Čista voda ne bo poceni
Gradnja vodovoda v občinah Kranj, Naklo in Preddvor sicer poteka po terminskih načrtih, nemotena oskrba z neoporečno in kakovostno pitno vodo pa je velik zalogaj tudi za občine, čeprav projekt sofinancirata tako država kot Kohezijski sklad Evropske unije.
Kranj – Do konca aprila drugo leto naj bi bila zaključena dela pri tako imenovanem projektu Oskrba s pitno vodo na območju Zgornje Save – 3. sklop, celoten sistem pa naj bi začeli uporabljati predvidoma oktobra. Vrednost celotnega projekta je več kot 11,8 milijona, z dokončanjem pa bo več kot enainpetdeset tisočim prebivalcem občin Kranj, Naklo in Preddvor zagotovljena nemotena oskrba z neoporečno in kakovostno pitno vodo.
»Zame je najpomembnejše varovanje zdravja in zato tudi zagotavljanje pitne vode. To bomo dosegli z zamenjavo salonitnih cevi z modernimi. Nove cevi pomenijo tudi boljši pretok vode, kar pomeni, da bo oskrba z vodo normalna tudi v času večjih obremenitev. Z ultrafiltracijo bomo dosegli, da bo voda čistejša, varnejša in okusnejša. Ker pod Zgornjo Belo gradimo tudi večji vodohran Zeleni hrib, bomo imeli tudi v času suše zadosti vode,« je ob predstavitvi poteka del na trasi Bašelj – Kranj in Zadraga – Naklo poudaril kranjski župan Boštjan Trilar in dodal, da bodo tri v projektu sodelujoče občine zagotovile okoli 4,1 milijona evrov, od tega kranjska občina okoli 3,5 milijona evrov. Kohezijski sklad EU bo prispeval okoli 6,5 milijona evrov, Ministrstvo RS za okolje in prostor pa še 1,1 milijona evrov. »Mestna občina Kranj je že prejela 3,5 milijona evrov, nekaj manj kot 1,2 milijona evrov pa pričakujemo v kratkem. Zahtevki so oddani in upam, da jih bo država čim prej zagotovila, kar je za našo občino zaradi likvidnosti zelo pomembno,« je tudi poudaril kranjski župan Trilar in se zahvalil domačinom, ki morajo zaradi gradbenih del večkrat tudi potrpeti.
»Občina Naklo je pri gradnji vodovoda Bašelj – Kranj udeležena s 16-odstotnim sofinanciranjem, bolj problematičen za nas pa je vodovod Zadraga – Naklo. Na tem projektu se dela zaključujejo, vendar smo razočarani, ker nam je država iz sofinanciranja projekta izločila precejšen del. Tako bo občina morala, preden bo projekt zaživel, vložiti ogromno dodatnih sredstev. Treba bo narediti petdeset jaškov z vsemi inštalacijami, kar bo stalo okoli petsto tisoč evrov, v Dupljah bo treba dograditi vodohran, kar bo še dodatnih tristo tisoč evrov, in vodovod povezati z vodohranom na Pivki. Zato bo za dokončanje projekta, čeprav smo večino denarja države in EU za dokončana dela že dobili, treba še precej truda in tudi časa,« je poudaril župan Nakla Marko Mravlja.
Tudi za občino Preddvor pomeni projekt veliko vlaganje. »Projekt je za nas finančno zelo obremenilen, saj moramo vzporedno graditi še ogromno druge infrastrukture, kot so mostovi, pločniki in javna razsvetljava. Ko sem pripravljal osnutek proračuna, se je še nekako izšlo, da bomo lahko z lastnimi sredstvi pokrivali ta dodatna dela, ki niso upravičena za sofinanciranje projekta. Žal pa zadnje dni slišimo, da nam bo država odvzela krvavo potrebna sredstva za investicije. Če se bo to res zgodilo, ne vem, kako bomo dela zaključili,« je povedal župan Preddvora Miran Zadnikar, ki se boji, da ne bo denarja za nov most v Bašlju.