Cepljenje ostaja obvezno
Letos je proti steklini treba cepiti vse pse, o nadaljnjih cepljenjih pa bodo lastnike obveščali veterinarji.
Za ugotovljene kršitve glede dolžnosti prijave psa je za fizične osebe predpisana globa od 200 do 400 evrov, za kršitve glede obveznosti cepljenja psa pa od 125 do 417 evrov.
V upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so ob predstavitvi spremembe režima cepljenja psov napovedali, da bodo letos tudi korenito »prečistili« register psov, v katerem je prijavljenih okrog 220 tisoč psov, a na leto jih povprečno cepijo le 150 tisoč. Lastnike, ki že več let zapored niso privedli psa na cepljenje, so (bodo) pozvali, da uredijo podatke v registru psov.
Kranj – Konec lanskega leta je začel veljati pravilnik o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline, po katerem cepljenje psov proti steklini še naprej ostaja obvezno, vendar pa bodo po treh zaporednih cepljenjih psa v skladu z navodili proizvajalca cepiva cepili v daljšem časovnem intervalu, najbolj verjetno na dve ali tri leta. Letos je treba cepiti vse pse, a letošnje cepljenje se bo v skladu s pravilnikom štelo kot drugo cepljenje, če bo iz evidenc razvidno, da je bil pes lani cepljen, oziroma se bo štelo kot tretje cepljenje, če bo razvidno, da je bil pes cepljen tako lani kot predlani.
Drugo in tretje cepljenje je treba opraviti v razmaku do dvanajst mesecev, vendar ne v istem koledarskem letu. Za tretje cepljenje se uporabljajo cepiva, ki zagotavljajo imunost več kot eno leto. Ob vsakem cepljenju je treba psom odpraviti tudi notranje zajedavce.
Cepljenje psov bo obvezno vse dotlej, dokler v državi vsaj dve leti zapored ne bo nobenega primera stekline, a država se je za spremembo režima cepljenja odločila prav zaradi uspehov pri zatiranju stekline, ki je brez izjeme smrtna bolezen. Urbana oblika stekline, ki jo prenašajo psi, je bila pri nas izkoreninjena že kmalu po drugi svetovni vojni z uvedbo obveznega cepljenja psov proti steklini v letu 1947. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja se je pojavila silvatična oblika stekline z lisicami kot glavnimi prenašalkami bolezni. Ta oblika stekline je v manjšem obsegu prisotna še danes, pri tem pa se je peroralno cepljenje lisic, s katerim je Slovenija začela leta 1988, izkazalo kot edini uspešni ukrep za izkoreninjenje bolezni. Lani so v Sloveniji beležili le en primer stekline pri lisici, predlani tri, prav tako pri lisicah, leto prej nobenega, še leto prej šestnajst – petnajst pri lisicah in eno pri govedu, v letu 2009 štiriintrideset primerov – triintrideset pri lisicah in eden pri govedu, v letu 2008 kar petinpetdeset primerov, od tega enainpetdeset pri lisicah, dva pri jazbecu in po eden pri konju in psu ...
Urejanje registra psov
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pri ministrstvu za kmetijstvo in okolje izvaja nadzor nad cepljenjem psov proti steklini tudi s pomočjo centralnega registra psov, zato je za varovanje zdravja ljudi in živali pomembno, da so v registru psov pravilni podatki. Da bi te podatke uredili, bo (je) uprava vsem, ki so v registru vpisani kot lastniki psov, letos poslala izpis, jih hkrati pozvala, da preverijo podatke, in da jih v primeru, če niso pravilni, uredijo v katerikoli veterinarski organizaciji s koncesijo za cepljenje psov proti steklini; obvestila pa jih je tudi o spremembi predpisov. Na spletnem portalu uprave je tudi spletna stran, namenjena posebej lastnikom psov, na kateri lastniki lahko dobijo podrobnejše informacije o izpisih, seznamu veterinarskih ambulant in možnosti vpogleda v podatke o svojem psu. Za vpogled je treba vpisati številko čipa ali značke, dostopni pa so naslednji podatki: številka mikročipa ali druga veljavna oznaka, datum rojstva psa, naslov lastnika, informacija o statusu psa (živ, izgubljen, odjavljen, mrtev ...) ter datum zadnjega in naslednjega cepljenja. Če je psu z odločbo uradnega veterinarja dodeljen status nevarnega psa, se ob vpogledu v podatke izpiše »nevaren pes«.
Prijava in odjava psa
Kot določa zakon o zaščiti živali, mora lastnik psa zagotoviti, da je pes do dopolnjenega tretjega meseca starosti označen z elektronskim transponderjem, to je z mikročipom. V sedmih dneh od pridobitve psa mora urediti prijavo pri pooblaščeni veterinarski organizaciji za cepljenje proti steklini, mladiča mora prijaviti najpozneje do dopolnjenega tretjega meseca starosti. Če je lastnik psa fizična oseba, se v centralni register psov lahko vpiše le oseba, ki je dopolnila osemnajst let, pri čemer se starost lastnika ugotavlja z vpogledom v osebni dokument. V primeru, da je lastnik psa mlajši od osemnajst let, se v centralni register do njegove polnoletnosti vpiše zakoniti zastopnik.
Lastnik psa mora pooblaščeni veterinarski organizaciji za cepljenje psov proti steklini prijaviti tudi pogin, spremembo lastništva in evtanazijo (usmrtitev), če ta ni bila izvedena v pooblaščeni organizaciji. Spremembo lastništva mora pisno ali po elektronski poti javiti v sedmih dneh od nastanka spremembe, pogin pa na enak način v tridesetih dneh. Veterinarska organizacija spremeni lastništvo psa v centralnem registru psov na podlagi računa, kupoprodajne pogodbe, ustreznega dokumenta o oddaji psa v zavetišče ali izjave lastnika o spremembi lastništva. Ob poginu psa mora lastnik vrniti potni list najbližji veterinarski organizaciji, ta ga uniči in shrani, na željo lastnika pa uničenega tudi vrne lastniku.
In kako naj lastnik ravna v primeru, če mu pes pobegne ali mu ga ukradejo? Predpisi določajo, da mora pobeg ali odtujitev psa prijaviti veterinarski organizaciji ali zavetišču za zapuščene živali. Izgubo psa mora prijaviti v treh dneh, sicer se šteje, da gre za namerno zapustitev živali. Če je pes pogrešan in ga lastnik ne najde do datuma naslednjega cepljenja, ga mora do tega datuma na veterinarski organizaciji odjaviti kot mrtvega oz. trajno pogrešanega.