Zgodba o Kamnitem mestu
Z razstavo slik, kratkim filmom in ljubezenskimi pismi mladega para slikar iz Sorice Miro Kačar pripoveduje zgodbo o Kamnitem mestu.
Škofja Loka – Umetniško društvo Groharjeva hiša, Prosvetno društvo Ivan Grohar iz Sorice in slikar Miro Kačar bodo zgodbo predstavili v petek, 14. novembra, ob 18. uri v Sokolskem domu v Škofji Loki. Razstavo, filmsko projekcijo in predstavitev ljubezenskih pisem med Eleno in Mateom bodo pospremili z nastopom pevskega terceta iz Sorice in tenoristom Janezom Lotričem, razstavo pa bo odprla umetnostna zgodovinarka Anamarija Stibilj Šajn.
»Vsepovsod po svetu so Kamnita mesta, brezčutna in moralno porušena … Ravno zato junakoma zgodbe, ki si pišeta ljubezenska pisma in s svojim čustvenim odnosom začneta ustvarjati novo Kamnito mesto, nisem dal slovenskih imen,« je o zgodbi pred njeno predstavitvijo povedal Miro Kačar, ki se s svojo umetnostjo angažirano odziva na aktualno ekonomsko in širšo družbeno situacijo, človeški pohlep, brezčutnost in uničujoč odnos do naravnega okolja.
»Odšla sva skozi zaprašeno mesto: nečimrnost in zlo sta ga uničila. Srečevala sva ljudi s kamnitimi srci, niso naju videli, ker niso hoteli. Rože so okamnele, mrtve ptice so ležale na tleh …« piše Mateo Eleni in jo vabi: »Narediva spet veselo mesto, s soncem obsijane kamnite hiške in cvetoče ograje ob kamnitih stopnicah.« Izpolnitev njunih sanj s svojo lepoto dopolnjujejo tudi najnovejše slike Mira Kačarja. Te ne ilustrirajo zgodbe o Kamnitem mestu, pač pa jo, kot je zapisala umetnostna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn, »vzpostavljajo na metaforičen, asociativen, alegoričen in simbolen način«. Kačar v svojem slikarstvu ostaja zvest Ivanu Groharju, pri čimer ga zanima zlasti njegova zadnja ustvarjalna faza, izziv mu predstavlja predvsem zadnja Groharjeva slika Črednik iz leta 1910. Kačar pravi, da želi svoje slikarstvo posodobiti, študira zadnji letnik modernega slikarstva, vendar pa stila zaenkrat še ni spremenil, kar bo dokazalo tudi trideset razstavljenih likovnih del v zgodbi Kamnito mesto.