Rostbif še po starem …
Jutro v Cortini d' Ampezzo. Vse zavešeno s sivino. Vremenska napoved za gardsko območje neobetavna. Ne dežja, sonca pa še zdaleč ne. Brez tega si pa park Sigurtá težko predstavljava. Pametnejši odneha, torej midva z Izbranim. Predlog: čez Lienz nazaj domov. Postanek: grad Bruck in razstava mojstra avstrijskega ekspresionizma Eggerja-Lienza (1868–1926), ki je v 1. svetovni vojni sam doživel grozo prve frontne črte. Gneča, a tišina, ki se zaleze do kosti. Njegov Mrtvaški ples iz leta 1909 je večno svarilo proti vojni in nasilju. Ker pa se pokaže skromna zaplata modrine, nama mesto ne uide. Knjigarno, v katero stopim, že dobro poznam in zanese me v kotiček kuharic. Recepte za pečenje pri nizki temperaturi imam, knjige pa še ne … Margit Proebst: Zart und saftig bei 80 °/Nežno in sočno pri 80 °.
Na hitro ugotovim, da knjiga ni šminkerska, in jo kupim. Ko malo naprej najdem še termometer za peko v pečici, sem zapravila manj od pol stotaka in odrešila Izbranega, da bi me čakal pred kakšno trgovino s krepko znižanimi cunjicami.
A nedeljski rostbif spečem še po starem. Ker ga nekaj ostane, je z jabolčnim chutneyem oblizek za obisk.
Rostbif z metino omako
Za 6 oseb potrebujemo: 1,6 kg rostbifa, 4 žlice poprove mešanice, 8 pimentovih zrn, 2 žlici grobe morske soli, 2 žlici masla, 2 vejici mete, 200 g kisle smetane, 300 g jogurta 3,5, 2–3 žlice kisa.
Z mesa obrežemo mastne robove. Potem ko smo ga vzeli iz hladilnika, naj pokrito s krpo stoji eno uro, da dobi pravo temperaturo. V terilniku zdrobimo sol, poprovo mešanico in piment in natremo meso.
Pečico segrejemo na 120 stopinj celzija.
Na vročem maslu opečemo meso z vseh strani, kar traja 8 minut. Nato damo meso v nepregorno posodo in pečemo še 90 minut. Nato pečenko za 10 minut zavijemo v alu folijo.
Zraven ponudimo hladno metino omako. Osmukamo metine lističe, jih grobo natrgamo, zmešamo z jogurtom, kislo smetano, kisom in soljo ter s paličnim mešalnikom stepemo v gladko omako.
Jabolčni chutney
Zanj potrebujemo: 1 kg jabolk, boljša je kiselkasta sorta, 250 g čebule, rdeče in srebrnjaka, 1 feferon ali čili, 1 kos ingverja 2 cm, 250 ml belega vina, 250 ml jabolčnega kisa, 200 g sladkorja, 125 g želirnega sladkorja 2 : 1, 1/2 žlice soli, 1/2 žličke rdečega popra – v sili vzamemo zelenega, 1/2 žlice garam masale – na dobro založenih policah z začimbami.
Jabolka olupimo, odstranimo peške. Čebulo grobo sesekljamo. Feferon ali čili zrežemo na drobne trakce. (Če imamo občutljivo kožo, uporabimo rokavice.)
Ingver nastrgamo ali sesekljamo. V večjem loncu raztopimo navadni sladkor in mešamo, da porjavi, a se ne prime dna. Dodamo jabolka in čebulo. Sladkor se sicer strdi za nekaj časa, a se potem spet razpusti. Dodamo mešanico vina in kisa. Vmešamo feferon oziroma čili, ingver, garam masalo ter sol. Mešamo 15 minut. Dodamo želirni sladkor. Počakamo, da chutney še enkrat zavre. Chutney nalijemo v manjše sterilizirane kozarce. Zapremo. Postavimo kozarce za 10 minut na glavo. Nato jih obrnemo, pokrijemo s krpo in počakamo, da se ohladijo. Nato jih spravimo v temen, hladnejši prostor. Pa dober tek!