Loški in britanski gimnazijci z mentorji pred letošnjo odpravo Škofja Loka–Bohinj / Foto: Gimnazija Škofja Loka

Privzgaja vsestranski življenjski slog

Ob koncu šolskega leta se je skupina škofjeloških gimnazijcev skupaj z vrstniki iz britanske šole Truro odpravila na petdnevni pustolovski pohod iz Škofje Loke v Bohinj. Šlo je za odpravo za pridobitev zlatega priznanja v programu Mepi, mednarodnega priznanja za mlade.

Mepi je svetovni mladinski program osebnega razvoja, namenjen mladim med 14. in 25. letom starosti, ki jim želi privzgojiti vsestranski življenjski slog. »Program od mladih pričakuje, da si na več področjih zastavijo osebne cilje ter jim vztrajno in predano sledijo skozi daljše časovno obdobje,« je bistvo programa strnila nacionalna koordinatorka Mepi Neda Kajfež. Program je že leta 1956 razvil princ Philip, mož britanske kraljice Elizabete, v sodelovanju z nemškim pedagogom Kurtom Hahnom. Spočetka je bil namenjen fantom, ki so bili po šoli brezposelni in so čakali na vpoklic v vojsko, pozneje se je razširil in od začetkov pred več kot pol stoletja je v njem sodelovalo prek osem milijonov mladih iz več kot 140 držav.

Program mlade spodbuja k ustvarjalnemu in ciljno naravnanemu preživljanju prostega časa. Vanj se lahko vključijo že osnovnošolci, ki na prvi stopnji za šest mesecev izvajanja izbranih aktivnosti lahko dosežejo bronasto priznanje. Srebrna in zlata stopnja sta namenjeni srednješolcem in od njih zahtevata leto oziroma poldrugo leto vztrajanja pri izbranih aktivnostih. Na vsaki stopnji mladi izberejo dejavnosti na štirih področjih: prostovoljstvo, rekreativni šport, veščine in pustolovske odprave. Na zlati stopnji pa je dodan še projekt Neznani prijatelj, kjer mladi bivajo z drugimi nepoznanimi v neznanem okolju in na ta način pridobivajo dragocene izkušnje. Vse to mladim privzgaja osebnostne kvalitete, da identificirajo lastne talente, razvijejo svoje potenciale, pridobijo veščine, si izboljšajo samopodobo, povečajo svojo družbeno odgovornost … To so le nekatere prednosti, ki jih navaja Neda Kajfež.

Škofja Loka velja za zibelko programa Mepi v Sloveniji: na tamkajšnji gimnaziji so ga namreč začeli izvajati pred desetimi leti, od tu je tudi največ dobitnikov zlatih priznanj (kar 87). »Letno je v program vključenih okoli šestdeset dijakov, letos jih za zlato priznanje kandidira 34,« pove mentorica in koordinatorica programa Mepi na Gimnaziji Škofja Loka Mateja Prevodnik Mayland. »Od prve zlate odprave naprej sodelujemo s šolo Truro v Veliki Britaniji, s katero smo bili doslej skupaj na osmih odpravah pri nas in v britanskem Cornwallu. Na odpravah v Sloveniji sodelujemo s Slovensko vojsko, saj nam je zelo pomembna varnost mladih.«

Ob koncu šolskega leta je skupina 34 loških gimnazijcev, kandidatov za zlato priznanje Mepi, skupaj z 29 dijaki šole Truro krenila na skupni pohod na trasi Škofja Loka–Bohinj. »Iz Škofje Loke smo čez Križno goro, Lavtarski vrh, Špičasti hrib in Lajše krenili v Dražgoše, kjer smo pod Bičkovo skalo postavili 25 šotorov. Naslednji dan smo nadaljevali pot čez Dražgoško goro na Jelovico, spet taborili, šli nato čez Prtovč na Soriško planino in četrti dan od tam v Bohinj, kjer smo poleg drugega tudi veslali po jezeru. Odprava, kjer so bili mladi razdeljeni v enajst skupin, je bila uspešno končana. Za dijake pomeni veliko preizkušnjo, a je obenem veliko tudi zadovoljstvo,« o odpravi pravi druga mentorica zlatih Nevenka Bertoncelj in napoveduje skupno jesensko odpravo v Cornwall. Christopher Moncaster, koordinator in mentor na britanski šoli Truro, pa pove, da je v program Mepi na njihovi šoli vsako leto vključenih okoli dvesto dijakov: »Del njihovega programa je tudi prihod v Slovenijo, kjer dosežejo del svoje nagrade, obenem pa tu ustvarijo nova prijateljstva. Odhajajo pa tudi v druge države in si tam pridobivajo izkušnje. Na osnovi programa Mepi pridobijo veliko referenc, kar jim med drugim pomaga tudi pri zaposlitvenih možnostih.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / četrtek, 8. julij 2021 / 09:53

Porast mišje mrzlice

Na NIJZ so letos v državi zaznali porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Anketa: Idealne rešitve za asfaltno bazo ni

Investitor, Gorenjska gradbena družba, načrtuje selitev asfaltne baze iz Podrebra v Gačo, prav tako v občini Naklo. Nekaj naključnih sogovornikov v Podbrezjah smo vprašali, kaj menijo o novi lokaciji.

Prosti čas / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Če si v glasbi dolgočasen, je pot do konca kratka

Decembra lani je minilo petdeset let od prvega nastopa Alfija Nipiča. V sklopu praznovanja glasbenega abrahama bo štajerski glasbenik v četrtek, 18. aprila, ob 19. uri nastopil tudi v športni dvorani...

GG Plus / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Vsakemu volivcu dva glasova

Zveza društev upokojencev Slovenije je ob koncu marca v državni zbor vložila 5629 podpisov podpore za novelo volilnega zakona. Eden od upokojenih ekspertov, ki so pripravili predlog zakona, je tudi dr...

GG Plus / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Naravna hrana je tudi zdravilo

Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj je gostil avstralskega strokovnjaka s področja naravne, lokalne ekološke pridelave hrane dr. Johna Fielderja.

Kronika / ponedeljek, 15. april 2013 / 07:00

Želeli so le kapital, ne sodelovanja

V Kranju so nadaljevali sojenje nekdanjemu direktorju Gorenjskega tiska Edvardu Jurjevcu in tiskarskemu mogotcu Martinu Odlazku. Matjaž Satler: Niso si želeli sodelovanja, ampak samo kapital. Kristina...