
Gore vzele dve življenji
Pod Storžičem se je smrtno ponesrečil 72-letni Ljubljančan, pod Triglavom pa mlajši tujec.
Kranj – Minuli konec tedna so se v gorenjskih gorah zgodile tri hude nesreče, dve sta žal terjali tudi življenji planincev. V soboto zjutraj se je namreč na Storžiču smrtno ponesrečil 72-letni Ljubljančan, v nedeljo popoldne pa pod Triglavom še mlajši planinec.
Že v soboto dopoldne, bilo je okoli 10.20, je na južnem pobočju Storžiča, sto metrov pod vrhom gore, v globino omahnil 72-letni planinec iz Ljubljane. Kljub posredovanju kranjskih gorskih reševalcev in dežurne ekipe Gorske reševalne službe na Brniku s policijskim helikopterjem Ljubljančan zdrsa ni preživel.
Identiteto mlajšega planinca, po vsej verjetnosti gre za tujca, ki se je smrtno ponesrečil v nedeljo popoldne na poti med Doličem in Planiko pod Triglavom, policija še preverja, je včeraj pojasnil tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos. Planinec je okoli 14.45 padel na Triglavski škrbini. Do njega so s policijskim helikopterjem poleteli bohinjski gorski reševalci, vendar zaradi premočnega vetra helikoptersko reševanje ni bilo mogoče. Helikopter je zato ekipo gorskih reševalcev prepeljal do kraja, od koder so reševanje nadaljevali na klasičen način. Do poškodovanega planinca so prišli okoli 18.45. Imel je zlomljeno nogo, bil je že podhlajen in nezavesten, zato so gorski reševalci zahtevali posredovanje helikopterja z dežurno ekipo z Brnika, vendar polet zaradi slabih vremenskih razmer ni bil možen. Čeprav sta pri ponesrečencu ostala zdravnik in medicinska sestra, je planinec kasneje umrl.
Hudo se je včeraj dopoldne med vračanjem s Triglava po Tominškovi poti v dolino Vrata ponesrečil tudi 37-letni Madžar, ki je nerodno stopil in zdrsel po strmem pobočju, pri tem pa se hudo ranil po glavi. Posredovali so gorski reševalci iz Mojstrane in dežurna ekipa z Brnika s policijskim helikopterjem, ki so poškodovanca prepeljali najprej v Aljažev dom v Vratih in nato v Klinični center v Ljubljani.
V slovenskih gorah se je letos po nepopolnih podatkih zgodilo že 161 nesreč, od tega je bilo 62 gorniških (hoja po poti in brezpotju ter plezanje), do zadnjega konca tedna pa so gorski reševalci pomagali 139 poškodovanim gornikom, padalcem, zmajarjem in drugim, osem ljudi (štirje gorniki) pa je v nesrečah umrlo. Policija ob tem opozarja, da vas neprevidnost v gorah lahko stane življenje. Najpogostejša vzroka letošnjih gorskih nesreč ostajata padec in zdrs, ki sta največkrat posledica neizkušenosti, precenjevanja lastnih sposobnosti, izzivanja nevarnosti, nepoznavanja osnovnih pravil gorništva in neprimerne opreme. »Največ nesreč je med vikendi in popoldne, največkrat pa so usodne poškodbe glave. Zato se v gore odpravite premišljeno in ustrezno pripravljeni, dobro opremljeni, načrtujte pot, uporabljajte zaščitno opremo, in če je le mogoče, v gore nikoli ne hodite sami, zlasti če se odpravljate v visokogorje, kjer se zgodi največ hujših nesreč,« svetuje Bojan Kos s PU Kranj.