
Drolec oproščen krivde
Nekdanji komendski župan Tomaž Drolec je pravnomočno oproščen obtožb, da je leta 2010 zlorabil položaj pri odobritvi poroštva zasebnemu podjetju za gradnjo Centra Komenda.
Komenda – Višje sodišče v Ljubljani je razveljavilo sodbo Okrajnega sodišča v Kamniku, ki je sedaj že nekdanjega župana Komende Tomaža Drolca septembra lani zaradi zlorabe položaja pri odobritvi poroštva zasebnemu podjetju obsodilo na osem mesecev zaporne kazni. Po razlagi njegovih odvetnikov Rudija Potrpina in Petra Volgemuta je višje sodišče pravnomočno oprostilo Drolca oziroma spremenilo sodbo prvostopenjskega sodišča zaradi kršitev materialnega prava, saj so mu očitali pridobitev nepremoženjske koristi, za kar pa po ugotovitvi višjih sodnikov ni bil podan zakonski znak.
Tomaž Drolec je z razpletom razumljivo zadovoljen: »Še danes ne razumem, kako me je sodnica sploh lahko obsodila na osem mesecev zapora, ker naj bi se po njenem nepremoženjsko okoristil. Vseh šestnajst let vodenja občine nisem nikoli gledal na lastno korist, ampak le na dobro občine in tudi v primeru centra v Komendi je bilo tako. Za prav nobeno osebno korist ni šlo, in čeprav je višje sodišče sodbo razveljavilo, so me 'rumeni' mediji očrnili, hkrati pa tudi mojo družino, in za to mi je hudo.«
Kamniška okrajna sodnica Barbara Kodela Kolar je septembra lani Tomaža Drolca obsodila, ker je 30. junija 2010 z Gorenjsko banko sklenil dve pogodbi o pristopu k dolgu, s katerima je podal poroštvo občine za poplačilo posojila zasebnega podjetja Hades Trgovina do skupne višine 2,04 milijona evrov, ker bi moral po prepričanju sodišča pred podpisom obvezno pridobiti soglasje ministrstva za finance in občinskega sveta, poleg tega je bilo dano poroštvo v nasprotju z zakonom o financiranju občin, s tem dejanjem pa si je želel pridobiti nepremoženjsko korist, namreč da bi mu pripisovali zasluge za izvedbo projekta Center Komenda, je še ugotovila. Čeprav je tožilec Zoran Milanovič zahteval zgolj pogojno kazen, se je sodnica odločila za kazen osem mesecev zapora, ker »glede na težo storjenega kaznivega dejanja pogojna kazen ne pride v poštev«.
Na podlagi danega poroštva je podjetje Hades prišlo do 6,8 milijona evrov kredita pri Gorenjski banki, s katerim naj bi dokončali gradnjo Centra Komenda, v katerem bi občina pridobila tudi neprofitna stanovanja. Gorenjska banka je kasneje od občine na podlagi njenega poroštva poskušala izterjati dobra dva milijona evrov, vendar je Okrožno sodišče v Kranju v začetku leta ugotovilo, da sta poroštveni pogodbi nični, ker Občina Komenda za njun podpis ni pridobila predhodnega soglasja ministra za finance, omenjena zadolžitev pa tudi nikdar ni bila sestavni del občinskega proračuna. Zakon o financiranju občin poleg tega občinam prepoveduje prevzem dolga, medtem ko dajanje poroštev dovoljuje le za proračunske uporabnike in javna podjetja v upravljanju občine, kar pa družba Hades ni, je svojo odločitev utemeljil kranjski sodnik Janko Bilban.