
Janša ostal poslanec
Janez Janša kljub pravnomočni obsodbi ostaja državni poslanec, o morebitnem odvzemu poslanskega mandata pa bo tehtala tudi posebna strokovna komisija.
Ustanovili bodo novo komisijo
Prejšnji petek je mandatno-volilna komisija državnega zbora razpravljala o morebitnem prenehanju mandata pravnomočno obsojenemu poslancu Janezu Janši, vendar dokončne odločitve ni sprejela, saj bodo zakonodajno-pravno službo še enkrat prosili za pravno mnenje o odprtih ustavno spornih vprašanjih, poleg tega pa bodo ustanovili tudi posebno strokovno komisijo, v katero bo vsaka poslanska skupina imenovala po enega strokovnjaka in ki naj bi v najkrajšem možnem času oblikovala stališča glede prenehanja mandata. Zakonodajno-pravna služba in nekateri drugi pravniki so sicer podali mnenje, da bi bil odvzem mandata Janezu Janši lahko sporen. Predlog poslanca Združene levice Matjaža Hanžka, naj člani komisije kljub vsemu glasujejo o prenehanju mandata Janši, ni uspel. Proti je namreč glasovalo štirinajst članov mandatno-volilne komisije, za pa le Hanžek, ki je poudaril, da zakon natančno govori o tem, kaj se zgodi, če je nekdo pravnomočno obsojen. Po mnenju vodja poslanske skupine Zavezništva Alenke Bratušek Janija Möderndorferja pa bi moral Janša sam odstopiti.
Koalicija in socialna kapica
Ta teden so se nadaljevali pogovori predstavnikov Stranke Mira Cerarja (SMC) s potencialnimi koalicijskimi partnerji, ki so novo različico koalicijske pogodbe na mizo prejele v torek zvečer. Po poročanju nekaterih medijev SMC vztraja pri uvedbi nepremičninskega davka in davčnih blagajn ter pri privatizaciji državnih podjetij, odpovedati pa se menda namerava uvedbi socialne kapice, okoli katere so se v zadnjih dneh najbolj kresala mnenja, zlasti med SD in NSi. Nova Slovenija se zavzema za njeno uvedbo, SD pa ji ostro nasprotuje, saj da gre, tako predsednik stranke Gregor Židan, za bogataško kapico, ker bi razbremenila samo bogataše. Na njegovo oceno se je odzval vodja poslancev NSi Matej Tonin, ki je Židana javno pozval, naj z NSi ne obračunava prek socialne kapice, temveč naj jasno pove, da Socialni demokrati Nove Slovenije ne želijo v vladi. Židan mu je kmalu zatem po telefonu predlagal, naj ohranijo kulturo dosedanjih pogajanj iz se izognejo podtikanj. Po njegovih besedah se SD zavzema za širšo koalicijo, imajo pa različne poglede na nekatere gospodarske teme. Kakorkoli že, predsednik republike Borut Pahor bo prihodnji teden za mandatarja predlagal Mira Cerarja, ki ima po dosedanjih napovedih tudi že zagotovljenih dovolj glasov za izvolitev.
Majhna verjetnost za ebolo
Ob zadnjem izbruhu virusa ebola na zahodu Afrike, ki je terjala že čez tisoč življenj, je predstojnik infekcijske klinike Franc Strle povedal, da so v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana pripravljeni na morebitni pojav bolnika z ebolo. Bolnike bi obravnavali v izolacijski sobi na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja, kjer so že določili način obravnave okuženih bolnikov oz. ravnanja v primeru suma na okužbo z ebolo. S takimi virusnimi boleznimi, ki se prenašajo z neposrednim stikom z bolnikom, se infektologi po Strletovih besedah sicer srečujejo vsak dan. Bolezen, katere smrtnost je več kot 50-odstotna, se pojavlja v izbruhih v Afriki, od leta 1976 do danes pa so zaznali že vsaj dvajset njenih izbruhov. Bolezen se prenaša z neposrednim stikom z bolnikom, z njegovimi izločki ali pa če se tisti, ki bolniku pomaga, zbode z iglo ali s čim podobnim, možen pa je tudi kapljični prenos, predvsem ob bruhanju ali krvavitvi bolnika, je povedal Strle. Po zagotovilu Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Ljubljani je sicer verjetnost, da bolezen pride v Slovenijo, zelo majhna.
Mediacija s stavkajočim Troho
Pred tednom dni je vlada na dopisni seji v zvezi z Ladislavom Troho, ki gladovno stavka že dva meseca, na pobudo predsednika države Boruta Pahorja odločila, da se glede na okoliščine primera opravi mediacija, zato je pojoči major, kot je tudi znan javnosti, stavko nekoliko omilil. A kot napoveduje, bo v primeru, da ga bodo z mediacijo želeli le izigrati, stavko še zaostril. Troha je sicer začel gladovno stavkati 10. junija po incidentu na soočenju na Radioteleviziji Slovenija pred referendumom o arhivih, ko so morali soočenje zaradi njegovega izbruha za minuto celo prekiniti. Vzrokov gladovne stavke ni nikoli konkretiziral, dejal je le, da se je zanjo odločil zaradi »odgovornosti tistih, ki so imeli moč, pa niso ničesar storili, da bi bili kaznovani tisti, ki so nekaj storili«.