
Začenja se Kovaški šmaren
Tradicionalna prireditev kroparskih kovačev se začenja danes, ko bodo ob vigenjcu Vice postavili peči za taljenje železove rude, na Šolarjevem travniku pa kopo za kuhanje oglja. Osrednja prireditev bo v soboto.
Kropa – Zvečer ob 18. uri bodo v Kovaškem muzeju predstavili restavriran gledališki zastor iz leta 1913, uro za tem pa bo v muzejski hiši Fovšaritnica odprtje dokumentarne razstave o Kropi med prvo svetovno vojno z naslovom Drugi pa gledamo žalostno za njimi.
Sobotno dogajanje se bo začelo z jutranjim pohodom na Jamnik, ob 9. uri pa bo začetek košarkarskega turnirja. Za vigenjcem Vice, kjer bo opoldne kovaška malica, bodo ves dan talili železovo rudo, na travniku pa kuhali kopo. Vigenjc in Kovaški muzej bosta za obiskovalce odprta od 10. do 18. ure, muzejska hiša Fovšaritnica pa do 20. ure. Vodeni ogledi bodo organizirani ob 13. uri in 14.30, od 10. do 13. ure in od 15. do 18. ure pa kovanje pred Pivkovo hišo. Tudi letos organizatorji pripravljajo otroške delavnice.
Kulturni program se bo začel ob 17. uri z nastopom Pihalnega orkestra Lesce. Ob 19. uri bo sledil nastop dramske skupine Čofta s predstavo Žebljarjeve težave drugače, od 20. ure naprej pa sledi zabava z ansamblom Rubin.
Na pobudo občine Radovljica so se pred tremi leti pod okriljem praznovanja Kovaškega šmarna znova povezali kroparski kovaški mojstri in priznani slovenski oblikovalci, umetniki in arhitekti. Osnovni cilj zastavljenega projekta je, da njihove kovane umetnine v javni funkciji obogatijo urbano okolje, upoštevajoč aktualne lokalne potrebe.
»Postavitev skulpture na novonastalem krožišču, ki povezuje dostop v del Radovljice z zalednimi naselji na levem bregu z desnim bregom Save in s tem posredno s kraji Lancovo, Lipnica, Kamna Gorica in Kropa, se nam je za občino Radovljica zdela markantna predstavitvena točka, ki opozarja na to združevanje – povezovanje. Zasnova skulpture predstavlja povezavo s kovaško Kropo in je obuditev iskrene ideje povezovanja kovačev z umetniki in umetnikov s kovači. Tako je bila namreč izražena forma umetniške delavnice v zasnovi praznovanj ob Kovaškem šmarnu v letu 2000 in se je znova po letih zatišja oživila v letu 2012. Skulptura ponazarja žarišče ognja (trije rdeči asimetrični paravani) v »ješi«, okoli katere so razporejene kovaško izdelane »mreže« z motivi tradicije in umetniške svobode,« pojasnjujejo na občini Radovljica, kjer projekt nadaljujejo v obliki postavitve kroparskih svetilk – najprej šestih na novourejenem parkirišču pred vstopom v staro mestno jedro Radovljice, letos pa še s petimi dodatnimi v parku spomenika A. T. Linharta. Tudi tokrat so jih skovali kovači Uko Kropa.