomembnejši predstavniki katoliške Cerkve v Sloveniji, uvodni članek pa je napisal frančiškan, ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore. Ponedeljkovo svečanost je gvardijan frančiškanskega samostana na Brezjah in rektor Marijine bazilike dr. Robert Bahčič sklenil z besedami, da Brezje so in bodo ostale svet kraj, del božje in narodove zgodovine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 17. maj 2014 / 08:43

Balkanizacija Ukrajine

Z besedo balkanizacija označujemo razpad neke države ali državne povezave. Na Balkanu se je pred sto leti končal razpad turškega in avstro-ogrskega imperija. Zdaj smo priča balkanizaciji Ukrajine …

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Nova miss Universe je Sandra Marinovič

Minuli petek smo lahko spremljali eno najodmevnejših lepotnih tekmovanj pri nas. Okronana je bila deseta miss Universe, seveda za leto 2010, njeno ime pa je Sandra Marinovič. Dekle ima za...

Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Humanitarni nogometni šov

Minuli teden so na TV Slovenija predvajali prvi oddaji humanitarnega resničnostnega šova Kdo gre v Afriko.

Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Vrt in Ano ur`co al` pej dvej

Na desetem Večeru slovenskih viž v narečju, ki bo 11. junija ob 19.30 v Škofji Loki, bosta nastopila tudi ansambel Vrt in skupina Ano ur`co al` pej dvej.

Prosti čas / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Ko sanje postanejo resničnost

Ocvrte sardelice, marinirana tuna, škampi v kadifu, polenta z beluši, tapioka z grahom, polži in gobicami ter za priokus sladkega še kokosova krema s hruškami, sladoledom in južnim sadjem.

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. maj 2010 / 07:00

Občutno višji povprečni zneski subvencij

Občutno višji povprečni zneski subvencij na hektar vplivajo na višje davčne obveznosti kmetov. V kmetijsko gozdarski zbornici svetujejo kmetom, da se na sporne odločbe pritožijo.