Vrednotice za osebno dopolnilno delo
Z novim letom bo osebno dopolnilno delo možno opravljati le na podlagi vrednotice.
Natančneje bo osebno dopolnilno delo urejal podzakonski predpis, ki ga bo vlada sprejela najkasneje do 31. decembra letos.
Kranj – Novi zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno uvaja s 1. januarjem 2015 spremembe pri osebnem dopolnilnem delu. Natančen seznam del, ki jih bo mogoče opravljati kot osebno dopolnilno delo, bo določil podzakonski predpis, ki pa ga država za zdaj še ni sprejela. Znano je, da se bo za tovrstno delo štelo, kadar bo posameznik sam opravljal dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali druga manjša dela in kadar bo sam izdeloval izdelke domače in umetnostne obrti, druge izdelke, ki jih bo izdeloval na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih in jih prodajal, ali kadar bo nabiral in prodajal gozdne sadeže in zelišča. Še preden bo posameznik začel opravljati tovrstno delo, ga bo moral priglasiti pri Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), kar bo lahko storil prek spletnega portala Ajpesa ali osebno na upravni enoti.
Posameznik bo z novim letom lahko opravljal tovrstno delo le na podlagi vrednotice, ki se bo glasila na njegovo ime. Vrednotica bo stala devet evrov, veljala bo za koledarski mesec in bo zagotavljala plačilo prispevkov za socialno varnost, in sicer sedem evrov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter dva evra za zdravstveno zavarovanje za poškodbo pri delu in za poklicno bolezen. Vrednotico bo treba pridobiti pred začetkom opravljanja dela z vložitvijo zahtevka prek spletnega portala e-uprava ali osebno na upravni enoti. Zahtevek bo moral vložiti naročnik oz. izvajalec osebnega dopolnilnega dela – naročnik (fizična oseba) v primeru, kadar bo izvajalec zanj opravljal dela, kot so pomoč v gospodinjstvu, pomoči podobna dela in druga manjša dela, izvajalec pa v primeru, ko bo sam izdeloval izdelke domače in umetnostne obrti in druge izdelke ter jih prodajal, ali ko bo sam nabiral in prodajal gozdne sadeže in zelišča. Posameznik bo z osebnim dopolnilnim delom lahko ustvaril v polletju koledarskega leta prihodke, ki ne bodo presegali treh povprečnih mesečnih neto plač v Sloveniji v preteklem koledarskem letu.