Rastlina, vredna zlata (1)
Zlata rozga je ena izmed zadnjih "poletnih" zeli, ki jo na pragu jeseni še lahko ulovimo in naberemo za zeliščno "ozimnico". Posebej prav bo prišla tistim, ki jih mučijo vnetja mehurja in ledvic, moškim, ki imajo težave s prostato, vsem, ki želijo preprečiti nastanek sečnih kamnov, in ljudem, ki jih trga revma.
Ker so zgoraj omenjene težave pogoste v domala sleherni hiši, če šteje dve, kaj šele tri generacije, je modro poskrbeti za zalogo te zlate rastline, ko je čas za to. In na srečo še nismo prepozni, saj to rumeno večletnico v prvih jesenskih dneh videvam domala še povsod in ugotavljam, da je letos zelo pozna. Sama sem si nekoliko večjo zalogo naredila včeraj in ravno, ko sem se vrnila domov, sta me pred durmi čakala dva vzhodna soseda - če se lahko tako izrazim - ki sta v polomljeni slovenščini prodajala bojda vrhunsko nemško posodo. V želji, da se ju čim prej znebim, sem jima vljudno rekla, da žal ni »cvenka« za te reči. Pa je eden hitro ustrelil: »Ne rabim denar, zlato, zlato, imate zlato zapestnicu, ura ….? « »Imam, imam, … imam zlato, zlato … rozgo,« sem jim malce zmedeno in prav toliko hudomušno odgovorila. »Rozgo, rozga …?«, kateri kos nakita pa bi to bil, sta začudeno tuhtala? … In ko sta ugotovila, da si z mojim zlatom ne moreta kaj prida pomagati, sta se dolgih nosov pobrala z dvorišča. No, če bi jima bila razložila, kako dragocena je ta na videz skromna rastlinica pri številnih, tudi moških težavah, bi gotovo danes v moji kuhinji bil kakšen kos vrhunske posode, tako pa je žal še tista iz naše bivše države.
Navadna, kanadska in orjaška
No, pa se končno posvetimo zlati rozgi, kot se gre. Dandanes pri nas naletimo na kar tri vrste - navadno, kanadsko in orjaško zlato rozgo. Čeravno je navadna zlata rozga (Solidago virgaurea) najbolj redka, jo ljudsko zdravilstvo uporablja v največji meri. Vsaj svoj čas jo je. Kakopak, saj je to domača vrsta, drugi dve ameriški vrsti zlatih rozg pa so na staro celino zanesli kot okrasni vrtni rastlini, a se v naravi nezadržno širita in delata sive lase naravovarstvenikom. Ti priseljeni rastlini namreč ogrožata in izpodrivata naravne domače rastline. Kar se zdravilnosti tiče, pa sta kanadska (Solidago canadensis) in orjaška zlata rozga (Solidago gigantea) prav tako uporabni in ju za čaje mirne duše uporabimo namesto navadne zlate rozge. Celo več. Znanstveniki so ugotovili, da premoreta celo večji zdravilni učinek, saj vsebujeta več flavonoidov.
Prepoznavanje
Na prvi pogled so si zlate rozge zelo podobne, a vsaka ima svoj kos zemlje, ki ji najbolj leži, tako da že po tem vemo, za katero vrsto gre. Ob poteh, cestah in železniških progah bomo najverjetneje naleteli na kanadsko zlato rozgo, saj ji najbolj ustrezajo suha, neobdelana tla. Okrog rek in potokov se navadno bohoti orjaška zlata rozga, ki obožuje vlažna tla. Navadna zlata rozga pa se najbolje počuti v svetlih gozdovih, na gozdnih obronkih in jasah. Kanadska in orjaška zlata rozga sta si zelo podobni - zrasteta do metra in pol, obe pa imata tudi metlasta socvetja s številnimi zlato rumenimi koški. Še najbolj ju ločimo po steblu, ki je pri kanadski zlati rozgi dlakavo, pri orjaški pa golo. Navadna zlata rozga se od ameriških vrst loči po tem, da so pri njej rumeni cvetni koški združeni v grozdasta in ne metlasta socvetja. Pa tudi manjša je, zraste od pol do enega metra.
Navadna »drobi« kamne
V ljudskem zdravilstvu je zelišče navadne zlate rozge prisotno že več stoletij. Svoj čas so z njo pospeševali predvsem celjenje ran in »drobili« kamne. Martin Luther naj bi spil vrsto skodelic rozginega čaja in si na ta način lajšal bolečine, ki so mu jih povzročali kamni v sečnem mehurju. Ker nam zdravilnih odlik in pripravkov iz zlatega zelišča danes ni uspelo ustrezno obdelati, se bomo slednjim z vso resnostjo posvetili prihodnjič. Do takrat pa vam želim zlat začetek jeseni - z zlato rozgo ali čim drugim.