
Cene nepremičnin se še znižujejo
V večini gorenjskih mest pa tudi v turističnih krajih se je cena rabljenih stanovanj lani še znižala. Na kupca čaka blizu štiristo novih stanovanj, prodaja hiš se je zmanjšala skoraj za tretjino, povprečna cena parcel za gradnjo še vedno ostaja okoli 120 evrov za kvadratni meter.
Kranj – V petek objavljeno letno poročilo o slovenskem nepremičninskem trgu v lanskem letu kaže, da lani še ni bilo preobrata: promet z nepremičninami je občutno padel, zniževanje cen stanovanjskih nepremičnin se je še stopnjevalo in je že drugo leto zapored doseglo rekordno nizke ravni, »dotok« novih stanovanj na trg je bil še naprej skromen ...
V geodetski upravi so lani zabeležili okoli šest tisoč prodaj rabljenih stanovanj, kar je 12 odstotkov manj kot leto prej in kar 45 odstotkov manj kot pred krizo v letu 2007. Povprečna pogodbena cena prodanega stanovanja je znašala 1510 evrov za kvadratni meter in je bila v primerjavi s predlani nižja za sedem odstotkov in glede na leto 2008, ko so cene stanovanj dosegle zgodovinsko najvišjo raven, za 17 odstotkov. Povprečna cena je bila najvišja na Obali brez Kopra (2260 evrov), več kot dva tisoč evrov za kvadratni meter je bila samo še v Ljubljani in v Kopru. Na Gorenjskem je bil promet s stanovanji le malo manjši kot leto prej. Povprečna cena se je v večini urbanih središč, z izjemo Radovljice in Tržiča, znižala. V Kranju, kjer so beležili 183 kupoprodaj, je znašala 1560 evrov – osem odstotkov manj kot leto prej in petnajst odstotkov manj kot leta 2008, v Radovljici 1750 evrov, v Škofji Loki 1650, v Tržiču 1250 in na Jesenicah 1100 evrov. Cene so se v primerjavi z letom prej znižale tudi v turističnih krajih.
V Kranjski Gori so se lani stanovanja prodajala po povprečni ceni 2350 evrov za »kvadrat«, na Bledu po 1950 evrov in v Bohinjski Bistrici po 1700 evrov. Prodaja novozgrajenih stanovanj v gorenjskih mestih je bila lani nekoliko boljša kot leto prej, kljub temu pa geodetska uprava ocenjuje, da je še vedno neprodana skoraj polovica stanovanj v večstanovanjskih stavbah, ki so bile dograjene v zadnjih petih letih. Njihovo število je še vedno blizu štiristo, od tega jih je skoraj polovica v Kranju, kjer je lani povprečna ponudbena cena novega stanovanja znašala približno 2250 evrov za kvadratni meter (skupaj z DDV).
Hiše: za tretjino manjša prodaja
Po podatkih geodetske uprave je bilo lani v Sloveniji okoli 3500 prodaj stanovanjskih hiš, kar je 12 odstotkov manj kot leto prej, povprečna pogodbena cena hiše z zemljiščem pa je bila blizu 115 tisoč evrov in je bila za štiri odstotke nižja kot predlani. Najdražje hiše so se prodajale v Ljubljani, kjer se je povprečno vzdrževano hišo, zgrajeno okoli leta 1970 s približno 160 metri površine in z manj kot 500 metrov zemljišča dalo kupiti za 230 tisoč evrov. Najcenejše hiše so bile v Prekmurju, kjer je bilo treba za povprečno vzdrževano, petdeset let staro hišo, veliko okoli 120 kvadratnih metrov in z 2000 metri zemljišča treba odšteti približno 45 tisoč evrov. Največje hiše s površino okoli 170 kvadratnih metrov so se prodajale v Ljubljani in na Gorenjskem, kjer se je sicer prodaja hiš lani zmanjšala skoraj za tretjino, opazno pa se je znižala tudi povprečna cena.
Zemljišča: promet upada, cena ostaja
Kaj se je dogajalo z zemljišči za gradnjo stavb? Geodetska uprava je lani zabeležila 4800 kupoprodaj, od tega 2100 za gradnjo stanovanjskih in poslovnih stavb, kar je bilo 15 odstotkov manj kot predlani in največji padec po kriznem letu 2009. Povprečna pogodbena cena je znašala 53 evrov za »kvadrat« in je v primerjavi z letom prej upadla za manj kot pet odstotkov. Cene so bile najvišje v središčih mest in letoviških krajih. V Trnovem in Rožni dolini v Ljubljani sta bili dve zemljišči prodani po ceni, višji od 400 evrov, v Prekmurju so se parcele prodajale v povprečju po 14 evrov za kvadratni meter. Na Gorenjskem se je število prodaj glede na predlani zmanjšalo za 15 odstotkov, kljub temu pa je povprečna cena ostala na ravni okoli 120 evrov za kvadratni meter.
Še naprej »pritisk« na zniževanje cen
In kakšne so napovedi za naprej oz. za letos? Kot ugotavljajo na geodetski upravi, bodo dokaj nizke cene novih stanovanj ter gospodarsko finančne razmere še naprej ustvarjale »pritisk« na zniževanje cen rabljenih stanovanj. Koliko časa in do kakšne meje se cene stanovanj v urbanih središčih še lahko znižujejo, težko napovedo, pričakujejo pa, da se bo padanje cen najprej ustavilo v Mariboru in Celju, kjer je njihova raven najnižja. Na območjih, kjer so cene najvišje in so bile nepremičnine pred krizo najbolj precenjene, kot na primer na obali, na novogoriškem območju in v Ljubljani, pa do zasuka lahko poteče še nekaj let. Kar zadeva promet z nepremičninami, prvi podatki za letošnje prvo polletje kažejo, da se padanje ustavlja. »Povsem možno je, da nas proti koncu leta, podobno kot leta 2009, čaka nova oživitev nepremičninskega trga, še posebno, če se bodo do takrat še nekoliko znižale tudi cene nepremičnin,« napovedujejo na geodetski upravi.