
Tatovi so zelo domiselni
Čeprav je pri nas na avtocestah in počivališčih manj tatvin kot v drugih državah EU, pa moramo biti tako domačini kot tujci pozorni, saj so tatovi zelo iznajdljivi in domiselni.
V primerih, ko na počivališču ali avtocesti opazite sumljive osebe, ki se pretvarjajo, da potrebujejo pomoč ali jo ponujajo, to nemudoma sporočite policiji na telefonsko številko 113 ali anonimno telefonsko številko 080 1200.
Kranj – Naši policisti so samo v prvem polletju letošnjega leta na avtocestah obravnavali več kot dvesto trideset kaznivih dejanj, zlati hitro pa se zadnja leta povečuje število obravnavanih kaznivih dejanj tatvin in drznih tatvin.
Tatovi namreč na počivališčih na različne načine zavedejo oškodovance, pritegnejo njihovo pozornost, medtem pa sostorilci iz vozila ukradejo vrednejše predmete, kot so torbice, telefoni, denarnice in podobno.
Kot pojasnjuje višji policijski inšpektor Bojan Kos, se še vedno pojavljajo primeri, ko poskušajo tujci na avtocestnih počivališčih pritegniti pozornost drugih udeležencev v prometu in jim nato prodati lažno blago. Največkrat so to različni ponaredki, med njimi zlasti lažen zlat nakita iz medenine.
»Prav tako poznamo primere, ko storilci na počivališču ali na bencinskem servisu preluknjajo pnevmatiko na vozilu oškodovanca in se kasneje, ko se oškodovanec nekaj kilometrov naprej na avtocesti ustavi zaradi izpraznjene pnevmatike, pripeljejo za oškodovancem in mu ponudijo pomoč, hkrati pa ga okradejo. Ponoči storilci pogosto izkoristijo odsotnost voznikov osebnih ali tovornih vozil tako, da vlomijo v vozila in kabine tovornih vozil in iz njih odtujijo različne predmete. Nekatera kazniva dejanja pa so bila izvršena celo medtem, ko so vozniki počivali v svojih vozilih,« pravi Bojan Kos in pojasnjuje, da je običajno ob kaznivih dejanjih več storilcev hkrati, njihove naloge pa so pri tem razdeljene.
Pogosto kazniva dejanja na avtocestah in postajališčih izvršujejo tuji državljani različnih narodnosti, žrtve tatvin pa so se tako domačini kot tudi tujci, ki potujejo skozi Slovenijo. Zato policisti tako voznikom kot potnikom svetujejo, da pri postankih na avtocestnih postajališčih ves čas pazijo na svoj avto. Če odidejo stran, naj ga zaklenejo, vse vrednejše predmete, zlasti denarnice, telefone in prenosne računalnike pa naj vzamejo s seboj oziroma naj jih ne puščajo na vidnih mestih v vozilu.
Še bolj kot doma moramo biti na svoje vozilo oziroma imetje pozorni v tujini, saj je problematika kaznivih dejanj na avtocestah in počivališčih v večini držav še večja kot v Sloveniji. Zlasti moramo biti pozorni na navezovanje stikov z neznanci.
Glede preventivnega obnašanja je predvsem v tujini priporočljivo, da v eni torbi ali denarnici ne nosimo s seboj skupaj vseh osebnih dokumentov in denarja. Prav tako je bolje parkirati na osvetljenih delih parkirišč, ki so pogosto tudi nadzorovana z video kamerami.
V primeru, da v tujini postanemo žrtev kaznivega dejanja, moramo o kaznivem dejanju čim hitreje obvestiti pristojno policijo ter ji posredovati čim več podatkov o storilcih, vozilu in smeri bega storilcev. Če v tujini ostanemo brez dokumentov in denarja, se lahko za pomoč obrnemo na slovensko diplomatsko predstavništvo v državi, kjer smo bili oškodovani.