
Zaradi pritiskov na svetnike odpovedali sejo
Za četrtek napovedano izredno sejo občinskega sveta, na kateri naj bi svetniki odločali o višini komunalnega prispevka, so odpovedali, ker ne bi mogli zagotoviti sklepčnosti.
Škofja Loka – Potrebne sklepčnosti ne bi mogli zagotoviti, je pojasnil župan Miha Ješe, ker je preveliko število svetnikov napovedalo odsotnost. Razen dopustov naj bi bil razlog tudi to, da so bili v preteklih dneh nekateri svetniki deležni nadlegovanja in pritiskov s strani posameznih skupin občanov. To pomeni, je dodal župan, da v iztekajočem se mandatu sedanjega sklica občinskega sveta odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka verjetno ne bodo sprejeli. »Kot župan sem naredil vse, da bi odlok sprejeli in že zdaj zagotovili stanje, skladno z zakonodajo, ki za sprejem odloka predvideva šestmesečni rok po sprejetju občinskega prostorskega načrta.«
Župan Ješe še vedno vztraja, da so skupaj z družbo Locus pripravili kakovosten odlok za odmero komunalnega prispevka. »V odloku je predvidena pravična odmera za posamezne komunalne ureditve, ki v skladu z zakonom upošteva dejanske stroške izgradnje, pridobljena nepovratna evropska in državna sredstva, že plačane prispevke sedanjih in novih uporabnikov ter občinska sredstva v odvisnosti od velikosti neto tlorisnih površin in velikosti gradbene parcele.« Predlog odloka po njegovih besedah vključuje dodatno dvajsetodstotno znižanje komunalnega prispevka.
Za to so se odločili po večtedenskem usklajevanju s predstavniki krajevnih skupnosti. To pomeni, je razložil župan, da bodo občani plačali manj kot 25 odstotkov dejanskega stroška investicije.
Vodstvom krajevnih skupnosti, je dodal, so pretekli teden tudi jasno predstavili finančno strukturo projektov in finančno situacijo občine, ki je največjo naložbo v zgodovini, ki jo mora dokončati v treh letih, začela ob že več kot osemdesetodstotno izčrpanem posojilnem potencialu. Čeptav odloka očitno ne bodo sprejeli v tem mandatu, kar pomeni izpad prihodka od komunalnega prispevka v višini 3,8 milijona evrov, bo po županovih zagotovilih občina normalno funkcionirala. »Bo pa prišlo do zamika gradnje kanalizacije zaradi pomanjkanja denarja.« Dodatno je še pojasnil, da so predvideli tudi socialni korektiv, s katerim bi tistim z najnižjimi dohodki – takih naj bi bilo približno četrtina – podaljšali dobo obročnega odplačevanja komunalnega prispevka. »Po sedanjem predlogu občinske uprave ta strošek ne bi smel presegati petih odstotkov družinskih prihodkov.« To naj bi uredili s pravilnikom po sprejemu odloka.
V iniciativi za pravični komunalni prispevek pa so zavrnili županove navedbe, da so nadlegovali svetnike in jim celo grozili. »Z vsakim smo se okrog pol ure kulturno pogovarjali,« je poudaril Rolando Krajnik. Za to so se odločili, ker menijo, da so jim v osebnem kontaktu lažje predstavili pomisleke in dvome v s strani občinske uprave predstavljene številke obračunskih in skupnih stroškov. Izročili so jim tudi protestno pismo, pod katerega se je podpisalo 1400 občanov, ki nasprotujejo po njihovem prepričanju oderuškemu komunalnemu prispevku in zahtevajo pravično odmero komunalnega prispevka. Želijo si, so zapisali, da bi temeljil na verodostojnih številkah, obenem pa bi morali pri odmeri komunalnega prispevka upoštevati tudi pretekla vlaganja v izgradnjo komunalne opreme in že plačane okoljske dajatve. Obenem naj ne bi bremenil njihovega premoženja v primeru, če komunalnega prispevka ne bi zmogli plačati.