Andreja Potočnik / Foto: Tina Dokl

Magnet so bili program in vrednote

Tako kot za celotno Stranko Mira Cerarja, ki je šel na volitve z novimi obrazi, tudi za štiri na Gorenjskem izvoljene poslance velja, da so v politiki novinci. Nekaj politične »kilometrine« ima le Andreja Potočnik.

Kranj – Slednjo poznajo v občini Tržič, kjer je osem let članica občinskega sveta in štiri leta nepoklicna podžupanja, zaposlena je sicer v banki. V Stranko Mira Cerarja (SMC) je bila tako kot drugi povabljena, pritegnile pa so jo vrednote kot stremljenje k pravni državi, spodbujanju inovativnosti, trajnostnemu razvoju, družbeni odgovornosti in človekovemu dostojanstvu. Prepričana je, da ji bodo dosedanje politične izkušnje pomagale pri učinkovitem delu v državnem zboru. Kot poslanka se želi Andreja Potočnik usmeriti v ustvarjanje primernih razmer v gospodarstvu za zaposlovanje mladih in tudi k sprejemanju učinkovitih ukrepov za nižanje brezposelnost v ostalih starostnih skupinah. »Spodbuditi moramo zavedanje, da lahko trošimo le toliko, kolikor ustvarimo. Čeprav sem bila izvoljena v volilni enoti Gorenjske, sem v službi vseh državljank in državljanov in moram delovati v dobro celotne Slovenije, zavzemala pa se bom tudi za nižjo brezposelnost v domačem Tržiču in na Gorenjskem. Kako? Pomembno je, da vzpostavimo ustrezne razmere za gospodarsko rast z manj nepotrebne birokracije, da se ne bo dogajalo, da slovenski podjetniki zaradi administrativnih postopkov svoje obrate in sedeže raje odpirajo v tujini. Slovenija potrebuje stabilno politično okolje, ki bo privabilo tuje investitorje, ki bodo odpirali delovna mesta,« poudarja Potočnikova.

Najbolj doma v vzgoji in izobraževanju

Irena Kotnik iz Radovljice še ni bila članica nobene politične stranke. 38 let je bila zaposlena v vzgoji in izobraževanju, od tega na delovnem mestu vzgojiteljice in ravnateljice. Sedaj pa želi s svojo voljo, življenjskimi in strokovnimi izkušnjami pomagati k izboljšanju položaja, v katerem je Slovenija, zlasti na področju, kjer ima največ izkušenj. V stranko SMC se je vključila, ker sta ji blizu njen program in vrednostni sistem, dodatno potrditev pa je dobila pri branju knjige dr. Mira Cerarja Slovenci na popravnem izpitu. »V prvi vrsti se bom zavzemala za razvoj gospodarstva s poudarkom na razvoju inovativnih produktov in storitev z visoko dodano vrednostjo. Na področju turizma bo poudarek usmerjen na kulturno dediščino z etnografskimi posebnostmi posameznih krajev, s čimer bi lahko pritegnili prihod gostov tudi v času zunaj sezone. Pri razvoju človeških virov je treba še bolj spodbujati vseživljenjsko učenje z možnostjo večje zaposlenosti in socialne vključenosti. V medgeneracijskem povezovanju vidim priložnost v mentorstvu starejših mladim, v vlogi prenosa znanja in izkušenj na mlajše generacije. Na področju okolja, prostora in infrastrukture si želim predvsem, da ohranimo Gorenjsko lepo, zagotovimo kvaliteto vodnih virov, optimizacijo odlaganja komunalnih odpadkov in rešitev prometnih problemov. Pri razvoju podeželja se bom usmerila v lokalno samooskrbo in ekološko kmetovanje ter učinkovitejšo rabo potenciala naravnih virov,« navaja, kaj vse bi lahko kot poslanka naredila za Gorenjsko.

Več vlaganj v turizem

Maruša Škopac, ki živi v Ljubljani, poslovno pa je povezana predvsem z Zgornjo Gorenjsko, je za poslanko SMC izvoljena v jeseniškem volilnem okraju. »V politiki še nisem bila nikoli, sedaj pa sem vanjo zašla, ker je gospodarstvo v težavah, razmere v državi pa vse slabše, zato sem se pridružila tistim, ki so kaj pripravljeni storiti, da se to spremeni,« je povedala ekonomistka, ki sta ji najbližji področji financ in turizma. V programu in vrednotah SMC jo je najbolj pritegnilo prepričanje, da je treba povrniti zaupanje v pravno državo in po najboljših močeh pomagati, da se Slovenija izvije iz krize. In kaj bi kazalo narediti za Gorenjsko? »V Kranjski Gori, kjer tudi sama poslovno delujem, je zadnja leta premalo storjeno za razvoj turizma, investicije so bile usmerjene v infrastrukturo, ki ni povezana s turizmom. Vlagati moramo v panoge, ki lahko kraju kaj vrnejo, to bo omogočilo tudi več delovnih mest, zlasti mladim bi morali omogočiti boljše priložnosti. To velja tudi za sprejemljivo reševanje njihovih stanovanjskih vprašanj,« razmišlja Maruša Škopac.

