
Neznanka le ministri SMC
Potem ko so koalicijski sporazum že parafirali, pri sestavljanju nove vlade največja neznanka ostajajo le še ministrski kandidati SMC.
Blejski strateški forum
Na Bledu je ta teden potekal tradicionalni strateški forum pod naslovom Moč zaupanja, na katerem je več kot 500 politikov, gospodarstvenikov, akademikov in predstavnikov različnih organizacij iz več kot 65 držav razpravljalo o krepitvi zaupanja in sodelovanja v Srednji in Jugovzhodni Evropi, pa o sodelovanju z Indijo, kibernetski varnosti, problemih mladih in demografskih spremembah. Po mnenju zunanjega ministra v odhodu, ista funkcija pa se mu obeta tudi v novi vladi, Karla Erjavca se je blejski strateški forum uveljavil kot ena osrednjih regionalnih konferenc, čeprav so bile letos na Bledu zelo močne delegacije tudi iz Indije in Kitajske ter drugih držav. Na kritike, da se foruma letos niso udeležili najvišji predstavniki držav, pa je Erjavec odgovoril, da so se pri pripravi foruma zaradi negotovosti, kakšna bo jesenska politična situacija v Sloveniji, namenoma odločili, da predsednikov vlad ne bodo vabili. Kljub temu, je prepričan Erjavec, zaradi tega forum ni bil prikrajšan, saj so se ga udeležili številni ministri za zunanje zadeve in druge resorje. V ospredju političnega dela foruma je bil kot vedno Zahodni Balkan, od koder so se razprave udeležili tudi zunanji ministri Hrvaške Vesna Pusić, Srbije Ivica Dačić in Makedonije Nikola Poposki. Skupna ugotovitev je bila, da so za uspešno regionalno sodelovanje ob zaupanju potrebna predvsem politična volja, političen pogum ter vedenje, kaj je treba narediti, da pride do napredka. Na forumu so med drugim spregovorili tudi o zaostrenih odnosih med Rusijo in Ukrajino, pri tem pa so ruski predstavniki zagotavljali, da bo Rusija kljub omenjeni krizi izpolnjevala svoje obveznosti do evropskih držav pri preskrbi z zemeljskim plinom.
Kakšen minister je Erjavec
Zunanji minister Karel Erjavec se je moral ob robu blejskega strateškega foruma braniti tudi očitkov, ki jih je nanj naslovil nekdanji (odpoklicani) veleposlanik v Avstraliji Milan Balažic, ki je ta teden mandatarja Mira Cerarja pozval, naj Erjavca ne imenuje na položaj zunanjega ministra v svoji vladi, ker da je slovenska diplomacija pod Erjavcem doživela največjo politizacijo in privatizacijo. Erjavec odgovarja, da gre očitno za reakcijo Balažica na razrešitev z mesta veleposlanika.
Parafirali koalicijski sporazum
Predsedniki SMC, DeSUS in SD Miro Cerar, Karl Erjavec in Dejan Židan so ta teden parafirali koalicijski sporazum, v SD pa so tudi že uradno potrdili njihov vstop v novo vlado. Medtem ko je vsebina koalicijske pogodbe že dokončno usklajena in se v zadnjih dneh ni bistveno spreminjala, pa ostaja še nekaj neznank glede kadrovske sestave nove vlade, ki naj bi jo po oceni mandatarja Mira Cerarja dobili čez dva tedna. Razdelitev resorjev je sicer znana. Desusu bodo pripadli štirje resorji: ministrstvo za zunanje zadeve (kandidat znova Karl Erjavec), za okolje in prostor (najverjetneje Tomaž Gantar), za kulturo (Julijana Bizjak Mlakar) in urad za Slovence v zamejstvu in po svetu (Gorazd Žmavc). SD je dobila tri resorje: ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (ponovno Anja Kopač Mrak), ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (ponovno Gregor Židan) ter ministrstvo za obrambo (Janko Veber). Največji koalicijski stranki SMC bo preostalo osem resorjev, vendar imena njihovih ministrskih kandidatov razen finančnega (Dušan Mramor) še niso znana. Cerar je dejal, da iščejo primerne in kompetentne kandidate, in zagotovil, da bo listo kandidatov v Državni zbor predvidoma vložil v torek.
Pri Junckerju edino Bratuškova
Kadrovanje pa poteka tudi v Bruslju, kjer predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker že opravlja pogovore s kandidati za nove komisarje. Slovensko javnost in večji del političnih strank je najbolj razburila Junckerjeva odločitev, da od treh ponujenih slovenskih kandidatov razgovor opravi samo z odhajajočo premierko Alenko Bratušek.
Agrokorju štiri petine Mercatorja
V ponedeljek se je iztekla prevzemna ponudba za Mercator s strani hrvaškega koncerna Agrokor, ki je svoj lastniški delež v Mercatorju povečal na 80,75 odstotka, skupaj z Mercatorjevimi lastnimi delnicami pa obvladuje 81,87 odstotka. Pred tednom dni so imenovali tudi nov nadzorni svet, v katerem ostaja dosedanji predsednik Matej Lahovnik, novi predsednik pa je postal Ante Todorić, sin lastnika Agrokorja Ivice Todorića.