Hiša je sedaj na trdnem
Pri Torkarjevih v Smolevi 5, kjer so še pred dobrega pol leta doživljali premikanje hiše in trepetali v strahu pred plazom, so sedaj zadovoljni, da je končana vsaj prva faza sanacije, ki je stabilizirala hišo.
Smoleva – Ko smo februarja obiskali Rafaela in Olgo Torkar, sta nam pokazala razpoke, ki so se pojavile na pročelju hiše in v notranjosti stavbe, skozi nekatere je pronicala tudi voda. Čutili so, da se hiša premika, razlog pa je plazovito območje, na katerem stoji. V vasi Smoleva nad Železniki so pred leti že sanirali eno od hiš, ki ji je grozil plaz, pripravili pa tudi projekt sanacije za plaz kakih petdeset metrov nad Torkarjevo domačijo. Predvidel je obnovo opornega zidu, drenažo in sidranje hišnih temeljev.
Pred kratkim nas je Rafael Torkar znova poklical, tokrat bolj optimističen, saj so odgovorni na Občini Železniki prisluhnili in poskrbeti vsaj za sanacijo hiše. »Dela so se začela maja, in sicer z izkopom pilotov premera 120 centimetrov, globokih od štiri do šest metrov. Preko teh pilotov, imenovanih vodnjaki, pa je narejena močna zaščitna betonska gred, ki bo skrbela za stabilnost hiše,« je povedal Rafko Torkar. Vseh vodnjakov je šest, eden tudi v notranjosti hiše, prav tako ena od gredi poteka skozi garažo. »Da je slednjič prišlo do sanacije, smo hvaležni županu občine Železniki Antonu Luznarju in njegovi ekipi, projektantu Metodu Krajncu in izvajalcem – podjetjema Dolenc in Kavčič,« nadaljuje Torkar. »Del denarja smo prispevali tudi sami: za izolacijo, krpanje razpok, odtočne cevi ... Zadovoljni smo, da je utrjena vsaj hiša, ves projekt pa še vedno ni dokončan, saj zmanjkuje denarja. Potrebno bi bilo obnoviti še oporni zid nad hišo in izdelati drenažo, ki bi speljala vodo izza zidu v potok Sušica, s čimer bi hišo še bolj zavarovali. Tretja drenaža bi bila potrebna na travniku nad hišo, s čimer bi preprečili, da bi prihajalo do nadaljnjih premikov. Tudi obstoječa dovozna cesta je v izredno slabem stanju.«
Na dan našega obiska sta se pri Torkarjevih oglasila tudi Darko Gortnar z Občine Železniki in Metod Krajnc iz inženirskega biroja iz Maribora s sodelavci, ki so si ogledali trenutno stanje in potrdili, da je hiša sedaj varna. Izdelana je stabilizacija hiše s stabilnimi vodnjaki in zaščitnimi gredmi prek njih ter izvedba drenažnega rebra v notranjem, severovzhodnem delu hiše, manjka pa še globalna ureditev odvodnjavanja nad vasjo okoli sto metrov nad hišo. Kakšni so obeti za nadaljevanje projekta, pa smo vprašali župana občine Železniki Antona Luznarja. »Tudi v tretji fazi bi se moralo še nekaj narediti. Pričakovali smo sicer, da bo projektant Metod Krajnc to rešitev dodal v obstoječi projekt, vendar pa pravi, da mora najprej oceniti, v kolikšno globino bi morali iti. Tako bi morali najprej zvrtali vrtine in določiti geološko sestavo tal, preden bi se lotili tudi te sanacije. Projekt bi sprojektirali in ovrednotiti, koliko denarja bo še potrebnega. Zanj bi zaprosili na ministrstvu, če ga tam ne bi dobili, bi morali to v občini narediti z lastnimi sredstvi. Za letos je žal ta proračunska postavka že porabljena, tako da je to naloga prihodnjega proračuna,« je odgovoril župan Luznar in dodal, da so za sedanjo sanacijo pri Torkarjevih porabili okvirno 48 tisoč evrov.