Meta Odar s Slovenske filantropije v sredo na Jesenicah

Stop izkoriščanju migrantov

»Čim več delavcev migrantov želimo informirati, da se sploh zavedo, da so izkoriščani,« pravi Meta Odar s Slovenske filantropije.

»Ti delavci delajo zlasti v gradbeništvu, delajo vse dneve, vikende, tudi po dvanajst ur, vendar jim nadure niso plačane. Delodajalec jih premešča z enega gradbišča na drugo, po različnih državah, mesečno pa zaslužijo med 100 in 200 evrov. Bolniške jim ne priznajo, delajo tudi takrat, ko so bolni ...«

Jesenice – Gospod srednjih let, voznik z območja bivše Jugoslavije, je v Slovenijo prišel z namenom, da pošteno zasluži kruh zase in za svojo družino. Kmalu po prihodu so se začele težave z delodajalcem, ki je od njega zahteval, da vozi več ur, kot je zakonsko dovoljeno, in da z magnetom po­pravi tahograf, ki ga pregleduje inšpekcija. Po dveh mesecih dela je dobil minimalno plačilo za »uradno prevožene ure«, nadure pa mu niso bile izplačane. Med potjo po Evropi so vozniku sorodniki sporočili, da mu je umrla mama, a delodajalec mu ni dovolil, da bi šel na pogreb ...

Gospod T. ni osamljen primer, podobnih izkoriščanj migrantskih delavcev v Sloveniji je veliko, je povedala Meta Odar, koordinatorka projektov na Slovenski filantropiji. V sredo so v Kranju in na Jesenicah pri­pravili informiranje delavcev migrantov o delavskih pravicah, o kršitvah, izkoriščanjih in nevarnostih trgovine z ljudmi. »Čim več delavcev migrantov želimo informirati, da se sploh zavedo, da so izkoriščani, saj mnogi niti ne vedo, da ni prav, da jim delodajalci ne priznavajo nobenih pravic,« je dejala Meta Odar. In katere pravice delavcev migrantov so najpogosteje kršene? »Delavci pogosto niso plačani za opravljeno delo, delajo preko delovnega časa, bivajo v neprimernih nastanitvah, pojavljajo pa se tudi fiktivni posredniki dela,« je povedala Meta Odar. Na Slovenski filantropiji si že več let prizadevajo, da bi zmanjšali izkoriščanje delavcev, zlasti migrantov, a kot priznava Meta Odar, je do njih težko priti. Včasih, ko so bivali v samskih domovih, je bil dostop do njih lažji, danes pa živijo precej izolirano, nimajo socialne mreže, delodajalci pa sodelavcev filantropije ne spustijo na gradbišča. Obenem se delavci bojijo in se ne želijo izpostaviti, zato v resnici zelo malo kršitev prijavijo. »Raje so še naprej izkoriščani, saj se bojijo, da potem ne bodo dobili nove službe drugje,« je dejala sogovornica. A boj proti takemu izkoriščanju je potreben, je prepričana, saj bomo le tako lahko preprečili nastajanje novih težkih zgodb. Zato so na Jesenicah na več mestih nalepili plakate in pustili zloženke z informacijami o tem, kam se delavci migranti lahko obrnejo po pomoč. »Kršenje delavskih pravic migrantom je kršenje delavskih pravic vseh delavcev. Če na izkoriščanje ne bomo opozorili, bomo v kratkem sami izkoriščani,« je še opozorila Meta Odar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 5. julij 2013 / 14:27

Gremo na Hrvaško!

Do Hrvaške in Hrvatov imamo Slovenci že vrsto let mešane občutke. Po eni stani so naši sosedje, ki so, kakršni so in jih ne moremo zamenjati. Obsojeni smo na sosedsko sobivanje, v interesu obeh nar...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:34

Bogastvo družinskih zgodb

V Mestni knjižnici Kranj bodo v torek, 30. septembra, ob 17. uri odprli razstavo z naslovom Gorenjska v času prve svetovne vojne 1914–1918.

Kronika / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:32

V podvoz nekdo nasul skale

V podvoz gorenjske avtoceste v Britofu pri Kranju je nekdo z njive navozil precejšnjo količino skal in s tem preprečil uporabo poti.

Zanimivosti / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:31

Netopirji so koristni, a ogroženi

Člani Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev so prejšnjo soboto pripravili delovno akcijo v Češnjevku – na podstrehi tamkajšnje cerkve so čistili njihove iztrebke, ki so odlično gnoj...

Gospodarstvo / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:28

Za še bolj zelen Vršič

Erjavčeva koča je kot druga na Vršiču dobila malo komunalno čistilno napravo. Preostalih pet koč naj bi jo dobilo do konca leta 2015.

Tržič / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:27

Pretnarjev nagrajenec v Tržiču

Letošnjo mednarodno Pretnarjevo nagrado je prejel Zdravko Kecman, ambasador slovenske književnosti in jezika ter slovenskih kultur. Gostili so ga tudi v Tržiču.