Županu očita korupcijo
Občinski svetnik Igor Draksler v prijavi na protikorupcijsko komisijo škofjeloškemu županu Mihu Ješetu očita, da je razpis za izbiro koncesionarja za obdelavo komunalnih odpadkov napisan na kožo Saubermacherju Slovenija.
Škofja Loka – Nekdanji škofjeloški župan, sedaj občinski svetnik Igor Draksler je na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) naslovil prijavo zoper sedanjega župana Miha Ješeta zaradi sumov korupcije pri izbiri koncesionarja za opravljanje lokalne gospodarske javne službe obdelave, odlaganja in predelave mešanih komunalnih odpadkov v občini Škofja Loka. Na KPK so potrdili, da so prijavo prejeli v začetku avgusta in da je trenutno v fazi predhodnega preizkusa.
Na prvem javnem razpisu leta 2012 sta bila za koncesionarja izbrana Saubermacher Slovenija in javno podjetje Center za ravnanje z odpadki Puconci, vendar je izdani odločbi upravno sodišče lani razveljavilo in vrnilo v ponovno odločanje. V teku je nov razpis, ki pa naj bi bil po navedbah Drakslerja, pri tem se sklicuje tudi na mnenja stroke, zaradi ostrejših razpisnih pogojev »napisan na kožo Saubermacherju Slovenija in onemogoča konkurenco«. To naj bi se zgodilo, tako Draksler v prijavi na KPK, zaradi starih zavez iz obdobja lastninjenja Gorenjske predilnice, ki jo s povezanimi osebami lastninsko obvladuje Ješe. Saubermacher ima namreč v večinski lasti podjetje Ekologija, ki deluje v Škofji Loki na zemljišču, ki jim ga je v preteklosti prodala Gorenjska predilnica. »Podjetje Ekologija je v preteklosti pomagalo pri prevzemu Gorenjske predilnice sedanjim večinskim lastnikom z odkupom deležev Gorenjske predilnice od GBD, posredno od KAD in SOD, in prodalo sedanjim lastnikom, med njimi tudi takratnemu direktorju Gorenjske predilnice in sedanjemu županu občine Škofja Loka Mihu Ješetu,« je navedeno v prijavi o sumu korupcije, ki smo jo pridobili tudi v našem uredništvu.
Škofjeloški župan Miha Ješe navedene očitke ostro zavrača kot lažne. Kot so na naša vprašanja odgovorili s škofjeloške občine, postopek podelitve koncesije vodi komisija, sestavljena iz zaposlenih v občinskih upravah več občin, ki skupaj vodijo postopke, in zunanjih pravnih strokovnjakov. »Vpliv županov ali kogarkoli lahko v celoti izključimo. Tako merila za izbor in drugi pogoji razpisa kot nadaljnje odločitve se sprejemajo na podlagi strokovnih priporočil in usmeritev, ki jih komisija oblikuje soglasno. Dejstvo pa je, da se odločbe o izboru kot posamičen upravni akt izdajo za vsako občino posebej. Vendar do sedaj nesoglasij ali razlik pri tem ni bilo, čeprav bi se teoretično posamična od sodelujočih občin lahko odločila drugače,« pojasnjujejo.
Upravno sodišče je prvo odločbo o podelitvi koncesije odpravilo, ker po mnenju sodišča ni bilo dovolj jasno določeno, kaj sodi v merila za izbor koncesionarja, na novi javni razpis pa sta se prijavila Saubermacher Slovenija skupaj s Komunalo Slovenska Bistrica ter Gorenje Surovina skupaj z jeseniškim JEKO IN, so razložili na občini. »Predviden začetek izvajanja nove koncesije je 1. januarja 2015, tako da bo koncesionar izbran najkasneje do tega dne,« še dodajajo.