Odpraviti birokratske ovire

Še četrti izvoljen na Gorenjskem pa je Branko Zorman, prav tako doslej anonimen v politiki. Tako bi po njegovih besedah tudi ostalo, če ne bi spoznal Mira Cerarja (svojega profesorja na pravni fakulteti, ki ga šteje kot enoto za poštenje) in pozneje tudi skupino ljudi iz njegovega kroga, ki so kako poldrugo leto še kot civilno gibanje snovali program, iz katerega je pred parlamentarnimi volitvami nastala stranka. »Danes imaš le dve možnosti: da si pasiven opazovalec in se ob tem zgražaš nad politiko ali pa si zraven in si ob aktivnem angažmaju zagotoviš vpliv,« o svoji pridružitvi SMC pove Branko Zorman. Pri svojem dosedanjem menedžerskem delu v več podjetjih je spoznal neskladja v zakonodaji in birokratske ovire, ki odvračajo potencialne investitorje. Zato pravi, da se bo zavzemal za to, da se te ovire odpravijo in da državni aparat postane prijazen servis, ki bo dobro služil tako državljanom kot tudi morebitnim vlagateljem, ki so upanje za gospodarski vzpon države. Na togost in formalizem pa opozarja tudi na področju sociale in zdravstva. Kot oče invalidnega sina pokaže na težavo, ki se je pojavila potem, ko so opustili nevrofizioterapevtsko obravnavo invalidnih otrok v šolah in sedaj ta poteka v zdravstvenih domovih, tam pa pomanjkanje denarja in togi normativi otežujejo, da bi ti otroci prišli do hitre obravnave. Slednja je namreč potrebna, da ti otroci napredujejo v razvoju. Branko Zorman še doda, da namerava ostati trdno povezan z okoljem, kjer je bil izvoljen, sodelovati z občani, gospodarstvom, občinami. Tem namerava biti v pomoč, ko bodo želeli uveljaviti svoje projekte v državi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / sreda, 25. julij 2018 / 12:10

Bazen uradno ni odprt

V testnem bajerju v Kopačnici, ki je bilo poleti priljubljeno zbirališče ne samo domačinov, ampak tudi obiskovalcev iz bolj oddaljenih krajev, se je letos mogoče ohladiti samo na lastno odgovornost.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / petek, 6. april 2018 / 06:00

Pomladno čiščenje Škofje Loke

Škofja Loka – Letošnja pomladna akcija čiščenja in urejanja okolja bo v občini Škofja Loka potekala jutri, 7. aprila, od 8. do 13. ure. Na zbirnih mestih bodo ločeno zbirali odpadke: embalažo, stek...

Gorenjska / petek, 6. april 2018 / 06:00

Dva pogleda sta več kot en sam

Radovljica – V Galeriji Šivčeva hiša bodo v petek, 6. aprila, ob 18. uri odprli razstavo risb arhitektov Dalije Tanšek in Lada Tratnika z naslovom Dva pogleda sta več kot en sam. Razstava bo na ogl...

Gorenjska / petek, 6. april 2018 / 17:57

Zadovoljni s smučarsko sezono

Na večini gorenjskih smučišč so končali letošnjo smučarsko sezono. Upravljavci večine smučišč so bili s sezono (zelo) zadovoljni.

GG Plus / petek, 6. april 2018 / 17:56

Jean Todt v Sloveniji

Slovenijo je ta teden obiskal Jean Todt, posebni odposlanec Združenih narodov za varnost cestnega prometa. Tržaški pisatelj Boris Pahor bo pri 104 letih kandidiral na deželnih volitvah.

Slovenija / petek, 6. april 2018 / 17:55

Janez Janša: smer ni prava

Smer, v katero gre Slovenija, ni prava, je na pogovornem večeru s strankarskim kolegom Brankom Grimsom ocenil prvak SDS Janez Janša.