Na lokaciji Planike v Kranju so prodajo nepremičnin končali šele lani. / Foto: Gorazd Kavčič

Stečaj Planike se po desetih letih vendarle zaključuje

Stečajni upravitelj Andrej Marinc predlaga Okrožnemu sodišču v Kranju, da zaključi stečajni postopek Planike, ki traja že natanko deset let.

Kranj – Ko je sodišče novembra 2004 uvedlo stečajni postopek za Planiko, ki je bila tedaj s 780 zaposlenimi eno največjih kranjskih podjetij, se je stečajni upravitelj Andrej Marinc na podlagi ekonomske analize in nezainteresiranosti za najem odločil, da bodo nadaljevali proizvodnjo modne obutve v Kranju in pohodne obutve v Turnišču. Proizvodnjo v Kranju so že konec julija 2005 zaradi neekonomičnosti ustavili, obrat v Turnišču pa so po organizacijskih spremembah ob koncu leta 2005 kot celoto prodali družbi Meindel, pri tem pa so dosegli vsaj štirikrat višjo ceno, kot bi jo v primeru prodaje praznih objektov. V Turnišču je delo obdržalo 250 zaposlenih, obrat pa še danes uspešno posluje.

»Primer Planike je bil za slovenske razmere zelo velik in kompleksen insolvenčni postopek. Njeno premoženje se je nahajalo v domala vseh možnih pojavnih oblikah,« ob zaključku postopka ugotavlja Andrej Marinc in dodaja, da jim je večino premoženja uspelo unovčiti do konca leta 2008, izjema je bila le lokacija v Kranju, kjer se je prodaja po delih končala šele lani, a je bil celotni iztržek celo večji od pričakovanega. Sam postopek se zaradi prodaje po delih ni bistveno podaljšal, saj je v obdobju od 2008 do 2012 potekalo tudi več pravdnih postopkov (z DSU, ministrstvom za finance in Gorenjsko banko), ki so prav tako pomembno vplivali na višino poplačila upnikov. Še največ težav jim je povzročala izterjava kupnine za trgovske objekte v Srbiji, ki jih je Planika prodala še pred začetkom stečaja.

V stečajnem postopku je terjatve prijavilo 1120 upnikov, stečajni upravitelj jim jih je priznal za 17,9 milijona evrov, za poplačilo je bilo od prodaje premoženja in izkupička od dobljenih tožb namenjenih 16 milijonov evrov. Prednostni in izločit­veni upniki so bili poplačani 100-odstotno, ločitveni upniki 91-odstotno, navadni upniki pa 66-odstotno. »Glavni razlogi za to, da je stečajni postopek trajal deset let, so številni pravdni postopki, namera, da po­skušamo ohraniti zdrava jedra, in odločitev, da s prodajo premoženja ne hitimo. V primeru prodaje »na silo« bi bili navadni upniki poplačani bistveno manj, po oceni le okoli 10-odstotno,« ugotav­lja Andrej Marinc in dodaja, da je veliko k visokemu deležu poplačil prispevala dobljena tožba proti državi v znesku 2,85 milijona evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 18. maj 2017 / 17:10

Loški rokometaši poraženi na Primorskem

Škofja Loka – V rokometni Ligi NLB za prvaka je ekipa Urbanscape Loka gostovala pri Kopru 2013 in izgubila z 29 : 23 (13 : 18). Ločani so s 33 točkami na petem mestu. Naslednja tekma jih čaka že v...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

V Snoviku že 350 postelj

V Termah Snovik so zaključili tretjo fazo izgradnje apartmajskega naselja. V juliju tudi blizu dva tisoč kopalcev dnevno.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prihaja Kranfest

Konec prihodnjega tedna bo na kranjskih ulicah in trgih potekala že 25. Kranjska noč. Dogajanje se začenja že v četrtek, vendar pa bosta prava zabave polna dneva petek in sobota.

Zanimivosti / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Zlata poroka Gorenjke in Prekmurca

Ko sta se Jožica in Polde Ratnik z Bobovka 13. julija 1957 poročila, sta bila na občini samo s pričama, svatbo pa so pripravili doma.

Slovenija / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Državni zbor gre na dopust

Tudi poslanci državnega zbora gredo na dopust, medtem bodo prostore parlamenta obnovili, kar bo stalo okoli 310 tisoč evrov.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prešernovci se še srečujejo

Kranj - V zaselku Zala pod Blegošem je bila 12. junija leta 1943 zaradi vedno številnejših borcev proti okupatorju ustanovljena 7. slovenska narodnoosvobodilna udarna brigada Fra...