
KOP odhaja, prihaja KOPOP
Kmetijsko okoljska plačila (KOP) bodo že prihodnje leto nadomestila Kmetijsko okoljska podnebna plačila (KOPOP), za katera pa je eden od predhodnih pogojev tudi obvezno usposabljanje.
Vstop v ukrep KOPOP bo možen naslednje leto, zaenkrat pa je predvideno, da bi bilo to mogoče tudi še v letu 2016.
O tem, kolikšna bodo plačila za ukrep KOPOP, je za zdaj v strokovnih kmetijskih krogih slišati le različna ugibanja, dokončni zneski pa bodo znani po tem, ko bo Evropska komisija potrdila Program razvoja podeželja 2014 - 2020.
Kranj – Letos se v okviru programa razvoja podeželja zaključuje izvajanje ukrepa Kmetijsko okoljskih plačil – KOP (z vsemi različnimi podukrepi) ne glede na to, ali je kmetijam že poteklo petletno obdobje obvezne vključenosti v ukrep. »Stari« ukrep bo v okviru novega Programa razvoja podeželja 2014–2020 nadomestil ukrep Kmetijsko okoljskih podnebnih plačil (KOPOP), ki ne bo več »paketno« zasnovan, ampak bo vsaka kmetija lahko sama izbrala zahteve. Kmetija, ki se bo želela vključiti v novi ukrep, bo morala izpolniti vstopne pogoje oz. pogoje upravičenosti, po vključitvi v ukrep pa bo morala poleg osnovnih zahtev izpolnjevati še dodatne, izbrane zahteve. Med osnovne zahteve, ki so obvezne za vse, sodijo vsakoletno 4-urno usposabljanje, individualno (brezplačno) svetovanje kmetijskega svetovalca v prvih treh letih vključenosti v ukrep, vodenje evidenc o delovnih opravilih, prepoved uporabe blata iz komunalnih čistilnih naprav in prepoved saditve oz. setve gensko spremenjenih organizmov. Vsak, ki se bo vključil v ukrep KOPOP, bo moral izbrati tudi najmanj eno oz. najmanj tri dodatne zahteve (to še ni usklajeno z Evropsko komisijo) iz devetih shem: okolju prijazno – poljedelstvo in zelenjadarstvo, sadjarstvo, hmeljarstvo, vinogradništvo in gospodarjenje na travinju z živalmi, gospodarjenje z naravovarstveno pomembnimi travišči, varovanje vodnih virov, ohranjanje krajine in ohranjanje genskih virov. Da se bo kmetija sploh lahko vključila v ukrep, mora imeti v uporabi vsaj en hektar kmetijskih zemljišč in jih od tega vsaj 30 arov vključiti v ukrep. Vpisana mora biti v register kmetijskih gospodarstev, na podlagi veljavnih analiz zemlje mora izdelati gnojilne načrte za vsa zemljišča (Gerke), ki jih gnoji z mineralnimi gnojili. Za vsako kmetijsko gospodarstvo oz. planino bo treba izdelati Program aktivnosti (PA), pogoj pa je tudi obvezno šesturno predhodno usposabljanje.
Obvezno predhodno usposabljanje
Kmetijsko gozdarski zavod Kranj (KGZ), ki bo kot edini izvajal tovrstno izobraževanje na Gorenjskem, načrtuje v tem in v prihodnjem mesecu deset izobraževanj: 18. novembra v Kulturnem domu v Poljanah nad Škofjo Loko, 20. novembra v kulturno-gasilskem domu na Blejski Dobravi, 21. novembra v Domu krajanov v Šenčurju, 26. novembra v Domu Janeza Filipiča v Naklem, 27. novembra v Gasilskem domu na Trati pri Škofji Loki, 2. decembra v Domu krajanov na Brezjah, 4. decembra v dvorani DPD Svobode v Žireh, 9. decembra v Domu krajanov v Lomu pod Storžičem, 10. decembra v Kulturnem domu v Stari Fužini in 11. decembra v Kulturnem domu v Železnikih – na vseh lokacijah z začetkom ob 9. uri. Usposabljanje je brezplačno. Ker je število udeležencev na posameznih lokacijah omejeno, je obvezna predhodna prijava pri lokalnih kmetijskih svetovalcih. »Na teh usposabljanjih bomo kmete seznanili z novim ukrepom, z vsemi pogoji ter z vsebino posameznih zahtev, ki so zasnovane tako, da prispevajo k zmanjšanju vplivov kmetijstva na okolje in k prilagajanju na podnebne spremembe ter zagotavljajo izvajanje družbeno pomembnih storitev in neblagovnih javnih dobrin,« pravijo v kmetijsko gozdarskem zavodu, kjer priporočajo udeležbo na usposabljanju tudi kmetom, ki še niso odločeni, ali bi se vključili v ukrep ali ne.
Novost: Program aktivnosti
Eden od obveznih pogojev za vključitev v ukrep KOPOP je tudi priprava Programa aktivnosti, pri tem pa bodo kmetom brezplačno pomagali kmetijski svetovalci. Kmet bo skupaj s svetovalcem v računalniški aplikaciji izpolnil zahtevane vsebine Programa aktivnosti, med katere sodijo osnovni podatki o kmetijskem gospodarstvu, opredelitev za vstop v ukrep KOPOP in (ali) v ukrep ekološkega kmetovanja, podatki o analizah tal in gnojilnih načrtih za Gerke, kjer se uporabljajo mineralna gnojila, načrt razvoza živinskih gnojil, izbira dodatnih zahtev ukrepa KOPOP, načrt kolobarja, načrt ureditve pašnika ... Priprava programa aktivnosti bo predvidoma možna od 1. decembra dalje, narejen pa bo moral biti najkasneje en dan pred vnosom zbirne vloge za kmetijska plačila. Ker kmetijski svetovalci v času »subvencijske kampanje« ne bodo imeli časa še za pripravo Programa aktivnosti, v zavodu svetujejo kmetom, ki se bodo vključili v program KOPOP, da se že ob koncu usposabljanja naročijo pri svetovalcih za izdelavo programa.