
Vzgoja je darilo mladim
Med znanimi koroškimi Slovenci je bilo avgusta kar nekaj jubilantov. Upokojeni okrajni sodnik v Železni Kapli in predsednik Slovenske prosvetne zveze dr. Avguštin Brumnik in profesor slovenščine na graški univerzi dr. Ludvik Karničar sta bila stara 65 let, koroški partizan Peter Kuchar 85 let, nekdanji predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev in v enem mandatu tudi zvezni poslanec dr. Karel Smolle pa je bil star sedemdeset let.
Dijaški in študentski dom Kranj je v začetku minulega tedna prvič gostil seminar za ravnatelje in vzgojitelje dijaških domov v zamejstvu in v Sloveniji. Kranjčani so imeli tokrat na skrbi celotno organizacijo in skrb za strokovni predavateljski izbor. Iz zamejstva se običajno teh seminarjev udeležujejo predstavniki slovenskih dijaških domov iz Celovca, Gorice in Trsta. Letos so bili Goričani zadržani, zato sta iz zamejstva prišla v Kranj ravnatelja dijaškega doma iz Celovca in Trsta Jože Blajs in Gorazd Pučnik s sodelavci.
Naslov letošnjega seminarja je bil Znanje jezikov, e-seminarji, mediacija in integracija. Njegov namen je pojasnila ravnateljica Dijaškega in študentskega doma Kranj Judita Nahtigal. »Seminarji so priložnost za strokovno srečanje ravnateljev in vzgojiteljev dijaških domov in za spoznavanje novosti na področju domske vzgoje. Ker sodelujejo na seminarju tudi predstavniki slovenskih domov iz zamejstva, ki delujejo v drugačnih razmerah, je to tudi priložnost za izmenjavo izkušenj,« je povedala Judita Nahtigal. »Druži nas delo z mladimi in ga zato opravljamo radi. Zavedamo se, da je naše delo pomembno in dragoceno. Vse, kar damo mlademu človeku, vsako misel, vsako izkušnjo, vsak nasvet, gre z njim v življenje, mi pa imamo zadoščenje, da smo mu podarili nekaj dragocenega. Da smo uspešni, potrjujejo številna sporočila o življenjskih uspehih in dogodkih, ki nam jih pošiljajo naši nekdanji dijaki, stanovalci domov. Naša srečanja so tudi pomoč slovenskim dijaškim domovom v zamejstvu, ki nosijo veliko breme skrbi za ohranitev slovenske kulture in jezika, veliko težje, kot si mi v Sloveniji lahko predstavljamo.«
Ponedeljkov in sredin program seminarja sta potekala v učilnici kranjskega dijaškega in študentskega doma. Torek pa je bil namenjen spoznavanju Kranja, posestva Brdo in Radovljice.