Neverjeten občutek
Na Gorenjskem imamo eno prvih profesionalnih skupin v žongliranju v Sloveniji. Večina je že slišala za Čupakabro, njeni nastopi pa so iz leta v leto bolj priljubljeni. Tokrat so dobili obisk z Japonske.
Že beseda sama zveni skrivnostno – in ko v spletni iskalnik odtipkaš ime čupakabra, se pojavijo različne razlage, med kupom slik pa izstopa mitološko bitje, ki spominja na enih na psa z vampirsko glavo, spet na drugih na volka z lastnostmi volkodlaka, na tretjih lahko povlečemo vzporednico celo z neznanim vesoljskim bitjem. Skratka, okoli čupakabre se je spletlo ogromno legend, sploh v Latinski Ameriki. Obstajali pa naj bi tudi očividci, kar niti ni tako redek pojav, ko nanese beseda na legendo.
Pod imenom Čupakabra najdemo celo frizerski salon, je pa to tudi ime gorenjske žonglerske in ognjene skupine, ki ustvarja na področju cirkusa. Njihov član je tudi – ne boste verjeli – fant in popotnik, umetnik, ki ga največkrat vidimo v roki s fotoaparatom; njegovo ime zasledimo pri izjemnih in nenavadnih dokumentarcih: Radovljičan Rožle Bregar, ki ga še danes zmoti, ko umetnost žongliranja ljudje radi stlačijo v isti koš s klovnovskimi nastopi.
Letos Čupakabra praznuje tudi deseti rojstni dan. Na začetku so bili trije, potem so po prvem nastopu v Radovljici, ko si je nastop Čupakabre ogledalo pet ljudi (v primerjavi z danes, ko se jih na ulici zbere tudi dvesto in več), nastopili še na Bledu. Njihovi nastopi so bili vedno boljši, bolj dodelani in kmalu je skupina dobila še tri nove člane. Po Gorenjskem so organizirali tudi žonglerske delavnice in ravno skozi Čupakabro so se ljudje pobliže spoznali z žongliranjem in cirkusom kot takim.
Čupakabrovci nimajo sezone, če temu lahko tako rečemo. Nastopajo vse leto – na domačih tleh, pa tudi v tujini. Ravno so se vrnili iz Španije, kjer so nastopali v okviru Ane Desetnice, in tudi v nadaljevanju ne bodo počivali. Razveseljujejo velike in majhne otroke.
»Nastopi so različni: hodulje na festivalih, neonski nastop na glamuroznih dogodkih, srednjeveški na gradovih, ognjeni na mestnih trgih, cirkuške predstave za vse mlade po duši ...«
Na Gorenjskem ste jih lahko čez poletje enkrat tedensko srečali na Šobcu, kjer so se lahko tudi najmlajši preizkusili v žonglerskih veščinah – do konca avgusta jih še lahko ujamete. Res veliko pa nastopajo na primer v času pusta, tudi po trikrat na dan, čez leto pa se jim nabere več kot sto nastopov.
Tokrat pa je čupakabrovce obiskala Kyoko Wada z Japonske, velikega mesta Yokohama. Mlada in perspektivna žonglerka. Na videz sicer preprosto dekle, a ker videz rad vara, se tisti trenutek, ko obleče svoj kostum, preobrazi v artistko. Nastopa tako v gledališčih kot na ulici. Ker ima strašno željo, da bi se pridružila cirkusu, a jih na Japonskem ni, je prišla v Evropo. Tako trenutno potuje in nastopa po Evropi, kjer se je udeležila tudi evropske žonglerske konvencije na Nizozemskem, ki združuje najboljše artiste, cirkusante, žonglerje ... z vsega sveta. Na konvencijah se udeleženci izobražujejo, nastopajo in se družijo. In ker je tudi skupina Čupakabra redna udeleženka tovrstnih konvencij, so na simpatično Japonko naleteli v sosednji Italiji. Tako se je Kyoko Wada med letošnjim popotovanjem za en teden ustavila v Sloveniji, se udeležila treninga s Čupakabro, bila prisotna celo na enem njihovih nastopov na Šobcu, njeni člani pa so jo z Gorenjskega popeljali tudi v dolino Soče. Obiskala je še Ljubljano in videno jo je prav prevzelo. Bohinj pa jo je sploh navdušil, čeprav ne vemo, kdo je bil bolj presenečen, ko se je dekle znašlo v svojem elementu – gledalci ob Bohinjskem jezeru ali ona – ko sta s čupakabrovcem Tadejem sredi vode oba vrgla v zrak po sedem žogic. »Vsa plaža je strmela v zrak. Neverjeten občutek,« je še dodala Kyoko Wada.