Detajl stalne razstave Malega vojnega muzeja v Bohinjski Bistrici pred obnovo / Foto: Jelena Justin

Mirno vojaki spite večno spanje

Mali vojni muzej v Bohinjski Bistrici

Dogajanje na fronti v okviru razstave Mirno vojaki spite večno spanje ponazarjajo izvirni predmeti, ki so pripadali vojakom s soške fronte. Predstavljajo pa tudi Bohinj kot del Gorenjske, ki je bil v vojno dogajanje kot etapno območje med fronto in zaled­jem še najbolj vključen. Da se je v Bohinju ohranil spomin na te čase, pa je zaslužno tudi leta 1982 ustanovljeno društvo Mali vojni muzej, ki je začelo idejo združevanja zbiralcev vojnega materiala (orožja, vojnih eksponatov, dokumentov, slik, literature...) in ljubiteljev vojne zgodovine. Glavni namen je bilo zbiranje in ohranjanje vojnih predmetov in jih tudi stalno razstavljati. Osnova za idejo združevanja je bila zbirka predmetov, ki sta jih Janko S. Stušek in Tomaž Budkovič prinesla iz krnskega bojišča v dolino, nazaj v bohinjsko zaledje. Bohinj je namreč zaradi svoje strateške lege ob bohinjski železnici in hkrati dovolj oddaljen od bojišča na soški fronti odigral pomembno vlogo vse od vstopa Italije v vojno leta 1915. Od Bohinjske Bistrice do Ukanca in naprej v visokogorje je potekala preskrbovalna linija za fronto, ki je zaznamovala življenje Bohinjcev.

Z namenom predstavitve zbranih predmetov širši javnosti in uresničitvijo poslanstva društva je bil leta 1989 v okviru Muzeja Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici odprt Mali vojni muzej, muzej fronte v Julijskih Alpah. Muzej je bil torej posvečen dogodkom po odprtju italijanske fronte, ko je krnsko pogorje postalo pomembno prizorišče »velike vojne«. S tem so predmeti iz zasebne zbirke dobili možnost, da so bili tudi javno razstavljeni. To je bila prva slovenska razstava na temo prve svetovne vojne, na ogled postavljena več kot desetletje pred muzejem v Kobaridu, ki sicer ponuja obiskovalcem najbolj obsežen pregled dogajanja v času prve svetovne vojne na soški fronti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 26. december 2010 / 07:00

Izsilil prednost

Kranj - V ponedeljek zvečer se je na regionalni cesti Kranj-Britof pri trgovskem centru Mercator na Primskovem pripetila huda prometna nesreča. Povzročil jo je štiridesetletni vo...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Izkušnja pri družinski hiši

Kakšne so izkušnje delovanja male komunalne čistilne naprave pri novi družinski hiši v Javorniškem Rovtu nad Jesenicami?

Zanimivosti / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Poleti dopust, ne pa volitve

V zgodovini samostojne Slovenije še nismo šli na volitve med poletnimi počitnicami. Kaj pa letos, ste za to, da so državnozborske volitve v času dopustov?

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Borijo se za preživetje

V škofjeloški Odeji, kjer se zadnja leta ukvarjajo z izgubo, so lani pridobili nove kupce in začeli na novo zaposlovati, za finančno in tehnološko prestrukturiranje pa računajo tudi na pomoč države.

Kronika / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Bremčevi tožbo izgubili

Sodišče je zavrnilo odškodninski zahtevek družine Bremec iz Srednje vasi v Bohinju za škodo, ki jo je povzročil plaz. Sodba še ni pravnomočna.

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Povprečna zamuda pri plačilih se zmanjšuje

Ljubljana – Bonitetna hiša I, d. o. o., iz Ljubljane, ki ima v svoji bazi več kot 24 milijonov plačil, ugotavlja, da je bila marca povprečna zamuda pri plačanih računih devetnajst dni in da se je t...