Odprti za novosti in mlade
Društvo upokojencev Šenčur podpira program kranjskega Medgeneracijskega društva Z roko v roki, zato bo spodbujalo k ustanavljanju njihovih skupin za samopomoč po šenčurskih vaseh.
Šenčur – V Društvu upokojencev Šenčur si pod vodstvom predsednika Cirila Sitarja prizadevajo najti nove oblike organiziranosti in delovanja, s katerimi bi v svoje že tako številne vrste (imajo okoli 1100 članov) privabili še več upokojencev, predvsem pa skušajo biti odprti za vse generacije, zato so se v zadnjem obdobju povezali z Medgeneracijskim društvom Z roko v roki iz Kranja, ki se preko svojega programa osredotoča zlasti na medgeneracijsko sodelovanje. »V delovanju Medgeneracijskega društva Z roko v roki vidim predvsem dve kvaliteti; prva je povezovanje in druženje starejših s sovrstniki, drugi vidik, morda še pomembnejši, pa je v medgeneracijskem sodelovanju, za kar si prizadevamo tudi mi. Prav zato vidim smisel v ustanavljanju njihovih skupin za samopomoč tudi na našem območju. Trenutno ena že deluje na Visokem,« je dejal Sitar.
Predstavniki Medgeneracijskega društva Z roko v roki s predsednikom Mirkom Steinerjem na čelu so svoje delovanje minuli teden predstavili na seji upravnega odbora DU Šenčur. Kot je pojasnil Steiner, je njihova glavna dejavnost program Skupine starih ljudi za samopomoč, ki deluje in se vključuje v enega izmed najobsežnejših programov na področju zadovoljevanja nematerialnih potreb starih ljudi. Trenutno imajo po Gorenjskem 43 takšnih skupin, od tega 31 v domovih za starejše občane in dvanajst zunaj njih. Skupino sestavlja praviloma do deset članov, ki se vsakotedensko srečujejo po dve uri, namen pa je, da se skupina naključno zbranih posameznikov poveže v prijateljsko skupino, v kateri vladajo topli medčloveški odnosi, prijateljstvo ter vzporedno tudi možnosti za kakovostno življenje in smiselno preživljanje starosti. Program omogoča socialno vključenost starih ljudi. Ker so voditelji in voditeljice praviloma predstavniki srednje generacije, prihaja tudi do medgeneracijskega povezovanja. Pomemben cilj programa je tudi priprava srednje generacije na lastno starost, je poudaril Steiner.
V društvu sicer vzpostavljajo tudi novo obliko medgeneracijskega povezovanja – individualno druženje s starejšim človekom, kjer njihovi prostovoljci obiskujejo predvsem težko gibljive starostnike in se z njimi družijo, se pogovarjajo, skupaj obiskujejo trgovine ali predstave in podobno. Zelo ponosni so tudi na že tradicionalni petdnevni poletni medgeneracijski tabor, ki je prvenstveno namenjen medsebojnemu druženju dveh generacij – starih staršev in vnukov. »Imamo se tako lepo, da se po petih dneh, ki minejo zares hitro, le stežka poslovimo,« je razkrila članica obeh društev – medgeneracijskega in upokojenskega – Olga Kepic.