Njegovo veličanstvo čevelj
Veter mi k nogam zvrtinči čudovit, velik javorov list in me spomni na enomesečno potepanje po Kanadi 2009. Bila je nedelja, ko sta naju prijatelja odpeljala v Bata Shoe Museum, ne posebno velik, a zelo zanimiv in čudovito urejen muzej, zgrajen v obliki škatle za čevlje 1995 … Tomáš Bat'a je svojo firmo ustanovil 1894 v češkem Zlinu in kmalu zaslovel. Njegove tovarne so rasle po vseh delih sveta. Ob začetku druge svetovne vojne so Batovi preselili sedež koncerna in več kot sto čeških družin v Toronto. Thomas J. Bata se je 1946 poročil s študentko arhitekture Švicarko Sonjo, ki je postala strastna zbiralka obuval in se je odločila, da zbirko pokaže javnosti. V muzeju je 12.500 obuval in vsega, kar sodi k čevljarstvu. Najstarejše obuvalo iz neke egipčanske grobnice je staro skoraj 5000 let. Najbolj dragoceni so fantazijski indijski sandali iz zlata. Tu so čevlji znanih osebnosti in filmskih zvezd, specialni čevlji za podiranje dreves, za delavce na riževih poljih, športnike, baletnike, tudi za tihotapljenje … Najdemo celo obuvala za govedo z ranjenimi stopali. Najlepši pa je oddelek mokasinov in škornjev indijanskih staroselcev, čudoviti rese in vzorci iz samih pisanih perlic. Moj Izbrani si oddahne, ker niso naprodaj. V predahu do naslednjega muzeja zavijemo v majhen francoski bistro. Oranžna juha in znani vonj pehtrana.
Korenjeva juha – Potage aux carottes
Za 4 osebe potrebujemo: 1 majhno čebulo, 1 žlico masla, 1,25 l kurje juhe, 750 ml (3 skodelice) korenja, 250 ml (1 skodelico) krompirja, sol, poper, 1 žličko sveže naribanega ingverja ali 2 žlici sesekljanega peteršilja ali 1 žlico sesekljanega timijana in 1 žlico melise, 4 žlice goste kisle smetane.
Olupimo čebulo, jo sesekljamo in jo popražimo na maslu na srednje vročem ognju. Dodamo juho, korenje in krompir, zrezana na kocke. Juha naj vre približno 25 minut oziroma tako dolgo, da je zelenjava mehka. Potem lonec potegnemo z ognja, juho zmeljemo s paličnim mešalnikom v kremo, jo začinimo s soljo in sveže zmletim poprom ter dodamo sveže nariban ingver ali sesekljan peteršilj ali sesekljano mešanico melise in timijana. Segrejemo jušne skledice ali krožnike, nalijemo vanje vročo juho in okrasimo z žlico kisle smetane.
Svinjska ribica s pehtranom – Filet porc aux estragon
Za 4 osebe potrebujemo: 1 svinjsko ribico – 675 g, 2 žlici masla, 2 šalotki, 60 ml belega suhega vina, 125 ml kurje juhe, 250 ml smetane za kuho, 30 ml pehtranove gorčice, sol, poper po okusu, 1 žlico sesekljanega svežega pehtrana, lahko tudi manj, če ne maramo preizrazitega okusa.
Pečico ogrejemo na 180 °C. V veliki ponvi razstopimo maslo in opečemo ribico z vseh strani. Nato jo vzamemo iz ponve in damo na krožnik. Na isti maščobi popražimo sesekljano šalotko, dolijemo vino in kuhljamo 2 minuti. Nato dodamo juho, smetano, gorčico, sol in poper. Ribico damo v nepregorno posodo, jo prelijemo z omako in pečemo v pečici še približno 30 minut. Na koncu potresemo omako s sveže sesekljanim pehtranom. Postrežemo s stročjim fižolom in pečenim krompirčkom.
Pa dober tek!