Veličina fotominiatur
Na 7. bienalni mednarodni razstavi fotografij Miniature 2014 podelili 31 medalj in častnih znakov.
Kranj – Bienalna mednarodna razstava Miniature je od leta 2002, ko so jo v Fotografskem društvu Janez Puhar pripravili prvič, postala stalnica kranjske kulturne jeseni. »Čar te razstave je v tem, da gre še vedno za slike na papirju in ne za projekcijo digitalnih slik, kot je dandanašnji vsesplošna praksa. Če so slike na papirju razstavljene v ličnih okvirjih ter v lepih in uglednih galerijah, na gledalca delujejo drugače kot enkratna projekcija v še tako lepi, a zatemnjeni dvorani,« razmišlja dolgoletni predsednik FD Janez Puhar Vasja Doberlet in poudarja, kako pomembno je, da bodo fotografije na ogled v dveh osrednjih kranjskih galerijah, Prešernovi in Mestni hiši, vse do 24. novembra. Naj dodamo, da organizator vsako leto izda tudi ličen razstavni katalog na več kot osemdesetih straneh z reprodukcijami fotografij na razstavi uspešnih avtorjev. Šteje, da je ob Fotografski zvezi Slovenije pokrovitelj razstave Miniature tudi svetovna zveza za fotografsko umetnost – FIAP, ob tem pa je zanimivo, da je med preko tristo na leto izdanimi tovrstnimi pokroviteljstvi za fotografske razstave zgolj 10 odstotkov salonov s fotografijami na papirju.
Kot je povedal predsednik organizacijskega odbora razstave Miniature 2014 Lado Kraljič, je udeležba fotografov letos večja, kot pred dvema letoma, saj je v primerjavi s količno poslanih del na zadnje Miniature letos na natečaj prispelo približno 20 odstotkov več fotografij. Tradicionalni prosti temi se je letos pridružila še tema 'rdeče', 218 avtorjev iz 34 držav pa je strokovni žiriji v ocenjevanje poslalo skupaj 1674 fotografij. Med njimi je žirija v sestavi Ana Šišak (Slovenija), Marcello Materassi (Italija) in Lazslo Juhasz (Madžarska) za razstavo izbrala 109 fotografij na temo rdeče in 212 fotografij na prosto temo. Za vsako temo so podelili tri komplete medalj (FIAP, FZS in Janez Puhar), v temi rdeče pa je bilo podeljenih še pet in v prosti temi šest častnih trakov FIAP. Med fotografijami iz obeh kategorij so izbrali najboljši portret avtorja Huynh Vo Thija iz Vietnama in mu v letu, posvečenemu 200-letnici rojstva Janeza Puharja, podelili tudi zlato medaljo Janez Puhar. Nagrado za najuspešnejšega avtorja, modro značko FIAP in zlato medaljo Janez Puhar, so po pregledu števila sprejetih fotografij in pomembnosti že ene sprejete nagrade podelili Cathy Roberts iz Velike Britanije. Od 31 podeljenih medalj in pohval so jih kar 12 podelili slovenskim avtorjem, ki so na razpis poslali 43 odstotkov vseh fotografij.
Ob tej priložnosti so podelili tudi Puharjevi nagradi, najvišje priznanje Fotografske zveze Slovenije, in sicer Rafaelu Podobniku za izredne avtorske dosežke v daljšem obdobju in predsedniku FD Janez Puhar Kranj Vasji Doberletu za izjemno uspešno organizacijsko delo na fotografskem področju.