Brez nervoze po železni cesti
V Zagrebu je v Umetniškem paviljonu razstava velikega katalonskega slikarja in keramičarja – nadrealista Joana Mirója (1893–1983), rojenega v Barceloni. Na ogled je 40 slik in kipov iz fundacije Maeght iz majhnega provansalskega mesta Saint-Paul-de-Vence. Z njih veje zračnost, lahkotnost in spontanost, pod katere so dostikrat ujete žalost in grenkoba in notranja upornost zaradi morij španske državljanske in druge svetovne vojne. In to sva z Izbranim hotela videti. Kdo le bi iskal parkirišče po Zagrebu?! Že Prešeren je slavil železno cesto … Če prebereš časopis, pokramljaš, spiješ približek kavi, se pripelješ na cilj zložno, brez živčnosti … V razstavišču vlada posebno vzdušje, stene imajo modrikasto-antracitni ton, na katerem Mirójeve barve še posebej zažarijo. Lune, zvezde, kometi, oči, žuželke, ženske in ptice … Nenadoma odpade breme vsakdanjosti … Miró, ki je nekaj časa živel v Parizu, je svojo prvo sliko prodal Pablu Picassu … Mirójeva 'Kmetija', ki jo je naslikal v letih 1921–22, je obsedla Ernesta Hemingwaya, ki je sliko kupil, saj je v njej videl resnično identiteto Katalonije. Leta 1934 je Hemingway pripovedoval: »Joan je trdo delal devet mesecev, večkrat bolj lačen kot sit. Zvečer je hodil v telovadnico in boksal, da si nabere moči za naslednji dan.«
Jesen življenja je Miró s soprogo preživel na Mallorci, kjer je imel čudovit, prostran in svetal atelje, katerega bela streha je stilizirana kot galebja krila. In zato se je na našem jedilniku znašla katalonsko-mallorška kombinacija.
Mallorška fižolova enolončnica (Fava parada)
Za 4 osebe potrebujemo: 500 g belega fižola, 500 g prekajenih svinjskih rebrc, 1 veliko rdečo čebulo, 2 stroka česna, 2 zrela paradižnika, 2 lovorova lista, 1 šopek blitve, oljčno olje, sol, poper, lističe mete.
Fižol namočimo čez noč. Čebulo in paradižnik sesekljamo, česen stremo. V primerni posodi, najboljša je glinena, na oljčnem olju opečemo rebrca ter dodamo česen. Dodamo še čebulo in paradižnik. Malo popražimo. Dodamo namočen in odcejen fižol, lovorova lista in zalijemo z vodo, da je dobro prekrito. Zavremo in zmanjšamo ogenj. Od časa do časa pomešamo.
Ko je fižol že skoraj mehak, dodamo sesekljano blitvo in meto ter začinimo s poprom in morsko soljo. Kuhljamo še približno 15 minut. Iz gotove jedi vzamemo kuhana rebrca in jih zrežemo na kose ter jih znova vložimo v jed.
Ponudimo s kmečkim kruhom.
Polnjene sardine (Sardinas rellenas)
Za 4 osebe potrebujemo: oljčno olje, 12 velikih očiščenih in metuljasto razprtih sardin, 3 sesekljane stroke česna, 3 žlice sesekljanega peteršilja, pol bio limone, sok in lupinico, 95 g kuskusa, sol, poper.
Pečico ogrejemo na 240 °C. V skledi zmešamo strt česen, tenko narezano limonino lupinico, limonin sok in kuskus ter dodamo ščep soli.
Sardine začinimo po notranji strani. Polovico sardin zložimo v naoljen pekač s kožo navzdol. Premažemo z 1/6 nadeva in pokrijemo z drugo sardino s kožo navzgor. Preden damo pekač v pečico na srednjo rešetko, sardine premažemo z oljem. Pečemo 8–10 minut. Ponudimo s kruhom.
Pa dober tek!